Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
 

TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde, AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan adına bir basın toplantısı düzenlendi.
Ekleme Tarihi : 28-02-2019 - 16:54

 

TYB İstanbul Şubesi, yönetim ve kültür ilişkilerinin güçlenmesine yönelik faaliyetlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu minvalde, AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan, basın ve kültür alanından önemli isimlerle TYB İstanbul’da buluştu.

 

Tarihî Dokuya Uygun Hareket Edilecek

Önümüzdeki süreçte Fatih’in öncelikli problemlerini dile getiren ve bunlara yönelik çözüm üretmede önemli yol kat ettiklerinin altını çizen Turan, hazır bulunan kültür ve sanat insanlarıyla fikir alışverişinde bulundu, tavsiyeleri dinledi. Fatih'i herkesin yaşamak istediği bir ilçe haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ergün Turan, "Yedikule'den başlayıp Topkapı'ya kadar olan Suriçi bölgesini kamulaştırmaları tamamlayıp, Millet Bahçesi'ne çevireceğiz. Bu bölgede yapı yasaklı, hiçbir yapı söz konusu olmayacak. Yürüyüş, bisiklet yolları ve açık sportif alanların olduğu bir bahçe olacak. Tarihi dokusuna uygun hareket edilecek." diye konuştu.

Fatih’in tarihî yapılarının asli hüviyetine uygun olarak yeniden değerlendirileceğini dile getiren Ergün Turan, Fatih’in giderek insansızlaşma gibi bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu, bu durumun en çok Sultanahmet civarında öne çıktığını dile getirdi. Fatih’in İstanbul’un en eski yerleşim bölgesi olduğunu hatırlattı. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin çok önemli kültürel çalışmalara imza attığını belirten Turan, seçildikten sonra STK'larla istişarelerinin devam edeceğini belirtti.

 

Fatih, Ecdat Yadigârı

Kültür sanat faaliyetlerinin mekân, muhit ve imkân bağlamında genel ve yerel yönetimlerle sıkı bir bağı olduğunu kaydeden TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, hem yönetim kadrosunu hem de yönetici adayları tanımanın önemine değindi. AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan’a başarı dileklerinde bulunan Bıyıklı şunları söyledi:

“Fetihten bu yana sürekli çoğalan alçakgönüllü ve masum aydınlığıyla eski İstanbul’dan nelere sahip çıktık ve ne kadarını koruyabildik; düşünmemiz gerekiyor. Pascal’dan, Kopernik’ten bahsederken İbni Heysem’den, Harezmî’den, Bîrunî’den, mikrobiyolojiyi Pasteur’den önce kuran Akşemseddin’den habersiz yeni kuşakların zihninde neyi, nasıl kaybettiğimizin bir soru olarak belirmesi gerekiyor. Ve en çok da medeniyetimizin esaslı dinamiklerine dönmeden öncü bir millet olamayacağımızı hatırlatmak gerekiyor.

Şehirler daima sakinlerinin aynası olmuştur. Sakinlerinin sükûn bulduğu eski şehirlerimizde cennet huzuru yaşayan ecdadın ahfadının, modern şehirlerde nasıl bir cinnet geçirdiğini üzülerek izlemekteyiz.

İslam mimarisi insani olan bir anlayışı benimsemiştir. İnsanın ruhuna uygundur. Gayri insani bir unsura rastlanmaz. Hep ümitvar, daim taze bir hayat sunan, huzurlu ve aydınlık bir mimaridir. Batı’nın iç karartıcı, güç sarhoşluğu içindeki insanı ümitsizliğe sevk eden mimarisinden uzaktır. Peki, bu muhteşem mimari mirastan faydalanarak ve çağa uygun yeni üsluplar da katarak bu örnekliği bugüne taşımak konusunda neden bir başarı sağlayamadık?

Fatih gibi ecdadın yadigârı tarih ve kültür semtine Belediye Başkanı olmak, büyük sorumluluk üstlenmektir. Fatih herhangi bir semt değildir. Burada yanlış oynatılan bir taş, ecdadın gazabını çeker. Yarın Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna çıktığımızda yüzümüzü kara çıkarmayacak hizmetlerde bulunmalı, bu kutlu emanete hakkıyla sahip çıkmalıyız. Maalesef Fatihliler Fatih’i terk ediyor. Hükümet bu konuda politikalar üretmeli. Ayrıca Suriçi’nin tarihî ve kültürel dokusuna yönelik kalıcı projeler üretilmelidir. Sultanahmet havzasının kültürden arındırılıp tamamıyla turizme sunulması yanlışından dönülmelidir. Sayın Ergün Turan’dan Belediye Başkanı olduktan sonra Fatih’in kültürüne, sanatına yönelik atılımlar beklediğimiz ifade eder; kendisine başarılar dileriz.”

 

 

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler TYB - İstanbul’da - Fatih - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
28-02-2019 - 16:54
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu
İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
TYB İstanbul’da Sinema Söyleşileri
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kamil Eşfak Berki ve Şiiri Konuşuldu
10. İstanbul Edebiyat Festivali 10 Aralık’ta Başlıyor
60 YIL SONRA YAHYA KEMAL; ULUSLARARASI YAHYA KEMAL SEMPOZYUMU
M. Sadi Karademir İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Ömer Lütfi Mete Rüzgârı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları’nda bu ay eleştiri konusu işleniyor
GENÇDOKU HAZİRAN DOLU DOLU
TYB’DEN MISIR’DAKİ KATLİAMA TEPKİ
Bir Anadolu Bilgesinden Dostluk Başyapıtı
İTİBAR AĞUSTOS'TA DA DÜŞÜNCELİ
MODANIN KURBANI TESETTÜR
SEVENLERİ MUSTAFA MİYASOĞLU'NUN VEFATI HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?
AŞTA DA İŞTE DE SEFADA DA KEDERDE DE “DAVAMIZ” ÖNCELİKLİ OLSUN İSTEDİ
GAZETECİ YAZAR MUSTAFA MİYASOĞLU, TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ.
YENİ MİZAH DERGİSİ YOLDA
20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
USTA YAZAR MİYASOĞLU DUALARINIZI BEKLİYOR
SEDAT YENİGÜN KABRİ BAŞINDA ANILACAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz