Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Duayenler Kütüphane Sohbetlerinde Buluştu
 

Duayenler Kütüphane Sohbetlerinde Buluştu
Bu yıl “Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler” temasıyla gerçekleşen 4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nde duayen kütüphaneciler konuştu.
Ekleme Tarihi : 01-03-2019 - 09:16

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi öncülüğünde, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığında 4’üncüsü düzenlenen “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” bu yıl, “Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler” temasıyla gerçekleşiyor. 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kapılarını açan etkinlikte, dünyanın dört bir yanından gelen alimler kütüphanelere ilişkin bir muhtevayla ziyaretçilerle buluşmaya devam ediyor.

TYB İstanbul Şubesi ortaklığında, Türkiye’nin duayen kütüphane müdürleri, birikimlerini ve hatıralarını, “Kütüphaneye Ömür Verenler” programında paylaştı. Selimiye Camii İbrahim Hakkı Konyalı Kütüphanesi Eski Müdürü ve gönül insanı Mustafa Özdamar, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi Eski Müdürlerinden Nevzat Kaya ve Emir Eş’in katıldığı toplantıların yöneticiliğini TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı gerçekleştirdi.

 

Memur Değil Dava İnsanları

Kültürümüzde, medeniyetimizde kütüphanelerin ayrı bir önemi ve anlamı bulunduğunu ifade eden Mahmut Bıyıklı, şunları söyledi:

“Yüzyıllar boyunca kütüphaneler kültürel birikimi, hafızayı taşımış ve gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarmıştır. Türk-İslam tarihine baktığımızda da hayatının ve hatıratının zenginliği, derinliği yüksek kütüphaneciler hep olagelmiştir. Ali Emirî Efendi, İsmail Saib Sencer gibi öncü kütüphanecilerin yanı sıra, yakın zamanda da geleceğe iz bırakan, örnek olan, mesleğini memur bilinciyle değil bir dava şuuruyla bir aşk mesuliyeti içerisinde yapan güzide şahsiyetler olmuştur. Bu şahsiyetler arasında Serhan Tayşi, Nevzat Kaya, Emir Eş, Mustafa Özdamar gibi değerli isimleri hemen sayabiliriz. İşte bu vesileyle 4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin temasının da ‘Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler’ olmasından dolayı TYB İstanbul Şubesi olarak ‘Kütüphaneye Ömür Verenler’ başlığı altında, kitap dostu büyüklerimizi dinleyelim ve hatıralarından istifade edelim istedik. Gelecek kuşaklarda da kütüphanenin önemini kavrayan, kitabın manasını anlayan nice iz bırakacak kütüphanecinin yetişeceğine inancımız tamdır. Bu konuşmalar, bir anlamda onlar için, meslek hayatlarına yol ve ufuk açıcılık misyonunu ortaya koymuş olacaktır.”

“Kütüphaneden Kalanlar” başlıklı bir konuşma yapan Mustafa Özdamar, görev yaptığı kütüphanede buluşma imkânı bulduğu eserlerin üzerinde bıraktığı tesiri ve bu sayede çıktığı irfani yolculukları anlatarak hatıralara geniş yer verdi.

“El Yazması Eserler ve Kütüphaneler” konu başlığıyla konuşan Nevzat Kaya, Süleymaniye Kütüphanesi’nin envanteri hakkında bilgiler verdi ve tarihî binada yer alan bilgi hazinesinin dünyanın en önemli birikimlerinden biri olduğunu ifade etti. Dünyanın önde gelen tarihî elyazması birikimleri ile Türkiye’ninkiler arasında mukayeselerde bulunan Kaya, kütüphaneye gelen ilginç yabancılarla ilgili hatıralarına yer verdi.

“Sebeb-i Telif-i Kitap” başlığıyla konuşan Emir Eş, Süleymaniye Kütüphanesi’nde görev yaptığı dönemden itibaren incelediği eserlerde sıkça geçen “Sebeb-i Telif-i Kitap” ibaresinin üzerine yoğunlaştığını ifade ederek, elyazması birikimimizin neredeyse tamamının ümmet bilinci ve insanlara fayda sağlamak maksadıyla kaleme alındığına dikkat çekti. Kendi birikimimize yabancılığımızı ortaya koyan örneklere de yer veren Eş, Süleymaniye Kütüphanesi’nin bugün bile saklı hazine olduğunu belirtti.

Etkinlik, 3 Mart’a kadar, kitap sergilerine eşlik eden panellerle devam edecek.

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler Duayenler - Kütüphane - Sohbetlerinde - Buluştu -
FaceBook ta paylaş
01-03-2019 - 09:16
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz