Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı
 

10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali" coşkulu bir açılış töreni başladı.
Ekleme Tarihi : 12-12-2018 - 17:22

 

TYB İstanbul Şubesi'nin mekanı olan Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşan TYB Kurucusu ve Şeref Başkanı Mehmet Doğan, kültürün gelenekler üzerinden devam ettiğine işaret ederek, "Geleneği taşıyan unsurlar üzerinde de hassas olmak gerekir. Dil en başta gelir. Dilin ortaya koyduğu ürünler, edebiyat bize güçlü bir arka plan sağlar. Eğer arka planımız güçlü olmazsa en ufak bir sarsıntıda büyük hasarlar görürüz." dedi. Doğan, TYB'nin zor zamanlarda büyük işler başardığını dile getirerek, şunları aktardı:

"Mesela 1980 darbe sonrası yaptığı işler, Türkiye'de kültürel alanın yeniden tanımlamasını sağlayacak bir biçimde seyretti ve Yazarlar Birliği kuruluştan sonra TYB olarak kamu yararına çalışan bir kurum oldu. Sonra da çok sayıda uluslararası birçok faaliyet yapma imkanımız oldu. Çünkü bir temsil gücü sağlamış olduk. TYB'nin yine en etkinli faaliyet dönemi 28 Şubat olmuştur. O dönem birçok kurum, kuruluş ya kendilerinden ya da müdahaleyle alandan çekildiler. O dönemde biz ise yazar okulu faaliyetini başlatmıştık."

 

Musa Kazım Arıcan: "Festivali, uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecek"

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da gelenek oluşturmanın önemli bir değer olduğunun altını çizerek, "Hayırlı bir yol açmak, hayırlı bir sünnet oluşturmak medeniyetimizin önemli bir unsurudur. Bu anlamda bu festivalin onuncu yılına gelmesi gerçekten takdire şayandır." dedi. Arıcan, Türkiye'nin birçok alanda oluşturduğu markalaşmayı kültür sanat alanında da gerçekleştirmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

-"Yani edebiyat festivalinin de bir marka değeri taşıması lazım. Hatta bundan sonraki süreçlerde bu etkinliği uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecektir. Çünkü İstanbul'umuz sadece Türkiye'nin kültür başkenti değil, dünyanın da kültür başkentlerinden biridir."

 

Mahmut Bıyıklı: "Edebiyata ve sanata yatırım yapılması gerekiyor"

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da TYB'nin bu yıl 40. yılına girdiğini hatırlatarak, "Neredeyse Türkiye'nin bütün şehirlerinde bir kültür seferberliği başlattık ve bu seferberlikte de edebiyatın, sanatın bütün öncüleri buluştu. Bu festivalle de 40. yılımız taçlanmış oldu." diye konuştu. Bıyıklı, yoğun bir çalışma ile festivalin katılımcılarla buluştuğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu yıl da sağlam bir kadro ile karşınızdayız. Malumuz olduğu üzere medeniyetler, edebiyatçılar, sanatçılar ve kahramanlar üzerinden yükselir. Her devrin kahramanları olduğu gibi harp döneminin yanı sıra sulh döneminin de kahramanları vardır. Sulh döneminin kahramanları ise şairler, yazarlar ve sanatçılardır. Bugünün iktidarları eğer sanata, edebiyata yatırım yapmazlarsa siyasi kazanımlar elbette bir gün yok olabilir. Bu yüzden kazanımlarımızın yarına kalması için mutlaka edebiyata, sanata yatırım yapılması gerekiyor."

Eski Kültür Bakanı Yardımcısı Ömer Arsoy ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:Burada güzel bir vesileyle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Burada, Festival ve Edebiyat gibi iki önemli kavram bir araya geliyor. TYB’nin 40. Yılı, Edebiyat Festivali’nin de 10. Yılı. Bunlar çok önemli bir tecrübe yekûnudur. Son 20 yıldır görünen alanlarda, teknolojide, üstyapıda altyapıda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Artık “Yeni Türkiye”den bahsetmek mümkün. Ancak bu yeni Türkiye’yi oluşturacak şey, “yeni insanı” yetiştirecek şey edebiyattır. Sanattır.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner de kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra Edebiyat Festivali’nin sabırsızlıkla beklenen oturumları başladı. kısa birer

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40'ı aşkın oturumda 100'e yakın konuşmacı yer alacak. Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık'ta sona erecek.


Etiketler 10. - İstanbul - Edebiyat - Festivali - başladı -
FaceBook ta paylaş
12-12-2018 - 17:22
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz