Türk Sineması TYB İstanbul’da Konuşuldu
“Mühim Meseleler” program serisinde bu ay “Türk Sinemasının Dünü Bugünü ve Yarını” konuşuldu. Türk sinemasının kimliği üzerinden durulan programda, bize özgü sinemaya dair günümüzde neler yapıldığı da masaya yatırıldı.
12-01-2019

 

Her ay, gençlerin gündeminde olan konuları işleyen “Mühim Meseleler” program serisinde bu ay “Türk Sinemasının Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı bir söyleşi gerçekleşti. Rüstem Pehlivanlar’ın yönettiği programda “Deliler” filminin kadrosundan, Mustafa Burak Doğu, Cem Uçan, İbrahim E. Arslan ve Batın Uçan konuşmacı olarak yer aldı.

 

KAHRAMANLAR HİKÂYELERİ TAŞIYOR

Oyuncu Cem Uçan, büyük fedakârlıklarla oyunculuk adına emek verdiğini vurgulayarak, geçmişe duyduğu ilgi sebebiyle dönem filmlerinde rol almaya gayret ettiğini belirtti. “Deliler filmini, çarpıtılmış Türk algısını yıkmak ve kendimizi anlatmak gayesiyle yaptık.” diyen Uçan, içinde olmak istediği ve zenginleşeceğine inandığı işlerde yer almayı dilediğini belirtti.

Senarist Mustafa Burak Doğu, Diriliş Ertuğrul’da olduğu gibi tarihî karakterleri kahramanlaştırmayı önemli bulduğunu ve bunun anlatılmak istenen hikâyenin izleyici gözünde cazibesini arttırdığını belirtti. Bundan sonra yine başarılı dönem filmleri üzerine çalışmayı istediğini anlatan Doğu, bu tür çalışmalara yönelik imkânların artmasının yalnızca kontönktürle ilgili olmadığını, bu yönelimin toplumun kendini tanımaya duyduğu merakın bir sonucu olduğunu kaydetti.

Sinema ve dizilerin sağlam ekip çalışmalarıyla başarıya ulaştığını kaydeden İbrahim E. Arslan, oyuncunun içinde olduğu işin önemini kavraması gerektiğini dile getirdi.

“Deliler” filminin Almanya’da yasaklanması üzerine de görüşlerini aktaran konuşmacılar, son derece olumsuz içerikler barındıran filmlere karşı toleranslı kararlar alan Almanya’nın şiddet içerdiği gerekçesi üzerinden kısıtlamasını adil bulmadıklarını ifade ettiler.