Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde İsmet Özel’in Şiiri ve Fikirleri Tartışıldı
 

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde İsmet Özel’in Şiiri ve Fikirleri Tartışıldı
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali"nde şair İsmet Özel oturumu gerçekleştirildi.
Ekleme Tarihi : 14-12-2018 - 19:03

 

Şiirin Bereketlendirdiği Bir Ömür”

Edebiyat Festivali’nin dördüncü gününün özel oturumlarından biri de İsmet Özel Programı oldu. Ercan Yıldırım, Dr. Celal Fedai ve Prof. Dr. İbrahim Tüzer’in konuşmacı olarak katıldığı programda, İsmet Özel’in şiirleri, siyasi düşünceleri ve şiirine yansımaları konuşuldu.

Ercan Yıldırım, İsmet Özel’in düşünce dünyasını anlattığı konuşmasında, onun sosyalist dönem, İslamcı dönem ve Türklük fikirleri dönemi olarak 3 evrede incelenebileceğini söyledi. 90’lı yılların sonuna doğru Türklük çıkışı yaptıktan sonra epeyce eleştirilen İsmet Özel’i bu üç dönemi ve gelişim aşamaları ile anlamak gerekir dedi: “İsmet Özel öz ve saf bir düşünür. 70’li yılların son çeyreğinde yazdığı yazılar İslami yöntem ve cemaatleşme ile ilgili. Daha sonraki yazılarında medeniyet kavramının üzerinde durur. Daha ontolojik çıkarımlar yapar. Hiçbir zaman bulunduğu çevreye uyum sağlamak için hareket etmez. İslam, Türk, Ehli Sünnet, Gaza, kavramları içerisinde Türkiye’nin ruhu diyebileceğimiz çıkarımlar yapar.” İsmet Özel’in İslami devlet değil İslami toplumu öne çıkardığının altını çizen Yıldırım, İsmet Özel’in kaynakları olarak, “Nurettin Topçu’yu Yahya Kemal’i, Akif ve Necip Fazıl’ı sayabiliriz” dedi… İsmet Özel’in “Herkesleşmeme” anlayışını, “biriciklik” kavramı ile karşıladığını söyleyen Ercan Yıldırım: “İsmet Özel, devlet kurmaktan ziyade toplum inşasını öne çıkarır. İsmet Özel bir kampın adamı ve sözcüsü olmaz. Alelade ve sıradanı hayatının merkezine yerleştirir. Bir sahicilik arayışındadır.” dedi.

 

“Her Şey Ben Yaşarken Oldu”

Prof Dr. İbrahim Tüzer, İsmet Özel’in bir şiirini okuyarak sözlerine başladı: “Herşey ben yaşarken oldu”… Her şeyi kendisi yaşarken olduğu iddiasında bulunmak başlı başına bir farkındalıktır. Bir ömür nasıl bereketlenmiş olur. Konuştuğumuz kişi böyle bir farkındalığı elde etmişse, o zaman bu hayatın da farklı olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Bu adamın nasıl bir hayat yaşadığını bilmemiz gerekiyor. Modern dünyanın ortaya çıkardığı bir tip: Bezgin… Neyin gerçek neyin sanal, neyin iyi neyin kötü olduğunu anlayamayan, yani 21. Yüzyıl insanı. İsmet Özel’de merak duygusunun çok erken yaşlarda ortaya çıktığını görüyoruz. Farkındalığı, neyin iyi neyin kötü olduğunu ayırt etmek isteyen bir merak. İlkokul üçte iken kimseye haber vermeden Ankara’da bir gazeteye bir şiir gönderir. Şiiri de yayınlanır.”

Tüzer konuşmasında, İsmet Özel’in sosyalistken de, Müslüman olunca da, “farkındalık ve merak” unsurlarının onun hayatında değişmeyen şeyler olduğunun altını çizdi: “Dünyaya intibak etmek istediğinizde bir şeyleri değiştirmeye çalışırsınız. Bunu başaramazsanız kendinize yönelirsiniz. İsmet Özel de bedeniyle uğraşır şiirlerinde. Bir müddet sonra bu dönüştürme duygusuna evrilir ve dikkati bedeninden topluma yönelir.”

 

“Hayranlık Salamura Edilir Bir Şey Değildir”

Dr. Celal Fedai, İsmet Özel üzerine yaptığı Yüksel Lisans tezinden de bahsettiği konuşmasında, İsmet Özel’e hayran olmanın, onu sevmenin, onun eleştirilemeyeceği anlamına gelmediğini söyledi: “Hayranlık salamura edilir bir şey değil. Bizim ismet özel ile olan diyaloğumuz İsmet Özel’i çok sevmemiz onu eleştirmememiz anlamına gelmez. Biz ona dahil olmak için onu aşmak isteriz. Aliya İzzebegoviç, “Gerçek bir şairse o zaten bir mücadeleye girmiş demektir. Onun mücadelesi kötülüğe karşıdır.” Der. İsmet Özel bu anlamda da gerçek bir şairdir. Aliya’nın bu sözü gerçek sanatçının anlamını da veriyor. Şiir yazan, roman yazan insanlara bakın, onların mücadelesi İsmet Özel’le aynı filan değildir.” Fedai, İsmet Özel’in toplumsal hadiselere yönelik şiirlerinin kendisinden sonraki kuşağı etkilediğini söyledi: “Şiiriniz şiir kalarak yaşanan hadiseleri nasıl şiire aktaracaksınız? Bu çok zor. İsmet Özel bunu başarmıştır.”

Mahmut Bıyıklı’nın yönettiği program, konuşmacıların İsmet Özel’le ilgili hatıralarını anlatmasıyla sona erdi.

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40'ı aşkın oturumda 100'e yakın konuşmacı yer alacak. Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık'ta sona erecek.

 


Etiketler 10. - İstanbul - Edebiyat - Festivali’nde - İsmet - Özel’in - Şiiri - ve - Fikirleri - Tartışıldı -
FaceBook ta paylaş
14-12-2018 - 19:03
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz