Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Hasan Çelebi’ye Saygı Gecesi
 

Hasan Çelebi’ye Saygı Gecesi
T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi öncülüğünde, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığında düzenlenen 4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri'nin Şeref Konuğu Şeyhü’l-Hattatin Hasan Çelebi için bir saygı gecesi düzenleniyor. Program 27 Şubat Çarşamba (bugün) saat 19.00’da başlayacak.
Ekleme Tarihi : 27-02-2019 - 15:20

22 Şubat’ta, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde başlayan 4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, ilgi görmeye devam ediyor. Kitap sergilerinin yanı sıra ilim insanlarının bir araya geldiği panellere geniş yer veren etkinliğin Şeref Konuğu Şeyhü’l-Hattatin Hasan Çelebi oldu. Üstat için düzenlenen saygı gecesi 27 Şubat Çarşamba (bugün) saat 19.00’da başlayacak.

 

Hasan Çelebi Kimdir?

1937 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. Hâliyle, Çelebi'nin çocukluğu da yokluk ve sıkıntı içinde geçti. Kâğıda ve kaleme karşı aşırı bir sevgisi olan Çelebi, köye getirilen gazeteler vasıtasıyla kendi gayretiyle okumayı öğrendi. Ardından dayısından Kuran-ı Kerim öğrenmeye ve hafızlığa başladı. Kur'an ilimlerini tahsil maksadıyla 1954'te İstanbul'a geldi. Bir hemşerisi vasıtasıyla Üçbaş Medresesi'ne yerleştirildi. Burada altı ay boyunca Arapça ve din derslerine devam etti. Oradan da Üsküdar Çinili Medresesi'ne geçti. 15 Mayıs 1956'dan itibaren de Mihrimah Sultan (İskele) Camii'inde müezzin olarak görev yapmaya başladı. 1957-58 yıllarında askerlik vazifesini yaptı. Askerlik dönüşü bir süre Mehmet Nasuhi Camii'inde imamlık yaptı. 27 Mayıs 1960 darbesiyle birlikte üç yıl İstanbul'dan ayrı kaldı. Bu süre zarfında Artvin'in Yusufeli ilçesinde müezzin olarak bulundu. Müezzinlik yaptığı sırada Müftü Hafız Bekir Efendi'yle tanıştı. Bu karşılaşma Çelebi'nin yeniden İstanbul'a dönmesini sağladı. Bekir Efendi aracılığıyla Hasan Çelebi, 15 Ağustos 1963 yılında Üsküdar Sultan Tepesi Mehmet Said Efendi Camii'ne imam olarak tayin edildi. 1964'te Şeyh Camii'ne, 1974 senesinde de Fıstıkağacı Selami Ali Camii'ne nakloldu. İmamlık vazifesi süresince başta yurt dışı olmak üzere zaman zaman hat ile ilgili iş teklifleri aldı. Çelebi, kendine hat alanında daha rahat bir çalışma ortam sağlamak maksadıyla 1987'de emekliye ayrıldı. Halen İstanbul'da hat çalışmalarına ve talebe yetiştirmeye devam etmektedir.

Hasan Çelebi’nin ciddi manada hat sanatına merakı, köydeki caminin yazılarına ilgi duyarak onları taklit etmesiyle başladı. Yusufeli'nde müezzin olarak görev yaptığı camiye levhalar yazadı, İstanbul'a tekrar döndükten sonra görev yaptığı Sultantepe'de taş ustası Yusuf Efendi ile tanıştı. Bu tanışma Çelebi'nin hayatında yeni bir sayfa açtı. Çelebi, Yusuf Efendi vasıtasıyla Hattat Hamid Aytaç'la (1891-1982) görüştü. Aytaç’ın tavsiyesi üzerine Topkapı dışında Çırpıcı Çayırı’nda oturan Hattat Halim Özyazıcı'dan (1898-1964) meşke başladı. Özyazıcı vefat edince tekrar Hamid Bey'le görüştü ve meşke başladı. 14 Ekim 1964'te başlayan bu birliktelik Hamid Bey'in vefatına kadar 18 yıl devam etti. Hasan Çelebi’nin birçok cami, mezar taşında yer alan eserlerinin yanında, sergilenmiş birçok levhası bulunmaktadır ve sayısız talebe yetiştirmiştir.

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler Hasan - Çelebi’ye - Saygı - Gecesi -
FaceBook ta paylaş
27-02-2019 - 15:20
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Kudüs'ün Ahı!
TYB İstanbul’da Salih Mirzabeyoğlu Anıldı
Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Genç Yazarlar Konuştu
Başaran TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Roman ve Şiir Konuşulacak
TYB İstanbul’da Şiir Üstüne Söyleşildi
Bir Şehidin Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşulacak
TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
Recep Seyhan TYB İstanbul’da Hikâyeyi Anlattı
Mahmut Bıyıklı: Savunanlar ve Savrulanlar!
3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
Osmanlı-Libya İlişkileri TYB İstanbul’da Konuşulacak
Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali 12 Nisan’da Başlıyor
TYB İstanbul’da Ahmet Muhtar BüyükçınarKonuşuldu
Edebiyatçılar Okurlarıyla “Yakın Gelecek”te Buluştu
TYB İstanbul’dan Ahmet Muhtar Büyükçınar Programı
“Yakın Gelecek” On Beş Günde Bir TYB İstanbul’da
“Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz