Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür İstanbul Edebiyat Festivali’nden Uluslararası Hazırlık
 

İstanbul Edebiyat Festivali’nden Uluslararası Hazırlık
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali" ödül töreniyle sona erdi.
Ekleme Tarihi : 17-12-2018 - 11:45

 

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" temasıyla düzenlenen festivalin onur konuğu Sevinç Çokum olurken, hafta boyunca şair ve yazarların katıldığı söyleşilerin yanı sıra müzik dinletileri de edebiyatseverlerle buluştu.

Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilen kapanış töreninde konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, festivalin önemine işaret ederek, "Artık biz İstanbul'a sığamıyoruz. Allah'ın izniyle gelecek senelerden itibaren İstanbul Edebiyat Festivali'ni uluslararası arenada gerçekleştirmek için hazırlıklara başladık. Edebiyat Festivali'nde bütün güzelliklerin yanında 10 yıldan beri ödüller açıklanıyor. 10 yıllık geleneği bugün de bozmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Bıyıklı, uluslararası alanda ismi bilinen bazı yazarlara eleştirilerde bulunarak, şunları aktardı:

"Uluslararası arenada parlatılan isimlere baktığımız zaman bu toprakların değerleriyle dost olmayan, bu toprakların değerlerine düşman isimlerin özellikle öne çıkarıldığını da hasseten söylemek isterim. Bu edebiyat festivalleriyle birlikte uluslararası arenada da bizim şairlerimiz, bizim yazarlarımız hak ettiği yerleri alacaklar ve ülkemizi hakkıyla temsil edecekler."

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, edebiyatın güzelleştirici ve birleştirici özelliğinin festivalde görüldüğünü söyleyerek, "Toplumların, ülkelerin gündemleri her zaman canlıdır, dinamiktir. Gündem siyaset olmuştur, savaş, açlık ve sıkıntılar olmuştur. Ama edebiyat kelimesi, edebi, edipliği, güzelliği ifade eden insanlığın ortak değeri. Edebiyatın burada bir geleneğe, festivale dönüşmüş olması gerçekten çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Edebiyat Festivali’nin dünyaya açılması gerektiğini sözlerine ekleyen Arıcan, "Kendi birikimlerimizi dünyaya açmamız, dünyadaki birikimleri ülkemizde beraberce konuşmamız gerekiyor. Bunun da artık programa alınmış olması çok sevindirici. Bu vesileyle edebiyat ödülüne layık olan edebiyat dostlarımızı yürekten kutluyorum. Sıradan bir iş değil bu. Gerçekten büyük bir çabanın, gayretin sonucu." açıklamasını yaptı.

- "TYB İstanbul Şubesi edebiyatın göründüğü bir sahneye dönüşüyor"

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan da çok güzel bir faaliyetin gerçekleştiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Son on yıldır bu mekânda edebiyat festivali, edebiyat mevsimi programı icra ediliyor. Edebiyatın göründüğü bir sahneye dönüşüyor TYB İstanbul Şubesi. Çok değerli şairlerimiz, yazarlarımız ve edebiyatçılarımız bu mekânda kendilerini ifade imkânı buluyor. Bunlar gerçekten edebiyatın arka plana düştüğü, etkisizleştirilmeye çalışıldığı bir zamanda, TYB'nin bir cevabı gibi. İstanbul şubemiz, birinci şölenden itibaren bunu hakkıyla yapıyor. Bir de işin ödül faslı var. Ödül bu faaliyeti katmerlendiriyor. Elhamdülillah 10'uncu edebiyat mevsimini de gördük. Kendi adıma söylüyorum tabii, 11'incisini ve nicelerini de görmeyi Allah nasip eder inşallah."

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise TYB'nin sanata, edebiyata ve kültüre öncülük ettiğinin altını çizerek, "TYB'mizin aslında her yıl tekrarlanan bu çalışması, şehrimizde büyük bir edebiyat rüzgarı estiriyor. Ben, dönem içerisinde de 2023 yılına özel büyük vizyon çalışmalarımızda da çocuklarımızı geleceğe yönelik emin adımlarla yetiştirirken, onların kültür ve sanata ilişkin duyarlılıklarını artırmak, onlarda bu yönde bir merak uyandırmak ve bu temel üzerine yetiştirmekte bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Bu yıl festivalde gerçekleştirilen 40'ı aşkın oturuma 100'e yakın konuşmacı katıldı.

- AA Kültür Sanat Haberleri Editörü Yılmaz'a Şükran Beratı verildi

10. İstanbul Edebiyat Festivali'nde "Hikâye" dalında yazar Bahtiyar Aslan ödüle layık görüldü. Aslan'a ödülünü TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan takdim etti.

"Roman" dalında ödül alan akademisyen yazar Mehmet Sabri Genç'e ödülünü, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı verirken, "Şiir" dalında ödül alan şair ve yazar Mehmet Can Doğan ise ödülünü yazar Ali Ural'ın elinden aldı.

Törene katılamayan yazar Savaş Şafak Barkçin de "Deneme" dalında ödüle layık görüldü.

AA Kültür Sanat Haberleri Editörü Bünyamin Yılmaz'a da "Şükran Beratı" verildi. Yılmaz'a beratını AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay takdim etti.

TV NET Yayın Müdürü İsmail Halis'in beratını TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, kültür tarihçisi İbrahim Ethem Gören'in beratını TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, yazar Derya Kılıçlar'ın beratını ise araştırmacı yazar Fatma Gülşen Koçak verdi.

Tören, ozan Esat Kabaklı'nın mini konseriyle sona erdi.

 

AA


Etiketler İstanbul - Edebiyat - Festivali’nden - Uluslararası - Hazırlık -
FaceBook ta paylaş
17-12-2018 - 11:45
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz