Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Vefatının 58. yılında TYB İstanbul’da Bediüzzaman Paneli Gerçekleşti
 

Vefatının 58. yılında TYB İstanbul’da Bediüzzaman Paneli Gerçekleşti
Akademisyen ve yazarların katılımıyla Said Nursî için, “Bediüzzaman’ı Anma ve Anlama” paneli yapıldı. Bediüzzaman’ın daha doğru anlaşılması üzerinde durulan toplantıda, Said Nursî’nin ilmî hayatımıza katkıları konuşuldu.
Ekleme Tarihi : 27-03-2018 - 13:54

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği panelde Prof. Dr. İshak Özgel, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Faris Kaya konuşmacı olurken Safa Mürsel oturumu yönetti.

 

ÜMMETİN VE MİLLETİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ÇALIŞTI

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslami Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İshak Özgel, Bediüzzaman Said Nursi'nin doğru anlaşılabilmesi için tarihin doğru okunması gerektiğine işaret ederek, "Bediüzzaman ümmeti, devleti, milleti her şeyin üstünde tutmuştur. Bütün tahriklere rağmen hiçbir zaman devletine ve milletine zarar verebilecek en ufak bir harekette bulunmamıştır. Ümmetin ve milletin bütünlüğünü sağlamak için elinden gelen her şeyi ortaya koymuştur." dedi. Bütün ön yargılar bir tarafa bırakıldığı zaman Bediüzzaman'ın bu ümmet için yaptıklarının görülebileceğini ifade eden Özgel, "Türkiye'de Bediüzzaman'ın anlaşılmasının önünde büyük engeller vardı. Bunlardan bir tanesi Bediüzzaman'ın hakikaten ilk günden beri statükoya karşı çok ciddi cesurca duruşudur. Statüko hiçbir zaman kendisinin eleştirilmesine tahammül etmez. Bunun için eleştirileri örtmeye çalışır. Bu önemli bir handikaptı, bundan kurtuluyoruz. Devletimiz ve milletimiz kendi özüne dönüyor. Kendi milletiyle bütünlüğünü sağlıyor dediğimiz dönemlerde Bediüzzaman daha iyi anlaşılmaya başlandı." diye konuştu. Bediüzzaman Said Nursi'nin ümmetin önemli problemlerini dert edinmiş ve bu asrın ihtiyaçları doğrultusunda bir üslup ile dile getirmiş bir kişi olduğunu söyleyen Özgel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bediüzzaman'ın doğru anlaşılabilmesi için tarihin doğru okunması gerekiyor. Bediüzzaman ümmeti, devleti, milleti her şeyin üstünde tutmuştur. Bütün tahriklere rağmen hiçbir zaman devletine ve milletine zarar verebilecek en ufak bir harekette bulunmamıştır. Ümmetin ve milletin bütünlüğünü sağlamak için elinden gelen her şeyi ortaya koymuştur."

 

MÜSLÜMANLARIN DİRLİĞİ VE BİRLİĞİ

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Ahmet Yıldız da "Bir İmkân Olarak Siyaset ve Bediüzzaman" başlıklı konuşmasında, bir imkan olarak siyaset kavramı değerlendirildiğinde belli bir takım anahtar cümlelerin oluştuğunu, bunlardan bir tanesinin siyasetin kategorik olarak olumsuzlanması diğerinin de siyasetin inkar edilmesi olduğunu söyledi. Bediüzzaman Said Nursi'nin mahalli düzeyde siyasetin tam ortasında olduğunu ve bu açıdan siyasal olana ilgisiz olmasının söz konusu olamayacağına işaret eden Yıldız, Bediüzzaman'ın siyasete bakışıyla ilgili şöyle konuştu:

"Bediüzzaman denince en çok hatırlanan şey, 'Euzübillahimineşşeytani ve's siyase' sözüdür. Şeytani olan şey tarafgirliktir. Siyasette tarafgirliği reddeder. Siyasetten mutlak anlamda Allah'a sığınmak söz konusu değil. Şeytani ve tarafgir olarak ifade ettiği siyasete bakışın beraberinde getirdiği sapmayı istihaze edilecek bir durum olarak değerlendirir. Bu son derece imani bir perspektiftir. Fakat siyasal olanı önceleme açısından Bediüzzaman'ın ortaya koyduğu öncelikler biraz daha farklı. Siyasetin imkânı parametresi üzerinden baktığımızda Bediüzzaman'ın siyaseti esas itibariyle güncel siyaset üzerinden değil daha uzun vadeli ve içinde yaşadığı toplumun problemlerine çözüm arayışından kaynaklanan bir bakış açısıdır bu. Bediüzzaman denince en çok hatırlanan şey, 'Euzübillahimineşşeytani ve's siyase' sözüdür. Şeytani olan şey tarafgirliktir. Siyasette tarafgirliği reddeder. Siyasetten mutlak anlamda Allah'a sığınmak söz konusu değil. Şeytani ve tarafgir olarak ifade ettiği siyasete bakışın beraberinde getirdiği sapmayı istihaze edilecek bir durum olarak değerlendirir. Bu son derece imani bir perspektiftir. Diğeri de çıkar merkezli siyasettir. Menfaat üzerine düşen siyaseti canavar olarak görür. Siyasete ilişkin olumsuzlama mutlak anlamda siyasi olanın reddi anlamına gelmez. Siyasete baktığı zaman sadece Müslümanların birliği ve dirliği üzerinden bakar. Siyasete bakarken ortaya koyduğu parametrelerden biri de şiddetsizliktir." 

 

BİLİM GELENEĞİ ISLAHATI

Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç ise bilimsel sorunlara olan yaklaşımın bilim geleneğini belirlediğini ve her bilim geleneğinin de kendine has bir dünya görüşü ve metodu olduğunu dile getirdi. İslam bilim geleneğinin dilinin Arapça olduğunu aktaran Açıkgenç, "Bir bilim geleneğinin dili ölmüşse o bilim de ölmüş demektir. Sosyal bilimlerde İslam bilim geleneğinin ıslahatını Risale-i Nur'lar muhafaza etmiştir. O yüzden bu eserler çok önemli. Kesinlikle dilinin değişmemesi, muhafaza edilmesi lazım. Bizim bilim geleneğimizin dilini muhafaza ediyor." ifadelerini kullandı.


Etiketler Vefatının - 58. - yılında - TYB - İstanbul’da - Bediüzzaman - Paneli - Gerçekleşti -
FaceBook ta paylaş
27-03-2018 - 13:54
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
TYB İstanbul’da Edebiyat Dünyasının Gündemi Konuşuldu
Mahmut Bıyıklı Köy Okuluna Bin Kitap Bağışladı
Nuri Pakdil geride asil bir örneklik bıraktı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
TYB İstanbul’da Endülüs Konuşuldu
Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
Pendik Edebiyat Festivali Başladı
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
TYB İstanbul Dönem Açılışı’nı ‘Kudüs’ün Işıkları’yla Yapıyor
Mahmut Bıyıklı: 'Düğümler Kördüğüm Olmadan Çözülmeli'
TYB İstanbul'dan Diyarbakır Annelerine Ziyaret
Berabere Programı Bu Hafta TYB İstanbul’da
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz