TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, bu yılki Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri hakkında açıklamada bulundu.
07-02-2017

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, geçen yıl açılan ’Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin büyük bir ses getirdiğini söyledi. Bıyıklı, "İslam dünyası zor günlerden geçmekte. Biz büyük bir medeniyetin varisleri olarak İslam dünyasının yeniden dirilişi için birlik beraberlik içerisinde yeni kültürel hamleler, özgün projeler geliştirmeliyiz" dedi.
 
Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri 17 Şubat’ta başlıyor. İlk olarak 2016 yılında Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile Haşimi Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon, bu yıl Sultanahmet Medresesi’nde düzenleniyor. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (TYB), İstanbul Sultanahmet Vakfı ve Haşimi Yayınevi’nin düzenlediği Arapça Kitap ve Kültür Günleri’ne; Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas ve Kuveyt’ten pek çok yayınevi ve yazar katılacak. Fuarda, “Asırlardır sönmeyen ışığımız: Âlimler-Kitaplar” vurgusunun ön plana çıkarılması hedefleniyor.
 
"Önemli bir atılım"
 
TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, geçen yıl açılan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin büyük bir ses getirdiğini belirterek şunları söyledi:
 
"Yoğun ilgiye mazhar olan organizasyon, Arap dünyasıyla Türkiye arasında yeni kültürel atılımlara öncülük etti. Bu örneğin devam etmesi adına bu yıl, daha kapsamlı, daha zenginleştirilmiş bir içerikle okurların karşısına çıkacağız. İslam dünyası zor günlerden geçmekte. Coğrafyamız üzerinde farklı stratejiler uygulanmakta. Biz büyük bir medeniyetin varisleri olarak İslam dünyasının yeniden dirilişi için birlik beraberlik içerisinde yeni kültürel hamleler, özgün projeler geliştirmeliyiz. İşte bu organizasyon, istikbale dair derdi olan kurumların bir araya gelerek ortaya çıkardıkları emek ürünü olmakla birlikte, gelecekte çok hayırlı sonuçlarını göreceğimiz önemli bir atılımdır."