Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin 4. Gününde Edebiyatın Renkleri Konuşuldu
 

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin 4. Gününde Edebiyatın Renkleri Konuşuldu
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali"nin dördüncü gününde Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Yusuf Kaplan ve Ahmet Turgut’u ağırladı.
Ekleme Tarihi : 15-12-2018 - 09:50

 

Türk Edebiyatından Hatıralar

Belkıs İbrahimhakkıoğlu “Türk edebiyatından Hatıralar” başlıklı konuşmasında, edebiyatımızın bilinen değil, bilinmeyen isimlerini anlattı ve hatıralarından bahsetti: “Edebiyat dünyasının pek çok ismiyle yollarımız kesişti. Bu çevrelerde bulunmam babam vesilesiyle oldu. Mesela babamın bir hocası vardı kimse bilmez. Edebiyat dünyamızda bir isim ideolojik meselelere hizmet ettiyse ismini yaşatıyoruz ama diğer değerlerimizi anmıyoruz. Cenap Kozanoğlu, ben tanıdığımda da yaşlıydı. Çok sade, gösterişten uzak bir insandı. Hacı Bayram Veli hazretlerine bağlıydı. Asker olmuş oğlu, kura bekliyor. Annesi istiyor ki nakli uzağa gitmesin. Ankara’ya çıksın. Kocasını sıkıştırıyor. Hoca, hanımını da üzmek istemiyor ama torpil de yaptırmak şahsiyetine ters. Hacı Bayram Veli türbesine gidiyor. Orada dua ediyor. Ertesi gün kura çekiliyor. Ankara çıkıyor.” Geçmişte insanların birbirilerin kusurunu araştırmadığını söyleyen İbrahimhakkıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize verilen ahlak itibariyle insanlarda kusur aramazdık. “İnsan insanın kurdudur” derler ya. Duya duya buna uymaya başlıyorsunuz. Küçük yaşlardan itibaren ailemiz, çevremiz, insanlar hakkında kötü bir şey söylemezlerdi. Biz o çağlarda insanlara önce kıymetli taraflarından bakmayı öğrendik. Babam şair bir adamdı rind-meşrep bir adamdı. Çok enteresan bir adamdı. Aşk insanıydı. Türkiye’nin yarısını dolaşmıştır. Evliyaların çoğunun türbesini bilirdi. Bizi de dolaştırırdı. Bir keresinde kasaba gibi bir yerde kahvede çay içiyor. “Boş hamal boş hamal” diye bağırmış birisi. Sonra babamın yanında gitmiş, “boş musun” demiş, “boşum” demiş. “Gel benle” demiş, o da gitmiş. Sonra anlaşılmış hamal olmadığı. “Sen hamal değil misin” demişler, “değilim” demiş. “Niye geldin” demişler. “Bu adam boş musun dedi geldim” demiş. Belkıs İbrahimhakkıoğlu’nun babasının şiirlerinden örneklerin okunmasıyla program sona erdi.

 

Edebiyat ve Medeniyet

Yusuf Kaplan, Medeniyet ve Edebiyat ilişkisini anlattığı konuşmasında, Batılı değer ve kavramlarla düşünen bir toplumun kendi kalabilmesi mümkün değildir dedi. “Bir edebiyatımız yok çünkü bir hayatımız bir dünyamız yok. Bizim yaşadığımız çağ bizim için bir ağa dönüşmüş durumda. Yarının burada olabilmesi için bizim yeniden burada olmamız gerekiyor. Bunlar retorik boş laflar bunları doldurmak gerekiyor. Edebiyat bir medeniyet meselesidir. Bir medeniyet fikriyatınız yoksa bir edebiyatınız olmaz. Onuncu edebiyat festivalinde bizim geleceğimizi gösteren ipuçları var. Edebiyat festivali asıl büyük gökkubeyi eksen alarak yapıldığı zaman bir anlam ifade edilebilir” dedi. İslam’ın Batı karşısında güçlenmesi ve kendi zihin dünyasını kurması için vahiy ve sünnete sıkı sıkı bağlı olunması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında, Kant’tan Gazali’ye uzanan nefis bir fikir ziyafeti verdi.

 

Mürekkebi Kurumadan

Mürekkebi Kurumadan başlıklı söyleşiye katılan Ahmet Turgut, yeni kitabı “Akıl, Aşk ve Ötesi” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Kavramlarımızın, kelimelerimizin, düşünce dünyamızı, edebiyatımızı şiirimizi şekillendirdiğini vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buraya kadar söylediklerimiz çevresinde şöyle bir mukayese yapabiliriz: İdrak dünyası Türkçe üzerinden inşa edilen bireyler için “gönül” sözcüğü, hissi nazarda daha derin açılımlara sahiptir. Bahis fikri ve imani açılımlar olunca bu sefer kalp kelimesi daha etkin vurguları içerir.”

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40'ı aşkın oturumda 100'e yakın konuşmacı yer alacak. Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık'ta sona erecek.

 


Etiketler 10. - İstanbul - Edebiyat - Festivali’nin - 4. - Gününde - Edebiyatın - Renkleri - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
15-12-2018 - 09:50
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz