Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TYB İstanbul Şubesi Doğu Türkistan’daki Zulmü Gündeme Getirdi
 

TYB İstanbul Şubesi Doğu Türkistan’daki Zulmü Gündeme Getirdi
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü gündeme getirmek amacıyla “Doğu Türkistan Özel Programı” düzenledi. Hâlen devam etmekte olan 3. Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin mekânı Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda, Doğu Türkistanlı gençler konuştu.
Ekleme Tarihi : 10-03-2018 - 16:30

Doğu Türkistan’daki Çin hükümetinin baskılarına ve sistemli soykırıma uğrayan Doğu Türkistan halkı, yıllardır dünyanın sessizliği ile karşı karşıya. TYB İstanbul Şubesi, Doğu Türkistanlıların tanıklığında, bölgedeki drama dikkat çekmek amacıyla “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Aklı zorlayan acıların yaşandığı topraklarda doğan gençleri bir araya getiren TYB İstanbul Şubesi, gençlerin dilinden Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü gündeme taşıdı.

 

TANIKLARIN DİLİNDEN

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde ve TYB İstanbul Şubesi, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığında devam etmekte olan 3. Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin mekânı Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan program’da söz alan gençler, hem kendi kültürlerini, hem Doğu Türkistan’ın siyasi ve tarihi geçmişini anlattı. Bugün gelinen noktayı, sürecin adım adım nasıl gerçekleştiğini, Çin’in baskısının gerekçelerini, Müslüman olmanın gereklerini, ibadetlerini nasıl yasaklandığını anlatan öğrenciler, şiirler ve sinevizyon gösterimleri ile izleyicilere Doğu Türkistan gerçeğini bütün ayrıntıları ile anlattılar.

 

SİVİL TOPLUM AKTİF ROL ALMALI

Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı, “İslam coğrafyalarında süren savaşların şiddeti, bizi Uzakdoğu’daki bu zulmü unutturmasın. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik bağları sebebiyle pek çok ülkenin tepki vermekten çekindiği Çin, bu gücü sebebiyle alenen bölgedeki zulümlerine devam etmektedir. Bu durumdan kurtulmanın en önemli yolu, öncelikle sivil toplumun daha aktif rol oynaması ve bununla birlikte bölgede yaşananlar karşısında kaygı duyan ülkelerin uluslararası platformlarda birlikte yaşananları gündeme getirmesi olacaktır. Bu tip uluslararası örgütlerden geçen kararlar ve yapılan baskılar, en azından Çin’i uluslararası arenada çok önem verdiği imajı konusunda bir adım atmaya zorlayacak ve durumun sürdürülebilir olmadığını Çin’e gösterecektir.

 

SOYKIRIMA SON VERME ÇAĞRISI

“Doğu Türkistan konusunda insan hakları savunucuları ve aydınlara önemli görevler düşüyor. Farklı konularda ortaya koydukları insan hakları ve özgürlükler konusundaki hassasiyeti Doğu Türkistan’da yaşananlar karşısında gösterememek, bu aydınlar için oldukça yüz kızartıcı olacaktır. Özellikle uluslararası arenada farklı aydınlarla işbirliği hâlinde düzenlenecek kampanyalar, yaratacağı etki açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin hem devlet hem de sivil toplum olarak bu çalışmalara öncülük yapacak gücü ve potansiyeli vardır. Bize düşen bu sorunu her yönüyle anlatarak sivil bir inisiyatif oluşturmak ve yaşanan dramı dünya kamuoyuna anlatmaktır. Doğu Türkistan meselesini sürekli gündemde tutmak için Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünyanın her yanından mazlumlara gösterdiğimiz hassasiyeti Doğu Türkistan’a da göstermek zorundayız. Çin Devleti’ne, bir an evvel baskılara ve planlı soykırıma son vermesi çağrısı yapıyoruz.”

 

ASİMİLASYON VE İŞKENCE VAR

Toplantıda, Doğu Türkistan Derneği Dış İlişkiler Başkanı Seyid Abdulkadir Tümtürk de bir konuşma yaptı. İşkence altında şehit edilen Muhammed Salih'in cenazesinin teslim edilmediğini belirten Tümtürk, “Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile' projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek bizim namus ve iffetlerimizi tarumar ediyor. 1949 yılından beri işgal altında olan Doğu Türkistan'a Çinli göçmenler gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar âdeta Çinlileştirilip asimile ediliyor.” dedi.


Etiketler TYB - İstanbul - Şubesi - Doğu - Türkistan’daki - Zulmü - Gündeme - Getirdi -
FaceBook ta paylaş
10-03-2018 - 16:30
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Pendik Edebiyat Festivali Başladı
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
TYB İstanbul Dönem Açılışı’nı ‘Kudüs’ün Işıkları’yla Yapıyor
Mahmut Bıyıklı: 'Düğümler Kördüğüm Olmadan Çözülmeli'
TYB İstanbul'dan Diyarbakır Annelerine Ziyaret
Berabere Programı Bu Hafta TYB İstanbul’da
TYB İstanbul Şube Başkanı Bıyıklı’dan ‘Annelerin Direnişi’ne Destek Açıklaması
TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz