Katip Sinan Camii garip cami
Katip Sinan’ın efsanevi sandukası görülesi…
20110812114037

İstanbul Beyazıt’ta bulunan bir garip cami hikâyesi şimdi okuyacaklarınız. 1496 yılında İstanbul’un fethinden hemen sonra, küçük bir Osmanlı mahallesine hizmet etmek için yapılmış bu cami. Camiyi yaptıran kişi ise II. Beyazid’ın emrindeki Kâtip Sinan’dır. Zamanla hasar gören camii, Rakım Efendi tarafından ileriki bir tarihte onarım görmüştür. Bir yokuşa komşu olan cami, tek şerefeli ve tek kubbelidir.

Cami kendisine ait 230 metrekarelik hazire de yaşanan olaylar ile ün kazanmıştır. Camiyi yaptıran Kâtip Sinan, isteği üzerine ölümünden sonra cami haziresine gömülmüştür. Kâtip gömüldükten sonra sabah namazı için bir sonraki gün camiye gelen imam, kubbenin yanında bir sanduka görmüştür. Daha sonra bunun Kâtip Sinan’a ait sanduka olduğu anlaşılmıştır. Tekrar yerine gömülen sanduka bir sonraki sabah yine kubbenin yanında yani caminin üstünde bulunmuştur. Aynı olay üçüncü günde tekrarlanınca sanduka yerine gömülmemiş bulunduğu yerde bırakılmıştır. Cami cemaatinden pek çok kişi de zaman zaman sandukanın havalandığını söylemektedirler. İşin bu kısmı efsane gibi gözükse de, sandukanın hala kubbe yanında olduğu doğru.  

Günümüzde Nişanca Mahallesi, Çoban Çavuş Medrese Sokak’ta bulunan cami bu ilginç olayı gözleriyle görmek isteyen tanıklarını  bekliyor. 

 

Merve Aşkın

HaberKültür.Net