Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
 

Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Türkiye Yazarlar Birliği genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı şubeler toplantısında, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da bir sunum yaptı.
Ekleme Tarihi : 30-09-2019 - 16:39

Yerelde kültür politikaları idarecilerin ilgi alanına göre değişiyor

İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “STK ve Mahalli İdarelerle Etkili iletişim”  konusunda bir konuşma yaptı.

Bıyıklı, “Türkiye'de Yerel Yönetimlerin kültür politikaları idarecilerin ilgi alanına göre değişkenlik gösteriyor. Genel bir kültür politikasından söz etmek mümkün değil. Eğer yerel yönetici kültüre sanata duyarsızsa görevde bulunduğu dönem boyunca o alanda herhangi bir üretim söz konusu olmuyor. Bu manada kültürel alanda çalışma yürüten STK'ların daha aktif olması yerel yönetimleri politika geliştirmeye teşvik etmesi gerekir. Ülkemizde tasarruf gündeme geldiğinde ilk tasarrufa gidilen alan Kültür alanı oluyor. Mehmet Doğan Bey'in dediği gibi kültüre ayrılan bütçe zaten kısıtlıyken bir de tasarrufa gitmek tamamen o alanı öldürmek demektir. Milli Kültür Şurası ve benzeri çalıştaylarda Sivil Toplumun kültürel çalışmalarının himaye edilmesinin ve yerel yönetimlerin sivil toplumla birlikte çalışmasının önemi üzerinde özellikle durulmuş sonuç raporlarına da yansımıştır. Fakat icraatlarda henüz istenilen bir gelişme olmadığı görülmektedir.” dedi.

STK'ların yerel yönetimlerle gereğinden fazla  birlikte görünmesi de kendi içinde risk barındırdığını, bu durumun sivil toplumun kendi kaynakları ve dinamikleriyle ayakta duramayacağı algısı oluşturduğunu belirten Bıyıklı bu sebeple sivil toplum en büyük yumuşak gücü olan sivilliğine halel getirmeyecek bir çizgide durması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Üniversite öğrencilerini edebiyata sanata yönlendirmeliyiz

Prof. Dr. Ali Osman Kurt, sivil toplum kuruluşlarının üniversitelerle iş birliğinin nasıl geliştirileceğine dair bir konuşma yaptı.

Üniversitelerin bir bilim yuvası olmakla beraber kültüre, sanata ve edebiyata önem vermesi gerektiğini söyleyen Kurt, “Bugün bir çok üniversitemiz öğrencilerine mesleki formasyon kazandırmanın yanı sıra kültürel ve sanatsal anlamda da yeterlilikler kazandırmayı da öncelikli hedefi olarak belirlemiştir. Öğrencilerimizin ise ilgi alanları farklı oluyor. Kimi öğrenciler edebiyata sanata meraklı kimileri de spora.  Şubelerimizin ve temsilciliklerimizin bulunduğu illerdeki üniversitelerle iş birliği yapılarak alanımıza giren konularda programlar düzenleye biliriz. Sosyal, kültürel ve sanatsal yaşama katkı sağlamak amacıyla yöneticilerin gözetiminde öğrenciler tarafından kültür sanat toplulukları kuruluyor. Bu öğrenci topluluklarının şube faaliyetlerine katılmalarını sağlayacak çalışmalar ve ziyaretler gerçekleştirmek gerekir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Osman Kurt, hem sivil toplum kuruluşlarının hem de üniversitelerin bilgi birikimi ve deneyimlerinin olduğunu, bu değerlerin ise  yapılacak faaliyetlerde topluma ve şehre büyük faydalar sağlayacağını belirtti.

 

Kültürel belediyecilik yok denecek kadar az

İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivil toplum örgütleri siyasetin güdümünde değil siyaset üstü bir çizgide durmalıdır. Sivil toplumun siyaset üstü olması söz söyleme gücünü artırır. Siyasetin güdümünde olmak kısa vadede kazandırsa da uzun vadede kurumsal manada kimlik kaybı yaşanmasına sebep olur. Türkiye'nin şartları sivil toplumu siyasetin içine çekmeye zorlasa da buna direnen yapılar geleceğe kalacaktır. Makul bir ölçü belirlemek gerekirse bunu siyasetin ne büsbütün içinde ne de büsbütün dışında olmamak olarak yorumlayabiliriz. Bu ince çizgiyi koruyabilen STK'ların yıpranma payı daha az olmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır kültürel belediyecilik vurgusu yapmakta fakat sahada kültürel belediyeciliğin örnekleri yok denecek kadar az maalesef. Göreve geldiğinde ilk olarak kültür birimini kaldıran ya da sanata dair faaliyet alanlarını sonlandıran yöneticilere şahit oluyoruz. Bunun için sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşüyor. Yapılacak iş çok. Gelecekte STK'lara daha fazla ihtiyaç duyulacak. STK'ların bugünü kurgularken kendilerini geleceğe de sağlam hazırlaması gerekir.”

 

Üye kayıtlarını güncellenmesine dikkat edelim

Ankara Şube Başkanı M. Said Uluçay da yaptığı konuşmada tüzük değişikliği ve üye kayıtlarının  güncellenmesine ilişkin bilgiler verdi.

Dernek müdürlüğünce günün değişen şartlarına göre tüzüklerin bazı maddelerinin değiştirdiğini ifade eden Uluçay,  değişen maddelerin takip edilerek genel kurullarda tüzük değişiklerinin yapılmasınıönemli olduğunu belirtti.

Şubelerde tutulması gerekli olan defterlerin zamanında tasdik ettirilmesini de hatırlatan Uluçay,  üye bilgilerini MERNİN sistemine işlenmesinin zorunlu olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “ Dernekler Yasası Yönetmeliği gereğince; Dernek üyelerinin, İçişleri Bakanlığı (DERBİS) Dernekler Bilgi Sistemi’ne kaydedilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Sistem, DERBİS’e kaydedilecek üye bilgilerini; Merkezî Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden “kişisel bilgileri doğrulama” usülune göre kayıt etmektedir. Bu doğrultuda üyelik bilgilerinin güncellenebilmesi için sistem tarafından istenen nüfus cüzdanı bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor” diye konuştu.


Etiketler Ülkemizde - Tasarruf - Tedbirleri - Önce - Kültürü - Etkiliyor -
FaceBook ta paylaş
30-09-2019 - 16:39
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Münevver Ayaşlı için Özel Program
İlk Kitaplar İlk Heyecanlar’da ‘Tomurcuk’ kitabı konuşuldu
Saadettin Acar TYB İstanbul’da Konuştu
Hasan Nail Canat Kabri Başında Anıldı
TYB İstanbul’da Edebiyat Dünyasının Gündemi Konuşuldu
Mahmut Bıyıklı Köy Okuluna Bin Kitap Bağışladı
Nuri Pakdil geride asil bir örneklik bıraktı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
TYB İstanbul’da Endülüs Konuşuldu
Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
Pendik Edebiyat Festivali Başladı
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz