Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
 

İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
Türkiye Yazarlar İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. Yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. İstiklal mücadelesinin şartlarının her dönemde şekil değiştirerek devam ettiğini belirten Bıyıklı, her zamankinden daha çok Mehmed Âkif'i anlamaya ihtiyacımız olduğunu belirterek şöyle konuştu:
Ekleme Tarihi : 12-03-2019 - 14:31

 

İçinden çıktığı milleti için ömrünü feda eden, sadece varından değil yoğundan da seçen asil adamlar hem sayılmış ve sevilmiş hem de aziz isimleri her dönem baş tacı edilmiştir. İşte o isimlerden birisi de merhum Mehmed Âkif Ersoy’dur. Sistem susturmaya çalışmış, o susmamış; yönetenler batıla kaymış, o hakta direnmiştir. Böylece yanlışına yanlış dediği sistem tarafından en ağır şekilde bedelini ödediği haksızlıklara maruz kalmıştır. Fakat inandığı davadan dönmemiş, baskılardan yılmamıştır. Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek diyerek ömrünü tamamlamış, istikametten asla ayrılmamıştır. İşte gerçek yiğitlik budur. Bir şair düşünün ki düşmanları bile şiirlerine dil uzatmışlar ama şahsiyetine karşı tek kelime edememişlerdir. Karakter abidesi olduğunu dostları da düşmanları da kabul etmiştir.

 

Âkif kabına sığmamış ama milletinin kalbine sığmıştır. Cenazesinin resmî yetkililer tarafından sessiz sedasız defnedilme çabasına karşı bir anda milyonların haberdar olarak cenazeye akın etmesi, usta bir yönetmenin beyaz perdeye taşıyarak ölümsüzleştirmesi gereken muhteşem bir sahnedir.

 

Kendisi “Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir” dese de milletin evlatları iyi bilmişler, iyi görmüşler ve iyi sarılmışlardır. Bugün hiçbir faniye nasip olmayacak kudrette bir sevgiye mazhar olmuş nadir şairlerden birisidir. Anadolu’da besmeleyle açılan lokantada, gençlerin çalıştığı tekstil atölyelerinde, mahalle aralarındaki kıraathanelerde, kütüphanelerde, vakıflarda, derneklerde, evlerde, meclislerde hep onun fotoğrafı vardır. Resmî bir zorlamayla değil yürekten bir bağlanmayla halkımız millî şairine sahip çıkmaktadır. Bu sahiplenmenin en önemli sebebi “İstiklal Marşı”dır.

 

Mesele sadece şair olması değildir elbet. Çünkü şiir tekniği bakımından başarılı sayılabilecek nice şair vardır ama halkımız onları sevmekte bu kadar cömert olmamıştır. Âkif, yalnızca güzel söz söylemekle yetinmemiş, hayatını da güzel yaşamıştır. Halkının inancını haykırmış, halkın adamı olmuştur. Paraya, şana, şöhrete tamah etmemiş, kendisiyle halkın arasına duvarlar örecek iktidar alanlarından uzak durmuştur.

 

Usta şair memleket sınırları içinde değil ümmetin bütün coğrafyalarındaki acıları içinde duymuş, feryadını haykırmıştır. Ümmetin bir olması, diri olması, parçalanıp bölünmemesi, emperyalistlerin kölesi olmaması için son nefesine kadar âdeta çırpınmıştır. Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Afrika’dan Ortadoğu ve Hint alt kıtasına kadar uzanan o büyük coğrafyadaki Müslümanlara “bir olun, birlik olun” çağrısı yapmış, “İslam bayrağı etrafında toparlanın” demiştir. Ne yazık ki bugün Âkif’in işaret ettiği hususlarda lakayt davranan İslam milleti paramparça bir hâlde, emperyalistlerin oyuncağı olmuş durumdadır.  Bu sebeple Âkif dünde kalan bir şair değil yazdıklarıyla da bugünün Müslümanlarına da seslenmeye devam eden bir mütefekkirdir. Safahat’ından hangi bölümü açsanız günümüz meselelerini de bütün açıklığıyla anlattığına şahit olursunuz. Bize düşen dün olduğu gibi bugün de Âkif’i iyi okumak ve okutmaktır. Milletinin sadece sesi değil milletinin kendisi olan Âkif gibi kahramanlar anacak yüzyılda bir gelir. Bu gibi büyük sanatkârlar ve büyük ruhlar toplumlarını yüzlerce yıl besler doyurmaya doldurmaya devam eder. İşte Âkif de diğer soylu şahsiyetler gibi milletimize yön vermeye yol açmaya devam etmektedir. Ufuk açıcılık vazifesini vefatından sonra da eserleriyle sürdürmektedir.

 

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü”nün yıldönümü vesilesiyle İstiklal Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy'u, yazdığı marşın manasını gönlümüzde gürül gürül hissederek rahmet ve özlemle anıyoruz.

 

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler İstiklal - Mücadelemiz - Devam - Ediyor -
FaceBook ta paylaş
12-03-2019 - 14:31
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu
İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
TYB İstanbul’da Sinema Söyleşileri
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kamil Eşfak Berki ve Şiiri Konuşuldu
10. İstanbul Edebiyat Festivali 10 Aralık’ta Başlıyor
60 YIL SONRA YAHYA KEMAL; ULUSLARARASI YAHYA KEMAL SEMPOZYUMU
M. Sadi Karademir İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Ömer Lütfi Mete Rüzgârı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları’nda bu ay eleştiri konusu işleniyor
GENÇDOKU HAZİRAN DOLU DOLU
TYB’DEN MISIR’DAKİ KATLİAMA TEPKİ
Bir Anadolu Bilgesinden Dostluk Başyapıtı
İTİBAR AĞUSTOS'TA DA DÜŞÜNCELİ
MODANIN KURBANI TESETTÜR
SEVENLERİ MUSTAFA MİYASOĞLU'NUN VEFATI HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?
AŞTA DA İŞTE DE SEFADA DA KEDERDE DE “DAVAMIZ” ÖNCELİKLİ OLSUN İSTEDİ
GAZETECİ YAZAR MUSTAFA MİYASOĞLU, TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ.
YENİ MİZAH DERGİSİ YOLDA
20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
USTA YAZAR MİYASOĞLU DUALARINIZI BEKLİYOR
SEDAT YENİGÜN KABRİ BAŞINDA ANILACAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz