Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Asım Köksal TYB İstanbul’da Anıldı
 

Asım Köksal TYB İstanbul’da Anıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile birlikte düzenlediği bir programla şair, mutasavvıf ve ilim adamı Mustafa Âsım Köksal yâd edildi.
Ekleme Tarihi : 17-04-2018 - 13:42

Programı yöneten TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, ilminin ışığında nefeslendiğimiz, gayretinin ocağında ısındığımız irfan öncülerinden biri olarak tarif ettiği Mustafa Âsım Köksal ile ilgili şunları söyledi:

 

MUHABBETLİ BİR GÖNÜL USTASI

“Âsım Köksal Hocaefendi, ömrünü Müslümanların kurtuluş rehberi Kur’an’a ve bütün insanlığın rahmet ve şefkat önderi Peygamberimiz Efendimiz’e adamış bir âlim, hak ve hakikat davasının muhabbetli bir gönül ustası. Kalemini kalbine değdirerek İslam tarihini günümüze taşıyan bir yazar, Büyük Arif’e his akrabalığı yapmış bir şair. Mutluluk çağının yiğit yüreklerinin muhteşem hayatlarını gönül mabedinin sırlı fanusunda damıtarak çağ vurgunu yemiş yorgun ruhlarımıza, kırgın bedenlerimize aşk olarak sunan zarif bir veli.

Büyüklerinin tanımayan milletlerin büyük insanlar yetiştiremeyeceğinin bilinciyle ömrüne destansı hizmetleri sığdıran merhum Asım Köksal Hoca Efendi’yi vefatının 9.yılında anmak, şahsiyetinin derinliğini anlamak, hayatının ve hizmetlerinin model olarak alınmasına aracı olmak niyetiyle bu programız düzenledik. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi olarak irfan öcülerimizi gençlerle buluşturmaya devam edeceğiz.”

 

HAYATINI PEYGAMBERİMİZ’E ADADI

Mustafa Âsım Köksal’ın torunu Âsım Cüneyd Köksal, merhumun hayatını Peygamber Efendimiz’e adadığını dile getirerek en geniş şekilde Peygamberimiz’in hayatını, İslami tebligatını yazmak ve yaymak uğrunda 85 yıllık ömrü boyunca hiç durmadan çalıştığını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peygamber muhabbeti ile dopdolu idi, her sohbetinde Peygamberimiz'den ve sahabilerden misaller getirerek konuyu izah eder ve Resulullah'tan bahsettiğinde çok vakur bir ifadeye bürünürdü. O'nun ahlakıyla ahlaklanmış olup daima güleryüzlü ve hoşsohbet idi.

Uzun ve bereketli ömür yıllarında devamlı çok yoğun bir tempoyla çalıştı. İslam Tarihi'ni yazdığı 20 küsur sene boyunca sabah namazından yatsı namazına kadar, zaruri ihtiyaçları hariç hiçbir mola vermeksizin eserinin yazımını sürdürdü. Kendisinin bel fıtığı ve romatizması vardı, son derece soğuk ve sobalı olan eski evinde pardösüyle çalışırdı. Dâhilî ve harici şartlar onu çalışmasından alıkoyamazdı. Bana örnek olması için çalışmalarında karşılaştığı güçlüklerden ve bunları aşmakta gösterdiği azimden söz eder; bazen bir kelime için saatlerce uğraştığını, bazı defalar sabahtan akşama kadar yalnızca birkaç satır yazabildiğini söylerdi. Bazı sabahlar da hâlet-i ruhiyesinin çalışmak için müsait olmamasına rağmen sandalyesine oturup kendini zorlayarak konsantre olmaya gayret ettiğini, bir müddet sonra açılıp kendini işine verdiğini anlatırdı. Bütün kitaplarını kendisi daktilo ederdi, her türlü meselesiyle bizzat kendisi meşgul olurdu. Yardımcısı ve asistanı yoktu. Bir gün bana, eğer yardımcıları bulunsaydı daha tasarladığı birçok şeyleri yazabileceğini söylemişti. Bu enerjisini ve gayretini hiçbir zaman yitirmedi.”

Programda Ayrıca Prof Dr Turan Koç ve Prof Dr Ahmet Turan Aslan, Âsım Köksal’ın ilim dünyamıza katkılarını anlattı.


Etiketler Asım - Köksal - TYB - İstanbul’da - Anıldı -
FaceBook ta paylaş
17-04-2018 - 13:42
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
“Yakın Gelecek” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
TYB İstanbul’da Gönenli Mehmed Efendi Konuşuldu
“Yakın Gelecek” Programı TYB İstanbul’da
TYB İstanbul’dan Gönenli Mehmed Efendi Programı
Yüce Diriliş’ten TYB İstanbul’a Ziyaret
Hayal Perdesinde Yunus Emre
Cihan Aktaş Özel Oturumu
Hikâyeyle Çözüm Arayışı
Rasim Özdenören Mutlak Surette Yeni
Güray Süngü: Ne Değil Nasıl…
Öykü mü Hikâye mi?
Yazdığı Gibi Yaşar
Ustaların Hikâyeleri
İstanbul ve Öykü
Yerli ve Millî Ömer Seyfeddin
Hikâyenin Gücü
1. İstanbul Öykü Festivali'nin Onur Konuğu Cihan Aktaş'tı
1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti
1. İstanbul Öykü Festivali'ne Yoğun İlgi
Mahmut Bıyıklı: Uyandırmakla memur bir irfan öncüsü Safer Efendi
İstanbul Öykü Festivali’ne Hazır
TYB İstanbul’da Osmanlı Mezar Taşları Konuşuldu
Adem Özköse TYB İstanbul’da Konuştu
Duayenler Kütüphane Sohbetlerinde Buluştu
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz