Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden D. Mehmet Doğan’a Fahri Doktora
 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden D. Mehmet Doğan’a Fahri Doktora
Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’a bir “fahri doktora” da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) verdi.
Ekleme Tarihi : 14-04-2018 - 13:36

Daha önce, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin, Türk düşünce, kültür ve edebiyat alanına yaptığı katkıları dolayısıyla “fahri doktora” unvanı verdiği Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’a bir “fahri doktora” da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) verdi

12 Nisan 2018 Perşembe günü ÇOMÜ’de düzenlenen “Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millilik" konulu sempozyumun açılış konuşmalarının ardından, D. Mehmet Doğan’a fahri doktora tevcih törenine geçildi.

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi  Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Doç. Dr. Feridun Hakan Özkan, Doğan’ın öz geçmişini okudu, eserleri ve dil, edebiyat ve kültürümüze hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Daha sonra, ÇOMÜ senatosunun fahri doktoro ile ilgili kararını okudu ve doktoranın verilme nedenlerini açıkladı.

Çanakkale Onsekiz Mart  Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr.  Yücel Acer,  Doğan’a doktora belgesini vererek cübbe giydirdi. Terzioğlu Kampüsü'ndeki Troia Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Rektör  Acer, “TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan Türk dili  ve edebiyatı alanlarındaki eser ve çalışmaları nedeniyle, Üniversitemiz Senatosu tarafından “Fahri Doktora Belgesi” ile onurlandırılmıştır. Kendisini tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Doğan’ın ÇOMÜ kimliğini ise Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk verdi.

D. Mehmet Doğan da yaptığı konuşmada, fahri doktora unvanı tevcihi dolayısıyla Rektör Prof.  Dr.  Yücel Acer’e ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

ÇOMÜ TV’nin canlı olarak yayınladığı fahri doktora takdim törenine, Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, TYB Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Âdem Uzun, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, TYB Başkan danışmanı İbrahim Ulvi Yavuz, Mali Sekreter Ahmet Fatih Gökdağ, TYB Sanat danışmanı Bekir Soysal, TYB kurucularından Necmeddin Turinay, TYB İstanbul Şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, akademisyenler, Genç TYB mensupları ve öğrenciler katıldı.

D. Mehmet Doğan fahri doktora tevcih töreninde yaptığı teşekkür konuşmasına Çanakkale adının çok küçük yaşlarda zihnine silenmemek üzere kazınan yerlerden olduğunu belirterek başladı. Çocukluğunda hayatta olan Çanakkale gazilerinin hikâyelerini dinleyerek büyüdüğünü, bu savaşlar savaşının milletimizin zihninde meydana getirdiği tesirleri böylece derinden hissettiğini, Osmanlığının büyüklüğüne yakışır emperyalizme karşı son mukavemet hamlesinin bugünkü varoluşumuzun temelini oluşturduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında Çanakkale’nin, Gelibolu’nun tarihi önemi üzerinde durdu. Bir Ankaralı olarak bu önemin oluşumunda Ankaralı Yazıcı Salih ve onun oğulları Hacı Bayram-ı Veli bağlısı Mehmet’in Muhammediye ve Ahmed Bican’ın Envarülaşıkin isimli eserlerinin zihin dünyamızdaki yüzyıllar süren güçlü tesirinin altını çizen Doğan “O büyük savaşın arkaplanında bu eserlerin beslediği halkımızın din, millet ve vatan aşkı var” dedi. Süleyman Paşa’nın Çanakkale boğazını sallarla geçerek Rumeli fethini başlatmasının tarihimizin dönüm noktalarından olduğunu belirten Doğan, onun Bolayır’daki türbesinin yanında 19. yüzyılın büyük vatan şairi Namık Kemal’in kabrinin olmasının tesadüf olmadığını söyledi. Doğan, bütün bu hissiyat içinde Çanakkale Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora tevcihinin fevkalade heyecan verici olduğunu ifade etti.

D. Mehmet Doğan teşekkür konuşmasının ardından “Millikten yerliliğe, mahallilikten yerelliğe yakın dönemde düşünce, edebiyat ve sanat kavram dünyalarının teşekkülü hakkında” başlıklı bildirisini sundu.

 


Etiketler Çanakkale - Onsekiz - Mart - Üniversitesi’nden - D. - Mehmet - Doğan’a - Fahri - Doktora -
FaceBook ta paylaş
14-04-2018 - 13:36
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz