Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Hasan Öztürk “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu
 

Hasan Öztürk “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu
Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ortak programı “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk konuk oldu.
Ekleme Tarihi : 22-02-2018 - 18:27

Programın yönetimini BİK Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey üstlendi. Canbey’in “Geçen sene her ay yaptığımız programımızın bu yıl ilk programıyla sizlerleyiz. Bundan sonra BİK ve TYB İstanbul Şubesi ile ortak yürüttüğümüz projemizde her ay basın dünyasında öne çıkan gündemleri, gazeteci üstadlarımızla birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz.  Bugün konuk ettiğimiz Hasan Öztürk basının her alanında çalışmış ardından televizyonculuğa geçmiş deneyimli bir gazeteci. Kendisinden evvela Afrin Operasyonu’nu gazeteci gözüyle değerlendirmesini isteyeceğim. Ardından  gazeteci adayı gençlerimiz için mesleğe dair deneyimlerini bizimle paylaşmasını rica edeceğim.” açılışıyla başlayan programa çok sayıda ilgili katıldı.

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğünü hatırlatarak, “Millet yüzde 85 oranında operasyona destek veriyor. Destek azalsın diye algıları değiştirmek için Esed’in bombaladığı yerlerdeki görüntüleri getirip sanki Afrin’de yapılmış gibi kullanılan kimyasal gazlarda can çekişen, ölmüş insanların fotoğraflarını koyup burada yapılmış gibi yapmaya çalıştılar. Bunlar tutmadı.” dedi.

“Haber tarafsız olur ama gazeteci tarafsız olamaz.”

Söyleşide Hasan Öztürk, Türkiye’de medyanın kendi alanına doğru çekildiğini anlattı. Öztürk, tarafsızlık diye bir şeyi kabul etmediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir gazeteci tarafsız olamaz. Baktığı bir pencere, bir yer var ve o yerden bakıyor. Biz fabrika işçileri değiliz, fikirleri olan insanlarız. Dolayısıyla gittiğimiz yerleri seçerek gidiyoruz. Gazetecilik konusunda ben tarafsızlığın sadece bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum. Haberin tarafsızlığına gelince bu başka. Objektif gazetecilik meselesinde haberin tarafsızlığı. Bir olay neyse olduğu gibi yansıtmaktır. Haberin tanımı bu. Haberden sonraki yorum kısmında kimse tarafsız değil.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğünü aktaran Öztürk, “Türkiye’deki bu millet yüzde 85 oranında operasyona destek veriyor. Destek azalsın diye hem Türkiye’deki kamuoyunu hem de uluslararası kamuoyunu yönetmek, algıları değiştirmek için Esed’in bombaladığı yerlerdeki görüntüleri getirip sanki Afrin’de yapılmış gibi kullanılan kimyasal gazlar, diğer yerlerde kullanılmış kimyasal gazlarda can çekişen, ölmüş insanların fotoğraflarını koyup burada yapılmış gibi yapmaya çalıştılar. Bunlar tutmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Hasan Öztürk, Türkiye’de “haber şehveti” diye bir algının olduğunu dile getirerek, “önce ben vereyim”, “atlatayım” ya da “haberden kopuk kalmayayım” düşüncelerinin gazetecileri sorumluluklarından uzaklaştırdığını kaydetti.

Terörle mücadele edildiğini vurgulayan Öztürk, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Şunu da biliyoruz ki teröristin başarısı, katlettiği insanların sayısı kadar değil, ekranlarda ve gazete sayfalarında yer bulduğu kadar başarılı oluyor. ABD 11 Eylül saldırları diye bir saldırıyla karşı karşıya geldi. 4 bin insan öldü ama bir ceset görüntüsü yok. Sadece müdahale eden itfaiyecilerin bitkin hallerini görüyoruz. İspanya tren garları, hiç ceset gördük mü? Görmedik. Aynı medya Gezi olayları başlamadan hemen önce Taksim’i görecek şekilde konumlandılar. Günlerce Taksim’i işgal eden marjinal terör gruplarının eylemlerini buradan dünyaya yayınladılar.”

Soru/cevap bölümünden sonra program Dr. Mustafa Canbey’in BİK Yayınları’ndan çıkan Salık Veren Muhibban ve Türk Basınında Cemil Meriç eserlerini Hasan Öztürk’e takdim etmesi ve TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: Basın İlan Kurumu


Etiketler Hasan - Öztürk - “Basın - Dünyasından - Yüzler - ve - Sesler”e - konuk - oldu -
FaceBook ta paylaş
22-02-2018 - 18:27
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Koç’un Şiir Kaynakları Bizim Yol Haritamız
TYB’den Turan Koç’a Özel Program
Mahmut Coşkun İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da
TYB İstanbul’dan Başkan Hasan Suver’e Ziyaret
TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
Mustafa Kutlu Gençlerle TYB İstanbul’da Buluştu
TYB İstanbul Yeni Döneme Hazır
TYB İstanbul’dan Dergi Programı
YERLİ KÂĞIT MİLLÎ KÜLTÜR; Türkiye Yazarlar Birliği’nden Yayıncılara Destek Çağrısı
Tarık Buğra Doğumunun 100. Yılında TYB İstanbul’da Anıldı
Tarık Buğra Doğumunun 100. Yılında TYB İstanbul’da Anılıyor
Uzak Ülke Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtıldı
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına FET֒ye Direnen Yazar
Uzak Ülke Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtılacak
Ali Nar Kabri Başında Anıldı
Nurettin Topçu’yu Rahmet ve Özlemle Anıyoruz
TYB İstanbul'da 'Gökkuşağı' sergisi açıldı
Güzel Sanatlar Gökkuşağı Sergisi TYB İstanbul’da Açılıyor
Şair Erdem Bayazıt Kabri Başında Anıldı
TYB İstanbul Erdem Bayazıt’ı Mezarı Başında Anıyor
TYB İstanbul Gençlik İftarı Düzenledi
Nefer Dergisi TYB İstanbul'da Tanıtıldı
Nefer Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtılacak
'En Uzun Gece' Belgeselinin Galası TYB İstanbul’da yapıldı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz