Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Son Gün Yasin Aktay Konuştu, Dergiler Konuşuldu
 

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Son Gün Yasin Aktay Konuştu, Dergiler Konuşuldu
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali"nin son gününde Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay özel söyleşisi gerçekleşti ve dergiler konuşuldu.
Ekleme Tarihi : 15-12-2018 - 18:29

 

Edebiyat Festivalinin son gününün ilk oturumu “Edebiyat Dergilerinin Gündemi” oldu. Zafer Acar, Seyfettin Ünlü ve Aykut Nasip Kelebek’in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Osmangazi Akcan yönetti.

 

“Edebiyat dergilerinin gündemini edebiyat dışı adamlar belirliyor”

Zafer Acar “Dergiler ve 2018 Dergilerinin Gündemi” başlıklı konuşmasında edebiyat dergilerinin kurumsallaşmasının problemlerine değindi ve şunları söyledi: “Günümüzde dergilerin gündemini edebiyat dışı adamlar belirliyor. Çünkü pek çok alanda gündemi belirleyen ana unsur ekonomi. Amatör ruhla çıkan dergilerimizin yerini alan kurumsallaşmış yani ekonomik güç odaklarının çıkardığı dergilerde gündem de doğal olarak edebiyatçıların hakimiyetinden çıkıyor.  Neden kurumsallaşmış bir dergi, amatör ruhla çıkan bir dergiden verim anlamında geri kalıyor? Çünkü kurumsallaşan dergilerde bir süre sonra belli kurallar derginin samimiyetinin önüne geçiyor ve akademik üretim başlıyor. Amatör dergilerde ise daha samimi bir şekilde sanat üretiliyor. İlim üretmeye ihtiyacımız elbette var ama onu akademi yapsın. Edebiyat dergileri sanat üretsin. “Necip Fazıl gibi büyük şairler neden çıkmıyor?” sorusunun cevabını burada aramak lazım. Kurumsallaşan yapılar hür düşüncenin kendini göstermesine engel oluyor.”

 

“Dünden Bugüne Edebiyat Dergilerinde Gündem”

Seyfettin Ünlü “Dünden Bugüne Edebiyat Dergilerinde Gündem” başlıklı konuşmasında, edebiyat dergilerinin gündemi belirlemek için bir meselesinin olması gerektiğini söyledi: “150 yıllık bir geçmişe sahip dergiciliğimizde erken dönemde Sıratı Müstakim ve Sebilürreşat öne çıkıyor. Mehmet Akif, Eşref Edip gibi sanatçıları görüyoruz. Bunların bir meselesi vardı. İslamın düşünce sistemi içinden sanatlarıyla kendilerini ifade etme çabası. Mesela bir örnek, Eşref Edip o dönemde “Türklüğümüz ve Türklere Dair” diye bir yazı yayınlamış. Bugün hala bu başlıkta konuları tartışıyorsak burada bir problem var demektir. O mirastan yeterince faydalanamadığımızı gösterir. Dergah dergisinin ilk yıllarında Ahmet Haşim’in “Müslüman Saati” diye bir yazısını görüyoruz. Şüphesiz Ahmet Haşim bu yazıyı gündem olsun diye yazmadı. Yazması gerektiği için yazdı ve gündem oldu.  Sezai Karakoç’un “Diriliş” dergisini çıkarmasında da bir meselesi olması etkendi. Edebiyat eserleri yayınlanıyordu o dergide de ama diğer taraftan Karakoç’un düşünce eserleri de yayınlanıyordu. Üstad Necip Fazıl’ın bir meselesi vardı Büyük Doğu çıkarırken. “Devletin tersine Ehramı” diye bir kapakla çıktı ve o sayı toplatıldı ve Üstad yargılandı. Ama derginin içinde yine edebi eserler vardı. Batı’da büyük şairlerin (Eliot gibi) çıkardığı dergilere baktığımız zaman kendi fikri hıristiyani gelenekleri içinde bir tarz oluşturduklarını dergilerinde bunu ifade ettiklerini görüyoruz.

 

“Dergilerde Genç Şairler”

Genç şairlerimizden Aykut Nasip Kelebek, “Dergilerde Genç Şairler” başlıklı konuşmasında şunları söyledi: “Modern Edebiyatın başında gelen şairlerden biri Necip Fazıl’dır. O da dergilerde kendini gösterir. Ahmet Haşim “Yeni Mecmua” dergisinde onun şiirlerini okuyunca, “çocuk, bu sesi nereden buldun” demiştir. Genç şairler için dergiler hayati derecede önemlidir. Bugün genç şairlerin kendilerini göstertebilecekleri dergiler var ama aldıkları tepki çok sınırlı veya hiç yok. Olumlu veya olumsuz eleştiri, genç şairin açlıkla beklediği bir şey. Mesela 50-60’lı yıllarda dergiler onbinleri bulan satış rakamlarına ulaşırken günümüzde bir dergi 1000 tane basıyorsa başarılı sayıyor kendini. İletişim teknolojileri sosyal medya insanların sanat ihtiyaçlarını başka şekilde karşılıyor. Şiir; sinema, dizi, futbol gibi popüler unsurlar karşısında gözden düşüyor. Genç şairlerin bunlarla da mücadele ederek yeni bir tarzla ortaya çıkması gerekiyor.”

 

EDEBİYAT VE GÜNDEM

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, ödül töreninden önce gerçekleştirdiği özel bir söyleşiyle festivalin veda oturumunu gerçekleştirdi. Bir şekilde icracı da olsak, okuyucu, izleyici veya dinleyici de olsak bir biçimde katkıda bulunduğumuzu söyleyen ve edebiyat için dilin en önemli unsur olduğunu ifade ederek kelimeler üzerinden yorumlarda bulunan Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dil dünyaya açılan pencereniz de olabilir, hapishaneniz de olabilir. Dil bize ait olan bir şey değildir fakat biz dile aidiz. Aramızdaki iletişimi organize eden bir araç. Bu aracı iyi kullandığınızda dil bir ikna imkânı verir. Dilin hakikati yansıtma boyutu da vardır. Dillerin kökenine indiğinizde karşınıza gelen gerçeklik bir tesadüf olamaz. Bu gerçekliğin âdeta vahiy indiğini hissedersiniz. Dil bir metafordur. Bizi başkalarına ulaştıran en önemli aracıdır.”


Etiketler 10. - İstanbul - Edebiyat - Festivali’nde - Son - Gün - Yasin - Aktay - Konuştu - - Dergiler - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
15-12-2018 - 18:29
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz