Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 

Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
Geçtiğimiz günlerde eğitim dünyamızın değerli öğretmenlerinden Tayfur Kozan, elinde bir dergiyle çıkageldi. Derginin ismi Mekteb-i Üsküdar. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde çıkıyor.
Ekleme Tarihi : 18-12-2017 - 11:17

Türkiye’de eğitim meselesi ne zaman konuşulmaya başlansa mutlaka öğretmenler eleştirilir. Okumadıklarından bahsedilir, motivesizlikleri dile getirilir, heyecansızlıkları anlatılır. Elbette eleştirilerde haklılık payı vardır ama hep olumsuzluklardan bahsetmek de hoş bir durum değil.

Öyle öğretmenler var ki hakkında film çekilse gişe rekorları kıracak kadar zengin hikâyeye sahipler. Yine öyle başarılı öğretmenler var ki haklarından roman yazılsa elden düşürülmeyecek bir kitap olur.

Kötünün meşhurluğu çok konuşulmasındandır. İyinin talihsizliği gündeme kendini taşıyamamasındandır.

Biz insan olarak iyi olanı güzel olanı yaymakla memuruz.

Açıkçası idealist o kadar çok öğretmen tanıyorum ki Türkiye’nin geleceği adına ümidimin artmasına sebeptir hepsi de.

Bulundukları okulu yeşerten, görev yaptıkları ilçeyi şenlendiren, yaşadıkları şehri güzelleştiren eğitim kahramanlarını yakından tanıyorum. Onlar sessiz, şöhretsiz bir şekilde geleceği kurmaya, gençliği kazanmaya devam ediyorlar.

Kimileri oturduğu yerden üretmeden her şeyi eleştiri, boş boş konuşur; kimileri de hedefleri doğrultusunda sürekli koşturur, yaptıkları işle konuşur. Saygıyı hak eden konuşup duranlar değil memleket namına koşturanlardır.

Geçtiğimiz günlerde eğitim dünyamızın değerli öğretmenlerinden Tayfur Kozan, elinde bir dergiyle çıkageldi. Derginin ismi Mekteb-i Üsküdar. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde çıkıyor.

Genelde eğitim kurumlarının çıkardığı dergiler, dergi olmaktan ziyade bültendir. O sebeple bu tip yayınlardan uzak dururum. Müdürlerin su içmesinden tören konuşmasına kadar her şeyin fotoğraflandırılıp sayfalara yerleştirilmesi asla dergicilik değildir.

Yine Milli Eğitim’de çıkan dergilerin en büyük handikaplarından birisi de yazı tecrübesi olup olmadığına bakılmadan, branşlara göre öğretmenlere zorla yazı yazdırılması. Müzik hocasından müzik yazısı, tarih hocasından tarih yazısı alınarak dergi doldurulmaya çalışılır. Edebiyat hocası edebiyat dersinde sınıfta çok başarılı olabilir, ama edebî metin üretmede mahir olamayabilir.

Okul dergilerinde yapılan yanlışlardan birisi daha, öğrenciler yetişsin diye öğrencilerin yazılarıyla doldurulan dergilerin amatörlükten kurtulamaması. Bu hususta şöyle bir yol izlenebilir. Eli kalem tutan isimlerin yazılarının arasına öğrenci yazıları serpiştirilerek onların yetişmesine katkıda bulunulabilir. Tamamen acemi talebelerin ürünleri yayımlanırsa dergi amatör görüntüden uzaklaşamaz.

Mekteb-i Üsküdardergisi 9. sayısıyla kaliteyi yakalayan dergilerin arasına ismini yazdırmış. Tabii ki bu başarı da, Tayfur Kozan gibi eğitim ve kültür alanında kendisini hakkıyla yetiştirmiş, eli kalem tutan nadir öğretmenlerimizden birinin yayın kurulunda olması, yine Şube Müdürü olmakla kalmayıp şiirle iştigal ederek edebiyat sahasında narin bir yürüyüşe çıkan İshak Aslan’ın derginin Yayın Yönetmeni olması, Yazı İşleri’ndeki sorumluluğu da edebiyata tutkuyla bağlı Özgür Aras Tüfek’in almasının büyük payı var.

Derginin kalitesi arka planda güçlü bir ekibin olduğunu apaçık şekilde gösteriyor.

Tabii ki derginin önemini kavrayıp ekibinin ardında duran İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Sinan Aydın’ı da ayrıca tebrik etmek gerekiyor.

İdarecilerin ufku, ilçelerinin ufkunu zenginleştirir. Bu manada Üsküdar daha güzel işler yapacağının işaretlerini veriyor.

Üsküdar gibi tarih ve kültür semtine hizmet etmek, İstanbul’a hizmet etmektir. Bu duyarlılığı ilçe yöneticilerinde görmek bizi ziyadesiyle memnun ediyor.

Mekteb-i Üsküdar’da altını çizerek okuduğum Osman Akkuşak röportajını, bütün okuyucularımıza ısrarla tavsiye ediyorum. 


Etiketler Üsküdar’dan - Gelen - Güzel - Bir - Dergi -
FaceBook ta paylaş
18-12-2017 - 11:17
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz