Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Hasan Öztürk “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu
 

Hasan Öztürk “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu
Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ortak programı “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk konuk oldu.
Ekleme Tarihi : 22-02-2018 - 18:27

Programın yönetimini BİK Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey üstlendi. Canbey’in “Geçen sene her ay yaptığımız programımızın bu yıl ilk programıyla sizlerleyiz. Bundan sonra BİK ve TYB İstanbul Şubesi ile ortak yürüttüğümüz projemizde her ay basın dünyasında öne çıkan gündemleri, gazeteci üstadlarımızla birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz.  Bugün konuk ettiğimiz Hasan Öztürk basının her alanında çalışmış ardından televizyonculuğa geçmiş deneyimli bir gazeteci. Kendisinden evvela Afrin Operasyonu’nu gazeteci gözüyle değerlendirmesini isteyeceğim. Ardından  gazeteci adayı gençlerimiz için mesleğe dair deneyimlerini bizimle paylaşmasını rica edeceğim.” açılışıyla başlayan programa çok sayıda ilgili katıldı.

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğünü hatırlatarak, “Millet yüzde 85 oranında operasyona destek veriyor. Destek azalsın diye algıları değiştirmek için Esed’in bombaladığı yerlerdeki görüntüleri getirip sanki Afrin’de yapılmış gibi kullanılan kimyasal gazlarda can çekişen, ölmüş insanların fotoğraflarını koyup burada yapılmış gibi yapmaya çalıştılar. Bunlar tutmadı.” dedi.

“Haber tarafsız olur ama gazeteci tarafsız olamaz.”

Söyleşide Hasan Öztürk, Türkiye’de medyanın kendi alanına doğru çekildiğini anlattı. Öztürk, tarafsızlık diye bir şeyi kabul etmediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir gazeteci tarafsız olamaz. Baktığı bir pencere, bir yer var ve o yerden bakıyor. Biz fabrika işçileri değiliz, fikirleri olan insanlarız. Dolayısıyla gittiğimiz yerleri seçerek gidiyoruz. Gazetecilik konusunda ben tarafsızlığın sadece bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum. Haberin tarafsızlığına gelince bu başka. Objektif gazetecilik meselesinde haberin tarafsızlığı. Bir olay neyse olduğu gibi yansıtmaktır. Haberin tanımı bu. Haberden sonraki yorum kısmında kimse tarafsız değil.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğünü aktaran Öztürk, “Türkiye’deki bu millet yüzde 85 oranında operasyona destek veriyor. Destek azalsın diye hem Türkiye’deki kamuoyunu hem de uluslararası kamuoyunu yönetmek, algıları değiştirmek için Esed’in bombaladığı yerlerdeki görüntüleri getirip sanki Afrin’de yapılmış gibi kullanılan kimyasal gazlar, diğer yerlerde kullanılmış kimyasal gazlarda can çekişen, ölmüş insanların fotoğraflarını koyup burada yapılmış gibi yapmaya çalıştılar. Bunlar tutmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Hasan Öztürk, Türkiye’de “haber şehveti” diye bir algının olduğunu dile getirerek, “önce ben vereyim”, “atlatayım” ya da “haberden kopuk kalmayayım” düşüncelerinin gazetecileri sorumluluklarından uzaklaştırdığını kaydetti.

Terörle mücadele edildiğini vurgulayan Öztürk, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Şunu da biliyoruz ki teröristin başarısı, katlettiği insanların sayısı kadar değil, ekranlarda ve gazete sayfalarında yer bulduğu kadar başarılı oluyor. ABD 11 Eylül saldırları diye bir saldırıyla karşı karşıya geldi. 4 bin insan öldü ama bir ceset görüntüsü yok. Sadece müdahale eden itfaiyecilerin bitkin hallerini görüyoruz. İspanya tren garları, hiç ceset gördük mü? Görmedik. Aynı medya Gezi olayları başlamadan hemen önce Taksim’i görecek şekilde konumlandılar. Günlerce Taksim’i işgal eden marjinal terör gruplarının eylemlerini buradan dünyaya yayınladılar.”

Soru/cevap bölümünden sonra program Dr. Mustafa Canbey’in BİK Yayınları’ndan çıkan Salık Veren Muhibban ve Türk Basınında Cemil Meriç eserlerini Hasan Öztürk’e takdim etmesi ve TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: Basın İlan Kurumu


Etiketler Hasan - Öztürk - “Basın - Dünyasından - Yüzler - ve - Sesler”e - konuk - oldu -
FaceBook ta paylaş
22-02-2018 - 18:27
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Bilge Mimar Cansever TYB İstanbul’da Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Balcı'nın Güzel Vedası
Orhan Okay Kabri Başında Anıldı
Türk Sineması TYB İstanbul’da Konuşuldu
Cemalettin Latiç TYB İstanbul’da Konuştu
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
2019 Şahlanış Yılı Olacak
Mahmut Bıyıklı: Yahyalı'nın Gençleri
Vefatının 30. Yılında Seyyid Ahmed Arvasi’yi, Mahmut Bıyıklı mücerret.com’a yazdı.
Mahmut Bıyıklı: CHP'nin Kültür Hizmeti!
Seyyid Ahmet Arvasi TYB İstanbul’da Anıldı
Seyid Ahmed Arvasi TYB İstanbul’da Anılıyor: 30 YIL SONRA SEYİD AHMED ARVASİ
Zahidü’l-Kevserî TYB İstanbul’da Anıldı
Mahmut Bıyıklı: Milletin Kahramanı Mehmed Âkif
Zahidü’l-Kevserî TYB İstanbul’da Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Belediye Başkanları Turgut Cansever Okur mu?
TYB İstanbul'dan Akpınar ve Gezen'e Kınama
Mahmut Bıyıklı: Necip Fazıl Ödülleri'nden İzlenimler
TYB İstanbul’da Kudüs Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kudüs Konuşulacak
Mahmut Bıyıklı: İstanbul’da Edebiyat Bayramı
İstanbul Edebiyat Festivali’nden Uluslararası Hazırlık
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Son Gün Yasin Aktay Konuştu, Dergiler Konuşuldu
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Sevinç Çokum Özel Programı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz