Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
 

Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
Muzaffer Serkan Aydın ve Harun Yakarer’in yönettiği “Berabere” programına konuk olan Ahmet Edip Başaran, kendi şiir yolculuğu ekseninde şiiri ve edebiyatı değerlendirdiği bir konuşma yaptı.
Ekleme Tarihi : 13-05-2019 - 11:00

Programda konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Ahmet Edip Başaran’ın sebat, sadakat ve samimiyet kelimeleriyle özetlenebileceğini kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Gençler Yakından Takip Etmeli

“Ahmet Edip Başaran, öğrencilik yıllarından itibaren sağlam okumalar yapan ve bu okumalarında sebat gösteren bir arkadaşımız. Şiire sadakati tamdır. Her yeni şiirinde kendisini aştığını görürüz. Sürekli yukarı çıkan bir başarı grafiği vardır. Edebî yürüyüşünde durağanlık yoktur, coşkunluk vardır. Başaran sadece yazdıklarıyla değil yaşantısıyla da özgün bir duruşa sahiptir. Eserlerinde tasavvuf deryasından hakkıyla istifade ettiğini görürüz. Şiire yeni başlayan gençlerimizin Ahmet Edip Başaran'ı yakından takip etmelerini öneririm. Kendisine bereketli nice eserler dilerim.”

 

Tasavvuf Yaşanılan Şiir

Şiirini besleyen, dünyayı ve insanı şiir üzerinden yorumlamasını sağlayan unsurlar üzerinde duran Ahmet Edip Başaran, edebiyatın muhit işi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Tasavvuf, çıkar beklemeksizin Allah rızası için insanı sevmeyi öğretiyor ve bize yaşadığımızı gösterme vasfı var. Yoğun tasavvuf okumalarında eşeledikçe şiiri besleyecek güzelliklerle karşılaştım ve tasavvufun kendi içinde bir cennet olduğunu düşünmeye başladım. İçine girdiğinizde yaşanılan şiir olduğunu görüyorsunuz.

Yolla ilgili bütün metaforlar tasavvuftan beslenir. Çok önemli bir kaynak ve o kaynağı hayatımızda içselleştirmek zorundayız. Derinliğe nüfuz etmek meselesi tasavvuftan öğreneceklerimizle gerçekleşecek diye düşünüyorum.”

 

Ananimleşiyoruz

Şiirin hayattan farklı olmadığını dile getiren Başaran, kelimelerimiz eksildiği için bir anonimleşme yaşadığımızı ifade etti. Kullanılmadıkça unutulan kelimeler üzerinde duran Başaran şunları söyledi:

“Kelimelerimiz de anonimleşiyor. Modernizmin bize dahattığı en önemli şey tektipleşme. Bu ciddi bir problem. Kelimeleri sırf duyuluşu güzel diye kullanmadım hiçbir zaman. Onları kendimize yoldaş kılmak önemlidir. Çünkü insan arayıştadır. Kelimelerle verdiğimiz kavga hayatın içindeki kavgamıza benziyor. Garip bir düzlem içinde yolumuzu arıyoruz. Yunus şiirinde insanı, insanın kendi içindeki tekâmül sürecini ve arayışını en güzel Türkçeyle anlatır. Şiirde kelime konusunda seçici olmaya çalışıyorum ve üzerine epey düşünüyorum.”

 

Tekrarlar Sonsuzluğa İşaret Eder

Batı’nın benzetmeye, bizdeki kadim sanatın ise tekrara dayandığını anlatan Başaran, bu farkın birikimimizi doğrudan etkilediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizdeki sanat anlayışında ve özünde tekrar vardır. Bizim şiirimizde kafiye ve ses tekrarları önemlidir. Batı’da bir eserin benzeri yapılır ve bu bizde olmayan bir şeydir. Ama biz artık kendi sanatımızı bile Batılı sanat paradigmalarına göre değerlendiriyoruz. Tekrar hissi bizde sonsuzluğu anlatan bir işaret taşır. Bizim en Batıcılarımız bile son demlere kadar aruz vezninden kopamadı. Çünkü müthiş bir ahenk vardı. 20. yüzyıldan sonra bu durum değişti.

 

Eskiler okumayı çözmüştür ve bize üç türlü okumadan söz eder. İnsan kendini, Kelam-ı Kadim’i ve sözlü ayet denilen yeryüzünü okur. Bunlardan sonra yapacağımız okumalarda seçici olmamız gerekir. Sarsıntılı bir modernleşme süreci yaşadık ve hala bununla uğraşıyoruz. Bu sarsıntı Tanzimat’tan başlar. Bu yüzden okuma alanlarımızı bize mensubiyetlerimizi hatırlatacak şahsiyetlerden seçmemiz gerekir. Ama orada da kalmamamız gerekiyor. Dünyayı topyekun kuşatmak için farklı okuma alanlarına yönelmeliyiz. Okuma eylemini, olup bitenlerden sahip olunan derdin çerçevesinde şekillendirmek gerekiyor. Kendi cümleleri konuşan insan kendi olabilmiştir. Bu da bir nevi kendini okuma sürecidir.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler Ahmet - Edip - Başaran - TYB - İstanbul’da - Konuştu -
FaceBook ta paylaş
13-05-2019 - 11:00
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz