Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Ali Nihad Tarlan TYB İstanbul’da Anıldı
 

Ali Nihad Tarlan TYB İstanbul’da Anıldı
Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın düzenlediği söyleşiler kapsamında şair, yazar ve tarihçi Ali Nihad Tarlan vefatının 40. yılında yâd edildi.
Ekleme Tarihi : 25-03-2018 - 15:44

Şiir konusundaki ilmî derinliği ile birçok divanı günümüz edebiyatına kazandıran şair, tarihçi ve yazar Ali Nihad Tarlan, TYB İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Daire Başkanlığının düzenlediği “40 Yıl Sonra Ali Nihad Tarlan” isimli programla anıldı. Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz ve Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan’ın konuşmacı olduğu söyleşiyi TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetti.

 

GERÇEK BİR HOCA

Ali Nihad Tarlan’ın “hocalık” kavramını hakkıyla üzerinde taşıdığını vurgulayan Mahmut Bıyıklı, üniversitelerin gerçek bir üniversite olabilmesini Tarlan gibi birikimi yüksek, şahsiyetli ve vatanperver hocalar sayesinde mümkün olduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarlan gibi hocalarımızın, talebeyi yetiştirme dertleri vardı. Derslerini fikir ziyafetine dönüştürecek şekilde verimli geçirip gençleri geleceğin Türkiye’sine hazırlıyorlardı. O kuşaktan sonra maalesef büyük bir boşluk oluştu. Adanmış o efsanevi hocaların yerini, derslerde öğrencilerine kendi kitaplarını satmaya çalışan akademisyenler dolduramadı elbette. Merhum Tarlan’ı vefatının 40. yılında rahmetle anıyoruz.”

 

ŞAİRLİĞİ ARAŞTIRMA KONUSU

Tarlan’ın hayat hikâyesindeki önemli anekdotları aktaran Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz, Tarlan’ın doktor unvanını alan ilk edebiyatçı olduğunu kaydetti. Ali Nihad Tarlan’ın eğitimcilik geçmişinden söz eden Emeksiz, Tarlan’ın çok çalışkan bir akademisyen olduğunu, edebiyat alanında yeni yöntemler geliştirdiğini ve işinde otorite olduğunu kaydetti.

“Klasik Türk edebiyatının modern bilim ışığında metin şerhlerinin gerçekleşmesinde önemli hizmetleri olmuştur.  Akademiden emekli olmasına rağmen çalışmalarına aynı hızla devam etmiştir. Eski Türk edebiyatı sahasında çok sayıda ehil kişinin yetişmesine vesile olmuştur.” diyen Emeksiz, Tarlan’ın çok çeşitli türlerde şiirler yazdığını, şairliğinin ve şiire bakışının araştırılmaya değer olduğunu ifade etti.

 

UYANIŞ ÇİZGİSİNİN TEMSİLCİSİYDİ

Klasik edebiyatımıza ülkemizde ve dünyada geliştirilen iftiralı yaklaşımların Ali Nihad Tarlan Hoca ile aşıldığını kaydeden Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, Tarlan hakkında şunları söyledi:

“Ali Nihad Tarlan, eski Türk edebiyatının ihmal edildiğinin tespitini yapan bir kişi olarak karşımızda duruyor. Eserlerine bakıldığında, edebiyatın kaynakları olarak kültürün ve psikolojinin önemini ön plana çıkarmıştır.

Sanatın fonksiyonel anlamını ortaya koyan çalışmalara imza atmıştır. Tarlan Hoca, edebiyat tarihimiz bakımından çok ciddi bir uyanış çizgisinin çok önemli bir insanıdır. Tarlan Hoca’nın klasik edebiyatımızın metinlerine ilmî çerçevede yaklaşma metodolojisi, klasik edebiyatımızı dışlayan görüşlerin ortadan kaldırılmasına yol açan bir büyük vadiyi gündeme getirdi.

Metin tahlilleri geleneği Ali Nihad Tarlan Hoca ile başladı. Edebiyatımıza dair uyanış çizgisinin temsilcisiydi. Okuma hatası bulunmayan çok güçlü metinler neşretmiştir.”


Etiketler Ali - Nihad - Tarlan - TYB - İstanbul’da - Anıldı -
FaceBook ta paylaş
25-03-2018 - 15:44
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Bosna’nın Millî Şairi Cemalettin Latiç’e Saygı Gecesi
4. Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor
TYB İstanbul’da Kitap Söyleşisi
Mahmut Bıyıklı: Hatırat mı Hesaplaşma mı?
TYB İstanbul’dan Safer Dal Programı
Ali Haydar Efendi TYB İstanbul’da Konuşuldu
TYB İstanbul’da Sultan Abdülhamid Konuşuldu
TYB İstanbul’dan Belviranlı’ya Ziyaret
TYB İstanbul’da Sultan Abdülhamid Konuşulacak
4. Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor
Ali Ulvi Kurucu Dostları Buluştu
HÜDAPAR’dan TYB’ye Ziyaret
Turgut Cansever TYB İstanbul’da Konuşuldu
Bilge Mimar Cansever TYB İstanbul’da Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Balcı'nın Güzel Vedası
Orhan Okay Kabri Başında Anıldı
Türk Sineması TYB İstanbul’da Konuşuldu
Cemalettin Latiç TYB İstanbul’da Konuştu
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
2019 Şahlanış Yılı Olacak
Mahmut Bıyıklı: Yahyalı'nın Gençleri
Vefatının 30. Yılında Seyyid Ahmed Arvasi’yi, Mahmut Bıyıklı mücerret.com’a yazdı.
Mahmut Bıyıklı: CHP'nin Kültür Hizmeti!
Seyyid Ahmet Arvasi TYB İstanbul’da Anıldı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz