Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
 

3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali" dolu dolu geçti ve coşkuyla karşılandı.
Ekleme Tarihi : 15-04-2019 - 13:16

TYB İstanbul projesi olarak başlatılan Yeditepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nin üçüncüsü farklı sivil gençlik örgütlerinin, gençlik dergilerinin ve öğrenci kulüplerinin katılımıyla coşku içinde geçti.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Festivalin gençlerin edebiyatla buluşturulması, edebiyatçılarla tanıştırılması anlamında önemli bir vazife gördüğünü belirterek dördüncüsünü dünyanın dört bir yanından davet edecekleri genç edebiyatçılarla farklı mekânlarda yapacaklarını ve festivale uluslararası bir hüviyet kazandıracaklarını belirtti. Türkiye Yazarlar Birliği olarak gençleri önemsediklerini, her programlarında mutlaka onlara kapı açtıklarını belirten Bıyıklı, gelecek sene sürprizlerle gençlerin karşılarına çıkacaklarını belirterek sadece genç edebiyatçılardan oluşan görkemli bir festival tasarladıklarını ifade ederek, “Uzaktan yakından katılarak bu coşkuya ortak olan İstanbullulara, usta yazarlara, genç edebiyatçılara, sanatçılarımıza, akademisyenlerimize, basınımızın güzide mensuplarına ve kültür emekçilerine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

‘Şiir Mutlak Hakikati Aramaktır’

3 Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nin açılış programında Serhat Koca ve Can İriş, izleyicilere kısa bir dinleti sundu.

Festivalin açılış konuşmasını yapan yazar Mustafa Özel ise insanların sosyal bilimle uğraşmasına rağmen roman okumadığına dikkati çekerek, "Kurmaca dediğimiz şeyi bütün sosyal bilimcilerin iyi bilmesi lazım. Hakikate yaklaşabilmek için bu disiplinleri birbirine yakınlaştırmak gereklidir." ifadelerini kullandı.

İyi bir edebiyatçı olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Özel, "Doğru sözlü ve adalet nöbetçisi olun, büyülenmiş bir dünyada olduğumuzun farkında olun ve aldatan değil aldanan olun." şeklinde konuştu.

 

Edebiyatın Temeli Eğitim

“Gençlik ve Edebiyat” başlıklı bir konuşma yapan Gökdemir İhsan, gençlerin edebiyata yönelimini sağlayacak en önemli meselenin eğitim olduğunu ifade ederek eğitimdeki olumsuzlukların ya da başarılı yaklaşımların, gençlerin edebî algısını olumlu ve olumsuz açıdan şekillendirdiğini kaydetti.

 

Yapmacıklık Sanatın Düşmanı

“Genç Yazara Öğütler” başlıklı bir konuşma yapan şair ve yazar Ali Ural, Yapmacıklığın şiirin düşmanı olduğunu ve samimiyet olmadan sanat yapılamayacağını kaydetti. Gençlere yazma konusunda yol açıcı maddeleri sıralayarak sabır ve yatkınlığın yazma hevesini besleyen en önemli unsurlar olduğuna dikkat çeken Ural, “Okumak bir yazarı besleyen öncelikli iştir.” dedi.

Günün son oturumunda konuşan Ali Ural’ın son çıkan kitabı ‘Ay Tiradı’ gençlere hediye edildi ve bir imza etkinliği gerçekleşti.

 

Daima Genç Şair: İsmet Özel

Festivalin ikinci günü “Daima Genç Bir Şair: İsmet Özel” programıyla başladı. Konuşmacılardan şair ve yazar Raşit Küçük, İsmet Özel’in öncü kimliği üzerinde dururken, belirleyici ve değişmez tavrını ve direnişini koruduğunu ifade etti. Şair Tuba Kaplan ise, Özel’in gençlere ulaşabilen ve bunu devam ettiren tutumuna dikkat çekerek, “İsmet Özel'in neye karşılık geldiğini, Türkiye'nin durumundan ve tarihsel sürecinden anlamak mümkün. Zaman onu haklı çıkardı.” dedi.

 

Edebiyatçılarımızın Gençlik Yılları

Usta kalemlerimizden Beşir Ayvazoğlu, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetimindeki söyleşide “Edebiyatçıların Gençlik Yılları” başlıklı bir konuşma yaparak dinleyenleri Ahmed Haşim’den Yahya Kemal’e, Tevfik Fikret’ten Şeyh Galib’e uzanan bir yolculuğa çıkardı. Birçok şair ve yazarımızın genç yaşlardaki ölümüne dikkat çeken Ayvazoğlu, hâlâ bugünün edebiyatını etkileyen ve hazine eserler bırakan edebiyatçıların bu eserleri çok erken yaşta ortaya koyduklarını ifade etti. Bıyıklı’nın sorusu üzerine kendi yazma yolculuğuna da değinen Ayvazoğlu, ilkokulun ilk yılından itibaren kitaplarla iç içe olduğunu ifade ederek gençlere bir yazarın okuyarak yolunu bulabileceği ve yazdıklarını beğenmeyerek kalemlerini olgunlaştırabilecekleri tavsiyesinde bulundu.

Program sonunda Beşir Ayvazoğlu’nun kitapları gençlere hediye edildi ve bir imza etkinliği gerçekleşti.

 

İlk Kitaplar İlk Heyecanlar

3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nin “İlk Kitaplar İlk Heyecanlar” bölümünde iki genç kalem ilk kitaplarıyla yer aldı. Şafak Çelik yönetiminde gerçekleşen söyleşide Ela Korgan ‘Beni Biri Merak Etti’ isimli öykü kitabıyla, Ali Murat Binark ise ‘Babamın Makineleri’ isimli öykü kitabıyla yer aldı. Edebiyata duydukları ilgi ve kendilerini geliştirme süreçlerini aktaran genç kalemlerden Ela Korgan, eğitimin yazma sürecini şekillendirdiğini belirterek, “Yazarlık atölyesinde eğitim almak, öncelikle beni eleştiriye hazırlıklı hale getirdi ve ilk kitaba hazırladı.” dedi. Meslek seçiminin edebî yürüyüşü doğrudan etkilemediğini ifade eden Binark, “Yazdıklarımıza farklılık katarak ilerliyoruz” diyerek edebiyatın başka türlü düşünmenin bir ifadesi olduğunu kaydetti.

Program sonunda her iki yazarın kitapları gençlere hediye edildi ve bir imza etkinliği düzenlendi.

 

Şiirle Berabere

“Berabere” bölümünün konuğu ise Mustafa Akar’dı. Muzaffer Serkan Aydın ve Recep Terler yönetiminde gerçekleşen söyleşide şiir üzerinde duruldu. Akar, şiire başlamasını, okumalarını ve şiire bakışını ifade ettiği konuşmasında “Şiir yazmak büyük bir nimettir.” dedi.

 

Edebiyat Gösteren mi Anlatan mı?

Yeni çıkan öykü kitabıyla okuyucusunu selamlayan Kadir Daniş, ‘Seçelerin Ölümü’ isimli kitabını anlattı. “Kitabına Göre Konuşalım” bölümünde yer alan söyleşiyi Mahmut Coşkun yönetti. Coşkun’un soruları eşliğinde edebiyatın gündelik hayatla ilişkisi ve teorisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Daniş, “Edebiyatın gösteren mi yoksa anlatan mı olduğu noktasında ikisinin de dengeli varlığından yanayım.” diyerek bugünkü okumaların geliştirici yönleri hakkında yorumlarda bulundu.

 

Dergilerle Ufuk Kazanıyoruz

3. Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali'nin dergi konuğu Feriştah söyleşisi,TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, dergi yayın yönetmeni Ömer Faruk Bilmiş ve dergi yayın danışmanı Yusuf Samet Çakır'ın konuşmalarıyla başladı.Mahmut Yusuf Adıbelli yönetiminde gerçekleşen programdaAyşe Gül Koçak, Sena Nur Kaya ve Ünzile Albayrak konuşmacı olarak yer aldı. Derginin ortaya çıkış sürecini ve hedeflerini anlatan gençler, dergilerin kültür hayatını bütünleştiren bir yönü olduğunu ve kendilerine ufuk kazandırdığını belirtti.

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler 3. - Yedi - Tepe - Yedi - Mekan - Genç - Edebiyat - Festivali - TYB - İstanbul’da - Gerçekleşti -
FaceBook ta paylaş
15-04-2019 - 13:16
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz