Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür ‘Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu’ Başladı; 60 YIL SONRA YAHYA KEMAL
 

‘Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu’ Başladı; 60 YIL SONRA YAHYA KEMAL
Türkiye Yazarlar Birliği ve Bahçelievler Belediyesi ortaklığında “60 Yıl Sonra Yahya Kemal” temasıyla düzenlenen “Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu” başladı.
Ekleme Tarihi : 08-11-2018 - 17:27

 

Türk edebiyatının “Medeniyet Şairi” kabul edilen Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılında Türkiye Yazarlar Birliği ve Bahçelievler Belediyesi’nin işbirliği ile 30’a yakın bildirinin sunulacağı “Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu” ile anılıyor.

 

 

MAZİDEN ÂTİYE TAŞIMAK

 

Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinlik seçkin konukların katılımıyla başladı. "60 Yıl Sonra Yahya Kemal" temasıyla gerçekleştirilen sempozyumun açılışında Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Develioğlu, Beyatlı'yı eserleriyle birlikte iyi anlamak gerektiğine işaret ederek ünlü şairin 1884 yılında Üsküp'te doğduğunu hatırlattı. Kökü mazide olan bir toplumun gençlerini geleceğe taşımak adına bu sempozyumu düzenlediklerini söyleyen ve ilmî katkılarından ötürü Türkiye Yazarlar Birliği’ne teşekkür eden Başkan Develioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yahya Kemal 1903’te henüz 19 yaşındayken Paris'e gidiyor. 1912 yılında İstanbul'a geri dönüyor. Gelir gelmez de edebiyat ve fikir âlemi ondan etkileniyor ve bir fenomen haline geliyor. İstanbul'a geldikten sonra gazetelerde yazılar yazıyor. Milli Mücadele çalışmaları içinde bulunuyor.  Büyükelçilik görevi, milletvekilliği yapıyor. 1 Kasım 1958'de de Cerrahpaşa'da vefat ediyor. Onun bu çok yönlülüğü üzerine söylenecek çok söz var. İlim ve fikir insanlarımızın bir araya geldiği bu sempozyumda, Yahya Kemal bilinen ve bilinmeyen yönleri ile anlatılacak ve yeni nesillere tanıtılacak.”

 

 

BİR MİLLET TASAVVURU OLAN DÜŞÜNÜR

 

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan da Yahya Kemal Beyatlı ile Nurettin Topçu'nun ortak yanları olduğunu vurgulayarak, "İki farklı fikir damarından geliyorlar gibi görünseler de Yahya Kemal ve Nurettin Topçu, Anadolu tarihinde, Malazgirt'in başlangıç olarak alınması gibi konularda aynı görüşleri paylaşıyorlar. Dolayısıyla fikir zeminlerinde böyle bir müştereklik de var." dedi. Beyatlı'nın şair olmasının yanında aynı zamanda bir fikir adamı olduğunun altını çizen Doğan, şunları kaydetti:

“Medeniyetimizi bütün boyutlarıyla kavrayan ve bundan bir millet tasavvuru oluşturan bir düşünürdür Yahya Kemal. Yüksek şiir kabiliyetini de bu uğurda kullanmıştır. Yaşadığı dönem itibariyle, mağlubiyet psikolojisinin çok baskın olduğu zaman diliminde, istilacı Batı'ya karşı duran iki önemli kimlik şairimiz vardır. Birisi Mehmed Âkif, diğeri Yahya Kemal'dir. Âkif, dinden yani teoriden tanımlamalar yaparken, Yahya Kemal hayattan, yaşanılandan hareketle dine varıyor. Medeniyetimizi bütün boyutlarıyla kavrayan bundan bir millet tasavvuru oluşturan bir düşünürdür Yahya Kemal ve yüksek şiir kabiliyetini de bu uğurda kullanmıştır. Böylesine bir şahsiyeti anlamak bugün çok önemli ve her geçen gün daha önemli hale geliyor.”

 

 

MEDENİYETİMİZİ KAVRAMIŞ BİR MÜTEFEKKİR

 

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da ünlü şairin din-kültür, din-medeniyet, İslam ve kültür ilişkisini en güzel şekilde ifade eden bir mütefekkir olduğuna vurgu yaparak, "Yahya Kemal, eserlerinde bir anlamda Bizans toprağının İslamlaştırılmış bir Türkiye olduğundan bahseder. Bir Osmanlı'dan, kültürden söz eder. Aslında dinin, inancın sadece bir itikat, bir metin olmadığını, toprağın kendisinin bir milliyet olduğunu, vatanın da bu anlamda vatan olduğunu dile getiriyor." değerlendirmesinde bulundu. Yahya Kemal’in anlatılmasının ve anlaşılmasının önemli olduğunu vurgulayan Arıcan, uluslararası ölçekteki etkinliğe destek veren Bahçelievler Belediyesi’ne ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

 

 

ASIL DÖNÜŞÜ TAMBURÎ’DEN SONRA

 

Yahya Kemal’in hayatı ve düşünce dünyasına ilişkin geniş çaplı araştırmalarıyla tanınan yazar Beşir Ayvazoğlu, “Açış Dersi” olarak “Yahya Kemal’in Eve Dönüşleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Yahya Kemal’in şahsiyet olarak zihinlerde vücut bulan tasvirinin bilhassa Paris’ten yurda dönüşü ile başlayan ve hep meskeni İstanbul’da son bulan geri dönüş yolculuklarıyla mümkün olduğunu anlattı. İstanbul’a dönüşleriyle kesişen şiirlerinden örnekler sunan Ayvazoğlu şunları söyledi:

“Yahya Kemal, Üsküp’te tekke musikisi, İstanbul’da ise İbrahim Efendi Konağı’nda tanıştığı Türk musikisinden sonra Batı musikisine hiç sıcak bakmamıştır. İstanbul’a geldiği ilk dönemlerde, divan şiiri ve Türk musikisini tam kavramış olsa da bir kafa karışıklığı ve Paris’e geri dönme isteği vardı. Yahya Kemal’in asıl dönüşü Tamburî Cemil Bey’i Kadıköy’deki evinde dinledikten sonra yaşadığı dönüştür. Hep böyle dönüşler yaşadı zaten ve bunu şiirlerinde de izleyebilirsiniz. Hadiseleri anlatırken her anlatışında ona yeni renkler ve lezzetler katan, sohbetleri unutulmayan biriydi.”

 

 

ŞEHRE YÜKLEDİĞİ ANLAM İYİ ANLAŞILMALI

 

“Hayat ve Edebiyatın İçinden” başlıklı II: Oturum’u yönetem TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Yahya Kemal’in Türk Edebiyatının zirve isimlerinden biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Yahya Kemal Beyatlı hem yaşadığı devirde hem de vefatından sonra edebiyatçılara öncülük etmiş olmasıyla güzide bir şahsiyettir. Onun şehre yüklediği anlam, bugün daha iyi anlaşılmaktadır. Yahya Kemal'in Aziz İstanbul'undan bugüne ne kaldı, iyi düşünmeliyiz. Daha da ötesi yarına ne bırakacağız?.. Yerel seçimler öncesi yönetici adayları Yahya Kemal'i iyi okumalı ve içselleştirmelidir.”

 

İki gün sürecek etkinlikte usta şairin, düşünce dünyası, şiire bakışı, yaşadığı muhit, şehirlerle olan ilişkisi ve farklı birçok yönü ele alınacak. Sempozyum kapsamındaki oturumlar dışında ayrıca bu akşam gerçekleştirilecek konserde, Şeref Uslusoy yönetimindeki Bahçelievler Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Yahya Kemal Beyatlı'nın bestelenmiş şiirlerini seslendirecek.


Etiketler ‘Uluslararası - Yahya - Kemal - Sempozyumu’ - Başladı; - 60 - YIL - SONRA - YAHYA - KEMAL -
FaceBook ta paylaş
08-11-2018 - 17:27
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz