Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TYB İstanbul’da Kudüs Konuşuldu
 

TYB İstanbul’da Kudüs Konuşuldu
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde “Kudüs’te Direniş ve İşkence” üzerine bir söyleşi gerçekleşti.
Ekleme Tarihi : 22-12-2018 - 18:02

 

“Mühim Meseleler” başlığı altında gerçekleşen program dizisinde, Kudüs’te yaşananları gündeme getirmek adına “Kudüs’te Direniş ve İşkence” konusu işleyen program, TYB İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Kerem Alastal, Ahmet Turgut, K. Murat Öztürk ve Mücahit Akbal’ın konuşmacı olduğu programı Rüstem Pehlivanlar yönetti. Kudüs bağlamında Filistin meselesinin masaya yatırıldı toplantıda, Türkiye’nin Kudüs’ün kaderinde rol alan en önemli ülke olduğu kaydedildi.

 

STRATEJİ OLMADAN KUDÜS KURTULMAZ

Programın açılış konuşmasını yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Kudüs’ün sadece krizin ayyuka çıktığı dönemlerde hatırlanan bir mesele olmayıp sürekli gündemde tutulması ve bütün nesillere ulaşacak şekilde anlatılması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Bizim Kudüs meselemiz, oradaki şartların iyileştirilmesi meselesi değil, işgalin sona erdirilme meselesidir. Müslüman’ın, güncelin rüzgârıyla savrulan değil, gündemini güncele taşıyan insan olduğuna inanıyoruz. Bu vesileyle bu davaya güncelin bir parçası olarak değil, hayatımızın bir parçası olarak yaklaşmalıyız. Kudüs duyarlılığımızı Kudüs bilincine dönüştürmek durumundayız. Bilinç olmazsa strateji olmaz. Strateji olmadan Kudüs kurtulmaz. Hamaset her zaman gereklidir, ama tek başına hamaset eksiktir. Stratejimiz onlarca yıla yayılan, hatta yüzyılı kapsayan bir düzlemde olmalıdır.”

 

DERDİMİZ KUDÜS OLMALI

Kudüs gibi kutsal bir beldeyi savunmak için canını ortaya koyanları bir araya getiren sivil mücadelenin bugünkü insanlara ve Müslümanlara ciddi mesajlar verdiğini anlatan Ahmet Turgut, bu mücadelenin fikrî, ekonomik ve kültürel açıdan desteklenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Ölümün kendisi bize nasıl yaşacağımızı öğretir. Yaşam Peygamber Ocağı üstüne kurulmazsa, askerî cephemizde bir Peygamber Ocağı çıkmaz. Kudüs’te herkesin başı önde. Oradaki kardeşlerimizin bizden bir beklentisi var. Türkiye’nin sorumluluğu daha fazla. Çünkü bizim Kudüs’le bağımız çok daha sıkı. Bugünkü resimleri ve Ortadoğu’yu daha üst bir bakışla okumamız gerekir. Derdimiz Kudüs olursa lehte ya da daha aleyhte olan biteni daha iyi anlayabiliriz. Bunu başaramazsak bu zillet hepimizin üstüne kalır. Daha önce bunu başaran kahramanlar gibi, Allah bize de gücüyle, bileğiyle Kudüs’ü Müslümanlara kazandırmayı nasip etsin.”

 

SİYONİSTLERDEN DAHA FAZLA ÇALIŞMALIYIZ

Genç Filistinli aktivist Kerim Alastal, bir Filistinli olarak bütün Filistinler adına Türkiye’ye müteşekkir olduğunu dile getirerek Türkiye’yi daima yanlarında bulduklarını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kapımıza kadar gelen yardımlardan ve desteğinden dolayı Türkiye’yi iyi biliyoruz ve Türkiye’yle çok yakınız. Dillerimiz farklı ama kalbin diliyle konuşuyoruz. Biz Türkiye’den razıyız, Allah da Türkiye’den razı olsun. Filistin’de hep Türkiye’den izler vardır. Türk bayrağını, Türk liderlerin fotoğraflarını her yerde bulursunuz. Filistin davası sadece bizim değil, Türkiye’nin de davası. Kudüs’ün yanında durmak bütün Müslümanların görevi. Sürekliliği olması gerekiyor. Biz orada doğup büyüdüğümüz için mücadele ediyoruz ama Kudüs bütün Müslümanların davası. Benim büyük dedem Osmanlı ordusunda komutandı. Dolayısıyla biz hep birlikte olmalıyız. Türkiye her bakımdan bu görevini yerine getiriyor. Sivil toplum ve devlet bunun için elinden geleni yapıyor. Bizim sıkıntımız Yahudilerle değil, Filistin’i işgal eden Siyonistlerle… Biz savaş istemiyoruz, biz işgalin çekilmesini istiyoruz. Bize saldıranlarla, topraklarımızı işgal edenlerle savaşıyoruz. Siyonistler bizden çok daha hızlı çalışıyorlar ve her gün daha fazla işgal edebilmek için çok fazla çalışıyorlar. Müslümanlar kişiler olarak bizim de çok çalışmalıyız. Herkes olduğu yerde Filistin’i anlatmalı ve Filistin’in sesi olmalı. Böylece farkındalık oluşturmalıyız.”

 

KUDÜS’ÜN KADERİ TÜRKİYE’NİN KONUMUYLA İLGİLİ

K. Murat Öztürk, İsrail işgalinin tarihî sürecine değinerek şöyle konuştu:

“İsrail’in kuruluşu İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli sonucu. Cennetmekân Abdülhamid Han’ın bunu geciktirmesinin Kudüslü kardeşlerimiz de farkında. İslam coğrafyasının kaderinin Türkiye’nin durumuyla ilişkili olması kaçınılmaz. Her zaman ön planda olanları konuşmuyoruz aslında. İsrail’in devlet olarak tanınması ve Türkiye’nin tanıması da bir süreç. Ve İsrail’i başka İslam ülkeleri tanımayıp sadece Türkiye’nin tanıması da yeterli olurdu. Doğu Kudüs, Batı Kudüs meselesi ve Filistin sınırı neresi olacağı bu noktada önem kazanıyor. Bizim duracağımız yer, Kudüs’teki ve Filistin’deki kardeşlerimizin duracağı yerdir. Kudüs’te yaşayan kardeşlerimizin Osmanlı’dan sonra bir kimlikleri yok ve dolayısıyla Türk vatandaşı olma hakları var. Bu bakımdan kavramları ve sınırları yerine oturtmamız lazım. Biz Doğu’dan Batı’ya Kuzey’den Güne’ye bağımsız bir Filistin devleti istiyoruz; bunu netleştirmemiz ve tarihe mâl etmemiz lazım. Kudüs’te zulüm ebedî olmayacak, bu Allah’ın vaadidir.”

 

KUDÜS İÇİN ELİMİZDEN NE GELİRSE

Mücahit Akbal, Kudüs meselesinin yalnızca bir şehir ve bölge değil, Filistin meselesinin kuşatıcılığında ele alınması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Kudüs davası, Gazze davası ve Batı Şeria davası dersek Filistin davasını kısıtlamış oluruz. Filistin’i bir bütün olarak düşünmek zorundayız. Bizim burada yapmamız gereken, önceki mücadeleleri gözden geçirmektir. Kudüs karşımızda bir ayna ve bu ayna bugünkü Müslümanların durumunu gösteriyor. Birey olarak Kudüs bu hâlden nasıl kurtulur üzerine kafa yormamız ve elimizden geleni yapmamız ve bu dertle dertlenmemiz gerekiyor. Hacer Validemiz’in çok susuz kaldığında koşarak su araması gibi, bizim de elimizden yalnızca dua etmek geliyor olsa bile her gün bunun için dua etmemiz bir gün Kudüs’ün kapılarını açmaya yetebilir. Filistin askerlerinin bize bakış açısını ancak oraya gittiğinizde daha iyi anlayabilirsiniz. Müslüman ve insan isek Mescid-i Aksa hepimizin davasıdır. Bu durumu bilen herkesin vazifesidir.”


Etiketler TYB - İstanbul’da - Kudüs - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
22-12-2018 - 18:02
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Kudüs'ün Ahı!
TYB İstanbul’da Salih Mirzabeyoğlu Anıldı
Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Genç Yazarlar Konuştu
Başaran TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Roman ve Şiir Konuşulacak
TYB İstanbul’da Şiir Üstüne Söyleşildi
Bir Şehidin Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşulacak
TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
Recep Seyhan TYB İstanbul’da Hikâyeyi Anlattı
Mahmut Bıyıklı: Savunanlar ve Savrulanlar!
3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
Osmanlı-Libya İlişkileri TYB İstanbul’da Konuşulacak
Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali 12 Nisan’da Başlıyor
TYB İstanbul’da Ahmet Muhtar BüyükçınarKonuşuldu
Edebiyatçılar Okurlarıyla “Yakın Gelecek”te Buluştu
TYB İstanbul’dan Ahmet Muhtar Büyükçınar Programı
“Yakın Gelecek” On Beş Günde Bir TYB İstanbul’da
“Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz