MEHMET DOĞAN'I DUYGULANDIRAN PROGRAM
Mehmet Doğan Programına yoğun ilgi
09-04-2013

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN http://haberkultur.net/foto.php?HID=125

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Küçükçekmece Belediyesi “Yazarlara ve Yazarlığa Adanmış Bir Ömür” başlığıyla Mehmet Doğan özel programı düzenledi.

 

 İki bölümden oluşan etkinliğin birinci bölümünde Beşir Ayvazoğlu, Dr. İbrahim Demirci, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Mustafa Miyasoğlu, Doğan’ın yazı dünyasını  ve sivil toplum alanındaki çalışmalarını anlattılar. Bu panelin hemen ardından Muhsin Mete, Mehmet Sılay, Bekir Soysal  ve Ahmet Fidan Mehmet Doğan’a  dair tanıklıklarını paylaştılar. Programın ardından Mehmet Doğan bir teşekkür konuşması yaptı.

Kalemini Boş Sözlerle Harcamadı

Sunuculuğunu Selahaddin Kocaslan’ın yaptığı programda bir selamlama konuşması yapmak için kürsüye çıkan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Mehmet Doğan için “O kalemini hiçbir zaman boş sözlerle harcamamıştır” dedi ve şunları söyledi:

“ Kendisi ile uzun zamandır arkadaşlık kardeşlik ettiğimiz Mehmet Doğan gerek günlük yazıları gerek kitapları gerekse konferanslarıyla örnek bir şahsiyettir. İlk kitabı Batılılaşma İhaneti bir neslin uyanışını sağlamakla kalmamış böylece yeni bir nesle öncülük etmiştir. Kendi değerlerini terk ederek batılılaşma uğrunda yapılan tahribatların en büyüğü dil üzerinde olmuştur. Milletimizin bekası için önemli bir konumda olan dil konusu da Sayın Doğan’ın mücadelesini verdiği ana konulardan bir tanesidir.”

İbrahim Ulvi Yavuz’un selamlama konuşmasının ardından programın panel bölümü gerçekleşti. Oturum yöneticisi TYB  İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı panelin açılışında şunları söyledi:

  Camiamızda  kültürü sanatı merkeze alması itibari ile bir ilk ve öncüdür Yazarlar Birliği. Ve 35. Yılını kutladığımız bu birliğin bugünlere nezih bir şekilde gelmesinde şüphesiz en büyük pay Mehmet Doğan Bey’indir. Yazarlar Birliği kurulduğunda yeni doğmuş gençler olarak biz bugün bu harekette hizmet edebiliyorsak bu Sayın Doğan’ın açtığı yolun bereketinden kaynaklanmaktadır.  Biz Mehmet Doğan sayesinde yazarları, yazarlara vefayı, dostluğu ve onlara dair yapılacak hizmetlerin nasıl olması gerektiğini öğrendik. Bugün TYB İstanbul Şubesi olarak Mehmet Doğan’a bir anlamda şükranlarımızı saygılarımızı sunmak için buradayız…

Tek Kaygısı Kültürümüzün Köklerinin Bugün Dallarıyla Buluşması

Mehmet Doğan’ın sivil toplum mücadelesini ve teşkilat adamlığını anlatanProf Dr Hicabi Kırlangıç şunları belirtti:

“Mehmet Doğan sivil toplum kuruluşlarının Türkiye’de canlandırılmasına öncülük eden isimlerdendir. Arkadaşlarıyla beraber pek çok girişimde bulunmuş ama en önemlisi de 35 yıl yaşatılması konusunda son derece ihtimam gösterdiği Türkiye Yazarlar Birliği’dir. Bu derneğin kurulması ve bugünlere taşınması konusunda büyük emekleri olmuş bir isim.  Bu mücadelelerinde kişisel bir beklentisi olmamıştır. Hayatıyla bunu görebilirsiniz. Tek kaygısı kültürümüzün köklerinin bugün dallarıyla buluşmasının sağlanması, bu canlılığın devam etmesi çınarın kurumamasıdır. Bunun mücadelesini verdi ve bu mücadelenin en önemli yolu da dilden geçiyor. Eğer diliniz yoksa sonuçta hiçbir şeyiniz olmuyor.  Dilimiz üzerinde kültürümüz üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan bir projenin nasıl büyük bir yıkıma neden olduğunu içinde olduğumuz camiada, üniversitelerde hatta camilerimizde görüyoruz. Bu yıkımı durdurabilmek ve tamir aşamasına geçebilmek için, kendi şahsından feragat ederek çalışan sayılı isimlerden birisidir.”

 

Mehmet Doğan’ın dil üzerine çalışmalarına değinen Dr. İbrahim Demirci, dilin insanlar arasındaki iletişim aracı olduğunu fakat Türkiye’de bir iletişim alanından daha çok bir mücadele vasıtası olduğunu belirtti. Bu mücadele içerisinde Mehmet Doğan’ın çabalarını anlatan Demirci şöyle devam etti:

Bir Dil Mücahidi: Mehmet Doğan

Türk kültürünün bugün yaşadığı problemler Türk Tarihi’nin iki üç asırdır yaşamakta olduğu ve bizim kendimizden şüphe duymaya başladığımız dönemlerde tohumları atılmaya başlanmış bir hadisedir. Bu hadisenin kökleri kendimizden, dolayısıyla mensup olduğumuz dinden yani İslam’ın bizim yeryüzünde izzetli ve şerefli bir hayatı yaşatmaya kifayet etmeyeceği şüphesini duymaya başladığımız günlere kadar uzanıyor.  Şu bir gerçek ki insanın ve toplumun kendisinden şüphe duyması kendisini küçük görmesi değersiz bulması hakikaten manevi bir handikaptır. Biz böyle bir handikaba düşmenin sıkıntısını çok çeşitli alanlarda çok çeşitli biçimlerde yaşadık. Bunlardan biri de şüphesiz dil alanı. Fakat dil siyasi iktidarın ya da aydınların istedikleri gibi şekillendirebilecekleri bir alan değil. Tepeden yapılacak müdahaleleri aşındırabilecek bir organizma mahiyetinde olduğu için dil, bu müdahaleler her zaman istenen sonuçları vermeyebiliyor.

  Türk dilindeki büyük kırılma Cumhuriyet döneminde oldu. 1928 yılında yaşanan harf inkılâbı ve ondan sonra Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin (Türk Dil Kurumu)  marifetiyle yapılmak istenen düzenlemelerin çok zorlayıcı yapay ve toplum gerçekleri ve hayatın akışına da aykırı olduğunu geçen zaman bize gösterdi. Tabi bu arada ciddi bir ayrışmayı da yaşadık. Türkçeleşme adına tavsiyecilik denen bir süreç yaşandı. Daha sonra insanların kullandıkları kelimeler sebebiyle damgalandıkları bir süreçte yaşandı. Şimdi bu çatışma azalmış durumda ama bu arada çok ciddi bir bilgi birikim kaybı eksen kayması gibi hadiselerde yaşandı. Mehmet Doğan ve benzerleri doğrusu bizim köklerimizle irtibatımızı temin etmek ve bu irtibatı sahih bir gözle kurmak ve geliştirmek hususunda ciddi gayretler gösterdiler. Mehmet Doğan Türkçe Sözlük’ü önce kendisi için yazmıştır. Mehmet Akif okurken onun bütün kelimelerini bilmiyor olmak, bir eksiklik olarak hissediliyor ve sanki bir bakıma Türkçe Sözlük Safahat’ın anlaşılmasını temin etmek için başlanmış bir çalışma. Geçen otuz iki yılda Türkiye’deki sözlükler arasında kendine mahsus bir yer doldurdu.

Darbe Döneminde Yazarlar Birliği Bir Sığınak Gibiydi

Panelin diğer konuşmacısı Beşir Ayvazoğlu da yaptığı konuşmada Mehmet Doğan ile tanışmalarını ve Yazarlar Birliği’nin kuruluşunu şu sözlerle anlattı:

Mehmet Doğan’ı 1970’lerin başında tanıdım. O zamanlar Mehmet Doğan Batılılaşma İhanetini yazmıştı ve bizim bütün fikir dünyamız heyecanlarımız öfkelerimiz Batılılaşma İhaneti’nin içindeydi.  Batılılaşma İhaneti o yıllarda bir neslin duygularına tercüman olduğunu söyleyebiliriz.  İlk defa İstanbul’da tanıştık. Yıllar sonra 70’lerin sonuydu Ankara’da tekrar yollarımız kesişti. O günlerde bir arkadaş grubu bir yazarlar birliği kurmak için buluştuk. Nasıl oldu ilk defa kim bu fikri seslendirdi hatırlamıyorum ama Yazarlar Birliği’ni kuran ekipten birçoğu sonradan yazı hayatından koptular. O günlerde Yazarlar Birliği’ni kuran ekibin arasında henüz kitabı olmayan arkadaşlar da vardı. En tanınmışımız Ahmet Günbay Yıldız’dı. Çok zor zamanlardı. 1980 darbesi olduğu zamanda birçok dernek ve vakıf kapatıldı fakat Yazarlar Birliği’ne dokunmadılar. Yazarlar Birliği de o kaotik ortamda bize bir sığınak gibi oldu.

Biz Ondan Razıyız Allah Da Razı Olsun

Panelin son konuşmacısı olan Mustafa Miyasoğlu, Mehmet Doğanın düşünce hayatındaki gelişimin kitapları üzerinden anlattı ve programın ikinci bölümünde  de Muhsin Mete, Mehmet Sılay, Bekir Soysal  ve Ahmet Fidan; Mehmet Doğan’a dair tanıklıklarını paylaştılar. Mehmet Doğan ile kırk beş yıllık bir dostluğunun olduğunu belirten Muhsin Mete dostluklarının hep iyilikler içinde olduğunu ve  Mehmet Doğan’dan razı olduğunu Allah’ın da ondan razı olması temenni ettiğini söyledi.

Muhsin Mete’nin ardından kürsüye çıkan Bekir Soysal ise “Mehmet Doğan dostluğundan emin olduğum gurur duyduğum bir isim. Şahsi dostluğumuzda Mehmet Doğan’da tanık olduğum bir hususiyeti onun mükrim olmasıdır. Hakikaten tanıdığım insanların içerisinde en mükrim olanlardan biridir. O da ona kerimlik vasfı kazandırıyor” dedi.    

Son olarak kürsüye çıkan Mehmet Sılay ve Ahmet Fidan, kısaca Mehmet Doğan ile olan dostluklarını anlattılar.  Dr. Mehmet Sılay Batılılaşma İhaneti kitabından çok etkilendiğini ve kendisine tedavi için gelen hastalara tavsiye ettiğini söyledi.

 TYB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan da Mehmet Doğan ile uzun yıllara dayanan bir dostluğu olduğunu söyledikten sonra bir hatırasını katılımcılarla paylaştı:

“ ‘Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’ için Bakü’de bulunuyorduk. Bakü’ye gittiğimizde şöyle bir kriz vardı hatırlarsanız Azeri hükümeti orada bizim bayrakları indirmişti. Türkiye ile Azerbaycan arasında önemli bir sorun yaşandı. ‘Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’ programının açılış konuşmasında Mehmet Doğan güzel bir konuşa yaptı. Mehmet Doğan “Ben Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı’ndan bir şey istiyorum. Bu açılışta bana bir Azerbaycan bayrağı hediye etsin ben bu bayrağı başbakanlığa beş yüz metre mesafedeki Türkiye Yazarlar Birliği’ne asacağım. Biz Türk bayrağı ile Azerbaycan bayrağını ayırt etmiyoruz” dedi. Şiir şöleninin kapanışında bayrak geldi ve Azerbaycan’da bayrak sorununun çözülmesinde o konuşmanın etkisi olduğu kanaatindeyim.

 

Teşekkür konuşması yapmak için kürsüye gelen Mehmet Doğan da bu programa emek veren TYB İstanbul Şubemize, Küçükçekmece Belediye’sine teşrif eden bütün dostlarıma teşekkür ederim. Mahcup bir adam olarak bu programın beni duygulandırdığını ifade etmek isterim, diye konuştu.

Programın sonunda Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, usta kaleme uzun yıllardan bu yana Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, şeref beratı verdi.

www.haberkultur.net