Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin İlk Günü Yazmak ve Yaşamak Konuşuldu
 

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin İlk Günü Yazmak ve Yaşamak Konuşuldu
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali" coşkulu bir açılış töreni başladı. İlk oturumda “Yazmak ve Yaşamak” konusu tartışıldı.
Ekleme Tarihi : 12-12-2018 - 17:58

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin İlk Günü Yazmak ve Yaşamak Konuşuldu

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali" coşkulu bir açılış töreni başladı. İlk oturumda “Yazmak ve Yaşamak” konusu tartışıldı.

 

Edebiyat Festivali’nde Açılış Oturumu: Yazmak ve Yaşamak

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen “Yazmak ve Yaşamak” başlıklı oturumda, Ali Ural, Beşir Ayvazoğlu, Mustafa Özel, D. Mehmet Doğan söz alarak birer konuşma yaptılar. Ali Ural, “Yazmak ve Yaşamak” başlıklı konuşmasında, şöyle konuştu: “Yazmak, Yaşamak ve Okumak birbirinden ayrılmayan edebiyatın üç unsuru. Edebiyat hayatın üzerinden hakikati yeniden üretiyor. Olan’dan yeni bir gerçeklik çıkarıyor. Bir hikâyesinde “Kırlangıç Yuvası’nda bir kadın olur mu? Olsun olmasın” der Sait Faik. Burada edebiyatın yeni bir gerçeklik ifade ettiğinin altını çizer. Edebiyatçı yeni bir dünya var eder ve orada bizi rehabilite ederek, gerçek dünyada daha düzgün biçimde yaşamamızı sağlar. Kurgu gerçeği manipüle ediyor. Gerçek de kurguyu.  Sartre, “Yazmayı” bir topaça benzetiyor. Ancak hareket halindeyken var olan. İşte buradaki hareket hali “okumak”... İnsan yeryüzüne okumak için geldi. İlk hitap “oku”… İnsan bütün hayatı boyunca okumakla mükellef. Kendi hayatını, arkadaşını, dünyayı…”

 

Beşir Ayvazoğlu: “Üç tane romanımı yırttım ama bunları kayıp olarak görmedim hep tecrübe kazandırdı bunlar bana”

“Edebiyat ve Hayat” başlıklı konuşmasında kendi tecrübelerinden örnek veren Beşir Ayvazoğlu, genç yazarlara tavsiyelerde bulundu: “15 yaşımdan beri yazıyorum ve o yaştan itibaren yazmak ve okumak terk etmedi beni. Yazarken bir yığın tecrübe ediniyorsunuz. Bir yazıyı defalarca yazdığım olmuştur. O daktiloların dili olsa da ne kadar yazdığımı söylese. Üç tane romanımı yırttım ama bunları kayıp olarak görmedim hep tecrübe kazandırdı bunlar bana. Geçimini kalemiyle sağlayanlar, ya yazarak ya da yazacaklarını düşünerek yaşamak zorundadırlar. Konuşuyorlarsa, rüya görüyorlarsa, oturuyorlarsa yazmak içindir. Profesyonel yazar, günün belli saatlerinde yazmayı prensip haline getirir. Yazarlıkta başarının sırrı düzenli yazmaktır.”

 

D. Mehmet Doğan: “Bir Ömür Yazmak”

D. Mehmet Doğan, insanın hayatı boyunca anlamak ve anlatmak için yaşadığının altını çizdiği konuşmasında, yazmanın bir ihtiyaç olduğunu söyledi: “İnsan hayatı boyunca anlamayla ve anlatmaya çalışır. Sözlü olarak anlar ve anlatır. Yazılı dönemde edebiyat artık kayda geçirilen bir şey olur. Yani edebiyat günlük hayatın ötesine geçen veciz bir anlatımdır. Roman bile kısa bir ifade ediştir. Sürekli sizi yazmaya zorlayan bir şey varsa, yazmaktan kopmazsınız. Gazete yazarlığı böyle bir şeydir. Ben de, gazetede yazmasam bile, kendi sitemizde aktüel meselelerle ilgili yazılar yazıyorum. Edebiyatçılara gazetede yazmanın bir takım kolaylıklar sağladığını düşünüyorum. Mesela Tarık Buğra’nın da gazetede yazmasının ona bazı katkılar sağladığını, halka daha yakın olmasını sağladığını düşünüyorum.”

 

Mustafa Özel: “Yazmak mı Yaşamak mı sorusu modernliğin bir sorusudur.”

İktisatçı yazar Mustafa Özel, yaptığı konuşmada, edebiyat üzerinden bir kapitalizm eleştirisi gerçekleştirdi. “Allah Resulü 1600’lü yıllarda gönderilseydi, ilk emir “oku” yerine “yaz” olurdu. Allah Resulü, “Ne yazayım diye sorardı”. Modern kurgucular ise “biz ne yazacağımızı biliyoruz” derler. Bütün yazdıklarımız ne kadar modern olduğumuzu gösterir. Şehirli olmak yazıya aşina olmaktır. Modern olmak 500 yıllık bir olaydır, belki bizim için 100 yıllık olaydır ve bu yeni bir şeydir; bunun farkında olmamız lazım. Modernizmin üç kurgusu vardır: Kağıt Para, Ulus ve Roman. Bu üçü insanoğlunun Allah’ın iyanetiyle değil, şeytanın iyanetiyle ortaya çıkardığı bir şeydir. Matbaa bunun aracıdır. Atalarımız matbaaya şeytan icadı demişlerdir. Çok büyük bir hakikattir bu. Matbaada basılan üç şey kağıt para, gazete ve romandır. Kağıt para olmasa, Kapitalizm olmazdı. Gazete olmasaydı ulus olmazdı, roman olmasa birey olmazdı. Goethe, Faust ile modern bireyin inşasını (yani modern bireyin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. İkinci cildinde ise modern devletin inşasını (yani devletin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. Modern birey ruhunu “mutlak haz” karşılığında şeytana satmaktadır. Şeytanla anlaşarak birey olabilirsiniz. Soros’un baş eserinin adı “Finansın Simyası”dır.”

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40'ı aşkın oturumda 100'e yakın konuşmacı yer alacak. Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık'ta sona erecek.

 

 


Etiketler 10. - İstanbul - Edebiyat - Festivali’nin - İlk - Günü - Yazmak - ve - Yaşamak - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
12-12-2018 - 17:58
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz