AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
Can Kardeş dergisi Temmuz sayısında Ramazan’ı karşılıyor. Dergide, sahur heyecanı, iftar, teravih ve mahyalar çocukların gözüyle anlatılıyor.
08-07-2013

Can Kardeş dergisi Temmuz ayı “Ramazan özel” sayısı ile arz-ı endam ediyor.

Eğitirken eğlendiren, eğlendirirken düşündüren Can Kardeş bu ayki kapağında sahur davulcusuyla maniler söylerken, iftar için atılan topla, bize sayfalarını aralıyor.

Editörün merhabasıyla başlanılan bu özel sayıda; Baş Köşede “Aç kapıyı Ramazan geldi” denilerek Ramazan’ın güzellikleri olan “sahur, iftar, teravih ve mahya”ya kapılarımızı açmamız isteniliyor. Sayfayı çevirdiğimizde Mahmut Bıyıklı’nın “Teravihte gülen çocuklar” adındaki neşe dolu bir şiiri göze çarpıyor. Diyanet İşleri Başkanlığının yaz Kur’ân kursu faaliyetlerine yer verilen dergide “Gel bu yaz Kur’ân’ı kalbine yaz” sloganıyla çocuklarımızın tatilde Kur’ân kurslarına koşması teşvik ediliyor. Sayfayı çevirdiğimizde Fatma Beyza Tütüncüoğlu’nun kaleme aldığı “Hilâl güzel, ay güzel” adlı hikâyede iki kardeşin Ramazan ve sahur heyecanı anlatılıyor. Ve tabiî ki Kay Kay Kâmil’in maceraları da devam ediyor. Can Kardeş’in bu özel sayısında Ramazan’ın olmazsa olmazı, eğlencesi ve neşesi Hacivat ve Karagöz’ü tanırken

bir oyun perdesi de açılmış. Ramazan davulcusu ve bayram konulu bu gösteriyi seyretmek isteyenler Can Kardeş’in sayfalarına dâvet edilmiş.

HAYDİ ÇOCUKLAR, KUTSAL MEKÂNLARI ZİYARET EDELİM

Kur’ân ayında Kur’ân okumanın önemi İsmail Tezer’in kaleminden anlatılırken; dergi bu ayki gezi sayfasında okuyucularını Muhammed’in umre günlüğü ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’yi ziyaret ettiriyor. Can Kardeş’lerle “Sence Ramazan ne demektir?”diye de bir röportaj yapılmış. Cevapları merak edenler derginin sayfalarına dâvet ediliyor. Faaliyet sayfasında davullar boyanıp sahura kalkılıyor. Böylece Peygamberimiz’in (asm) sünneti yerine getirilirken manilere de eşlik edilmiş olunuyor. İlim sayfasında Jüpiter’i tanıtılırken; Şenlik sayfasında eğlencenin doruklarına ulaşılıyor.

 EN SEVDİĞİN OYUNCAĞINI PAYLAŞMAYA NE DERSİN?

Ve paylaşmak. Ramazan ayının getirdiği güzelliklerden biri de “paylaşmak” elbette. Psikolog Nuray Baştan’ın kalemiyle işlenen konuda bir de faaliyet yapılması önerilmiş. Faaliyette en sevdiğimiz eşyalarımızdan biri seçilip ihtiyaç sahiplerine hediye edilebileceği teklifi sunulmuş. Sofralarımız baş tacı “bal”ın mu’cizevî yanı Bilim sayfasında işlenilmiş. Artık defterlerinizdeki bilgilerin kaybolmasında korkmayın. Çünkü Can Kardeş’in Pc Pisi sayfasında USB’li defterlerin satışa sunulduğu müjdesiyle yer alıyor. Bir başka kolaylık da Google Maps’ın bisiklet yolu haritası yaptığından haber veriliyor. Merak edenler var mı eğri minare hikâyesini? O zaman Eslem Yaşar’ın kaleminden Mimar Sinan’ın bir çocukla arasında geçen bu ilginç diyaloğa kulak verelim. Sizden Haberler köşesinde yurdun dört bir yanındaki Can Kardeş şölenlerinden haberler sunulmuş. Bununla bitmiyor dergi. Test köşesinde de hafızamızı güçlendiriyoruz. Önce halkım diyen Hz. Ömer’in (ra)  Hayreddin Ekmen’in çizimiyle anlamaya çalışırken; Gıdı Gıdı sayfasında da neşeleniyoruz. Genç yazar ve çizerlere sayfalarını ardına kadar açan Can Kardeş yenilenen bulmaca ve bilmece sayfasıyla okurlarına görsel bir şölen sunuyor. Bunlar ve daha fazlası için Can Kardeş’in Temmuz sayısı sizleri bekliyor.