Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
 

TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
Şair Şadi Kocabaş’ın son çıkan Bir Yol Var Aramızda kitabının konuşulduğu Kitabına Göre Konuşalım programında Şadi Kocabaş, Ercan Ata ve Tunay Özer’in konuşmacı olarak yer aldı.
Ekleme Tarihi : 08-10-2019 - 12:54

Şair Şadi Kocabaş’ın son çıkan Bir Yol Var Aramızda kitabıyla konuk olduğu “Kitabına Göre Konuşalım” programında konuşmacılar Şadi Kocabaş, Ercan Ata ve Tunay Özer kitaba dair düşüncelerini aktardı.

 

Şair ve Yazarlarımıza Kapımız Açık

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, yazar ve şairlere destek olmaya devam edeceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“TYB İstanbul Şubesi olarak şairlerimizin, yazarlarımızın her zaman yanındayız ve eserlerinin okuyucuyla buluşmasında köprü olmaya devam ediyoruz. Özellikle yazarlarımızın bize ulaşan program taleplerinde her zaman kendilerine kapımızın açık olduğunu belirtiyoruz. Bugüne kadar sayısız programa imza atan şubemiz bundan sonra da İstanbul’un kalbi Sultanahmet’te yazarlara, şairlere ve onların değerli eserlerine evsahipliği yapmaya devam edecek. Düşünen, üreten, ülkemizin kültür hayatına katkıda bulunan bütün yazarlarımızı hiçbir şekilde ayırmadan kucaklamaya devam edeceğiz. Şadi Kocabaş’a edebî yürüyüşünde başarılar diliyoruz. Nice eserler yazmasını temenni ediyoruz.”

 

Şiir Ölmez

Şiir öldü diyenlerin yanıldığına dikkat çeken Şadi Kocabaş, şiirin güzel sanatların bir dalı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Sanat, teknolojinin, hukukun ahlakın, felsefenin, bilimin ve diğer bilim dallarının hayatı kolaylaştırmak üzere hayata dair belli noktalarda bıraktığı boşluğu dolduruyor. Sırtımız pek, karnımız tok, yollarımız hızlı, araçlarımız güvenli, evlerimiz sigortalıyken birini özlüyorsak, şefkat gösteriyorsak, veda bize hüzün veriyorsa, heyecanlanıyorsak bu insana dair bir durum ve hepsi yüzyıllardır hayatımızda güzel sanatlar ile konumlanıyor. Şiir ise güzel sanatları kelimelerle inşa eden bir dal. Edebiyatın kendi estetik doğruları içinde, etkilemek ve özgün olmak üzere ortaya kelimelerle konuyor. Şair içinde bulunduğu dönemin ayırdında olup bunu yansıtmak zorundadır. Bu şiirin doğasında var.”

 

Şiir Hayatın Faniliğini Hatırlatır

Şadi Kocabaş’ın şairliğine ve kitabın şiir dünyamızdaki duruşuna dair bir değerlendirmede bulunan Ercan Ata, Kocabaş’ın şiiri üzerinden insana bakışı hakkında şunları söyledi:

“Şadi Kocabaş modern şiirin imkânlarını sonuna kadar kullanırken zaman zaman kadim şiire göndermeler yapıyor. Ayrılığın sıradan bir hale geldiği günümüz dünyasında yalnızlık, gurbet ve aşk kavramlarının giderek anlamsızlaştığının altını çiziyor. Zaman zaman hikmetli sözler sarf ediyor. Daha çok bireyi önceleyen şiirlerle öne çıkıyor. Fakat bunu yaparken toplumsalı da tamamen ıskalamıyor. İçinden çıktığı kitlenin sosyal hayatını da yansıtıyor. Günümüzde değer yargıları birbirine karışmıştır. Her şeye rağmen bu karmaşaya direnmeye çalışan şiir ve şairdir. Şiir hayatın faniliğini ve geçiciliğini hatırlatır.”

 

Gökkubbede Hoş Seda

Şiirin gökkubbede hoş bir seda bırakmak için yazıldığını vurgulayan Tunay Özer, Bir Yol Var Aramızda kitabı için şunları söyledi:

“Şiir şairin kendini en iyi ifade ettiği kişisel mecradır. Kocabaş’ın kitabında şiirler az ve öz. Yunus Emre’yi, Âşık Veysel’i, Karacaoğlan’ı selamlayan dizeler var. Sağlam disiplinle örülmüş bir temel sözkonusu. Mısra geçiştirmelerini, bağdaştırmalarını, imgelerini çok beğendim. Halk edebiyatının söyleyiş imkânlarından faydalanmış. Bu da şiirde dağınıklığı ve savrukluğu önlemiş, sağlamlığına katkıda bulunmuş. Divan edebiyatı gibi sağlam bir kaynaktan beslenmiş. Edebiyat altyapısı, faydalandığı kaynaklar ve düzyazıları Kocabaş’ın şiirini zenginleştiriyor.”

 

Şiirini Kısık Ateşte Pişiriyor

Hikâyeci yazar ESKADER Başkanı Şerif Aydemir de Şadi Kocabaş’ın son kitabı hakkında görüşlerini ifade etti ve şunları kaydetti:

“Şadi Kocabaş, bir şairin şiiriyle birlikte olgunlaşmasına örnek bir isim. Şiirini kısık ateşte pişiriyor, demlendiriyor. Bu önemli bir meziyet. Aforizmalar, mecazlarla zenginleşiyor. Bir iç yolculuğa çıkarıyor bizi. Sadece bir şiirin sesinden bir kitap hacmi kadar çağrışımları olan cümleleri var.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │ T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler TYB - İstanbul’da - Şiir - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
08-10-2019 - 12:54
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Münevver Ayaşlı için Özel Program
İlk Kitaplar İlk Heyecanlar’da ‘Tomurcuk’ kitabı konuşuldu
Saadettin Acar TYB İstanbul’da Konuştu
Hasan Nail Canat Kabri Başında Anıldı
TYB İstanbul’da Edebiyat Dünyasının Gündemi Konuşuldu
Mahmut Bıyıklı Köy Okuluna Bin Kitap Bağışladı
Nuri Pakdil geride asil bir örneklik bıraktı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
TYB İstanbul’da Endülüs Konuşuldu
Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
Pendik Edebiyat Festivali Başladı
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz