Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Ali Haydar Efendi TYB İstanbul’da Konuşuldu
 

Ali Haydar Efendi TYB İstanbul’da Konuşuldu
“İrfan Öncüleri” program serisi kapsamında gerçekleşen, “Dört Mezhep Müftüsü Ahıskalı Ali Haydar Efendi” programında İhsan Şenocak Ali Haydar Efendi’yi anlattı.
Ekleme Tarihi : 11-02-2019 - 12:41

 

 “İrfan Öncüleri”  program serisinde, İhsan Şenocak Ali Haydar Efendi’yi anlattı. Ali Haydar Efendi’nin hem Osmanlı hem de Cumhuriyet devrinde ulu bir âlim ve hoca olduğunu anlatan Şenocak, kritik dönemlerdeki dik duruşuyla adını tarihe yazdırdığının altını çizdi.

 

İKİ DEVRİN ULU HOCASI

Ali Haydar Efendi’nin iki devrin ulu hocası olduğunu söyleyen İhsan Şenocak hem Osmanlı’da hem de cumhuriyet devrinde bedel ödediğine dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendisi Ahıska Türklerindendi. En zor meseleleri ona getiriyorlardı. Osmanlı’ya ruh köküne sadakat göstermezsek onun kudreti üzerimizden çekilir. Ali Haydar Efendi bu geçişi bizzat yaşadı.  1926 İstiklal Mahkemeleri zabıtlarından öğrendiğimize göre 1866’da doğmuştur. Önce Erzurum’a, sonra İstanbul’a geldi. Abdülhamid dönemiydi. Sadıklar da vardı hainler de vardı. O dönemde Fatih Medresesi’nde Dersiam oldu. Bütün ilimlerde ders okutacak icazeti mevcuttu. Ancak o dönemde tasavvufa tavırlıydı. Bandırma’daki bir vaazında mutasavvıfları tenkit ederken Ali Rıza Bezzaz Hazretleri’ni de tenkit eder. Buna rağmen Ali Rıza Bezzaz Hazretleri’nin demesi ile de sabit onun huzurunda bulur kendini. Onun kapısında yaşadığı manevi hallerle gurur ve kibirden arınır. Ali Rıza Bezzaz Hazretleri 1914’te vafat ederken yerini Ali Haydar Efendi’ye bırakmıştır.”

 

MECELLE KOMİSYONUNU KURDU

Hali Haydar Efendi’nin Devlet-i Âliye’nin ahir zamanında yaşadığını vurgulayan Şenocak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönemdeki Batıcı paşalar Batılı kanunların olduğu gibi alınıp uygulanmasını istiyordu. Ya köle cariye ya da kadın hukuku üzerinden İslam’a saldırıyorlardı. Talat Paşa onlardan değildi. Tartışılan meseleler için Ali Haydar Efendi’ye danıştı ve aldığı cevap üzerine Mecelle’yi zamana uyarlayacak bir kurul oluşturulmasını istedi. Ali Haydar Efendi’nin ilmi kudretinden dolayı onun yapmasını istedi. Ali Haydar Efendi’nin şartları vardı. Kâfi derecede kitaplardan oluşan kütüphane kurulmasını ve kurulda dokuz âlim bulunmasını istedi. Bunlardan biri Ömer Nasuhi Bilmen’dir. Emin Saraç Hoca’mızdan öğrendiğimize göre Ömer Nasuhi Bilmen’e ‘Evladım Ömer’ diye hitap ederdi. Paşaların müdahalesine izin vermediği için Mecelle komisyonu defalarca kuruldu ve defalarca lağvedildi. Devamında İsmet Tekkesi’ne girişi yasaklandı ve kapatıldı. Çünkü ittihatçılara direnmiş ve Abdülhamid’e hain dememişti. Bu yüzden İttihatçıların hışmına uğradı. Beş yıl evinde sürdürdü derslerini. Sonra tekkesine geçmesine izin verildi.

Yolundan geldiği Mevlana Halidi Bağdadi’nin Şam’daki durumu incelemeye alınır. Osmanlı’nın son devir âlimlerindendi. Osmanlı’ya o kadar muhabbeti vardır ki Tahal’i Hakkâri Hazretleri onun için “Osmanlı’nın ömrünü uzatır” demiştir.”

 

BÜYÜK MÜFESSİR

Bugünkü Tarihselci yaklaşımların İslam’ı bozma gayretlerine karşılık Ali Haydar Efendi gibi âlimlere ihtiyaç duyulduğunu anlatan Şenocak, şunları söyledi:

“1859’da huzur dersleri başladı. Ali Haydar Efendi baş muhataptı. Meclis-i Mebusan yeni mahkemeler kuruyor ve sürekli yeni yasalar çıkarılıyordu. Ali Haydar Efendi bunları bir âlim olarak değerlendiriyor ve içtihatta bulunuyordu. Sultan Abdülhamid kendisine “Etrafımızda senin gibi âlimler olsaydı Meclis-i Mebusan bizi bu şekilde kuşatamayacaktı” demiştir.

Büyük bir müfessirdi. Tefsiri Ali Rıza Bezzaz Hazretleri’nden öğrendiğini söylemiştir. Yavuz Selim ve Nişanca camilerinde vaaz verdi. Vakit geldi Şeyhülislam olması istendi. ‘Sözü dinlenen değil sözünüzü dinleyecek bir şeyhülislam istiyorsunuz’ diyerek şeyhülislamlık makamını reddetti. Bundan sonrasında devamlı gözetim altında tutuldu. Kıyafet inkılabından sonra tutuklanan âlimler arasındaydı. Kötü şartlarda hapsedildi.

Bugün Ali Haydar Efendi ayarında âlimler olsa bugünkü tarihselcilerin olması mümkün değildi. Bütün tarihselcileri masanın karşısına oturtsak onları karşılayacak ilim talebelerinin hâlâ Anadolu’da var olduğuna ve var olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Onları ilim ve fikir alanına davet ediyoruz.”


Etiketler Ali - Haydar - Efendi - TYB - İstanbul’da - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
11-02-2019 - 12:41
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz