Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 4'üncü Uluslararası Arapça Kitap ve Kültür Günleri başladı
 

4'üncü Uluslararası Arapça Kitap ve Kültür Günleri başladı
4'üncü Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, Cumhurbaşkanlığı himayesinde "Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler" sloganıyla açıldı.
Ekleme Tarihi : 25-02-2019 - 11:28

 

Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar ve Kuveyt'ten yayınevi ve yazarların katıldığı  Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, dördüncü kez kapılarını ziyaretçilerini açtı.

İslam ülkelerinden 60'a yakın yayınevinin kitaplarının stantlarda yer aldığı fuar, Cumhurbaşkanlığı himayesinde "Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler" sloganıyla açıldı.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açılan fuara, AK Parti Milletvekili Taner Yıldız, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Hattat Hasan Çelebi ve birçok İslam ülkesinden yabancı konukların katılımıyla açıldı.

"Arapça ümmet olarak evrensel bir pusulamızdır"

 Açılış programında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Arapçanın hayatımızda dünya ve ahiret saadetine vesile olan, Kur’an-ı Kerim’in emir ve yasaklarıyla şekillendiren önemli bir değer olduğunu söyledi.

Türkmen, "Arapça aslında bizim millileşme serüvenimizde bin yıllık yol arkadaşımız. İslam dini üzerinden tanıştığımız, hayatımızı dünya ve ahiret saadet vesilesi Kur’an-ı Kerim'in emir ve yasaklarıyla şekillendiren önemli bir değerimizdir. Arapça aynı zamanda ümmet olarak evrensel bir pusulamız. Ne zaman ki bu pusuladan uzaklaştık ve Arapça bizim için bir yabancı dil oldu, o zaman toplum olarak, Müslümanlar olarak eksiye doğru gidişimiz başladı. Gerek bilim, gerek edebiyat dünyamızda, sanat dünyamızda Arapça aslında her zaman yaşayan, yaşaması gereken bir değerimiz, dimağımızda yaşatmamız gereken bir gerçeğimizdir." dedi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de basılan kitap sayılarında artış olduğuna dikkat çekti.

Turşucu, "2000 yılında Türkiye’de basılan kitap çeşidi sayısı 12 bin 580 iken 2018 yılında bu sayıyı 67 bin 135 ile kapattık. Bu veriler çerçevesinde Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Her geçen yıl hem basılan hem de satılan kitap sayısında artış sağlanıyor." diye konuştu.

Açılış sonrasında düzenlenen kitap fuarının amacı hakkında İLKHA’ya konuşan  Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Arapça Kitap ve Kültür Günlerini, paramparça olan ümmet coğrafyasının, ümmetin evlatlarının yeniden buluşması ve kaynaşması için düzenlendiğini söyledi.

"Sadece sınırlarda değil zihinlerde de bu duvarlar oluşmuş"

Bıyıklı, "İlkini Kızlarağası Medresesi'nde düzenlemiştik. Her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu yıl birincisinin 10 katı zenginlik ve büyüklükle İstanbullularla buluştu. Biz bu fuarı herhangi bir kültürel etkinlik olarak görmüyoruz. Bunun bir misyonu var. Çünkü İslam dünyasındaki akademisyenler, âlimler, Türkiye’deki âlimler ve yazarları tanımıyor. Arada bir kopukluk olmuş. 150 yıldan beri aralarına çizilen bu sınırlar o kadar kalın bir şekilde çizilmiş ki, sanki birbirlerini görmesinler, tanımasınlar diye bir plan etrafında bu duvarlar kalınlaştırılmış. Sadece sınırlarda değil zihinlerde de bu duvarlar oluşmuş. Bu duvarları yıkmanın en güzel yöntemi kültürel çalışmalarla olur." şeklinde konuştu.

"Tarihten bu yana haçlı zihniyeti ülke ve şehirlerimizi işgal ettiklerinde hep kütüphaneleri vurmuşlar"

Siyasetin dönem dönem yükselen veya gerileyen bir mesafelerinin olabileceğini fakat kültürel çalışmaların yükselerek mesafe kat ettiğini belirten Bıyıklı, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun için bir yüzyıla ihtiyacımız var. Nasıl dağıldığımızı konuşmamız, dert etmemiz gerekir. Bugün İslam dünyasının her yerinde kan ve gözyaşı var. Bunlara sebep olanlar bunu programlayanlar belli bir plan çerçevesinde uyguluyorlar. Cumhuriyet döneminde de Edirne’den Kars’a kadar olan sınırlara hapsedilmişiz. Sanki ‘Siz burada oyalanın, bu sınırların dışına çıkmayın, ne zaman bu haddi aşarsanız size haddinizi bildiririz’ dercesine her on yılda bir darbeye maruz kalmışız. Bizi medeniyet ve kütüphanelerle vurdular. Çünkü tarihten bu yana haçlı zihniyeti ülke ve şehirlerimizi işgal ettiklerinde hep kütüphaneleri vurmuşlar. Bir milletin kültürel hafızasını yok ederseniz onu dirilmemecesine yok etmiş sayılırsınız."

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri'nde din ve dil kardeşliğinin pekiştirilmesi, ilim mirasının paylaşılması ön planda olacak. Arapça Kitap ve Kültür Günleri 3 Mart tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.


Etiketler 4'üncü - Uluslararası - Arapça - Kitap - ve - Kültür - Günleri - başladı -
FaceBook ta paylaş
25-02-2019 - 11:28
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz