Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 9. İstanbul Edebiyat Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
 

9. İstanbul Edebiyat Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
“Sinema ve Edebiyat” teması ile kültür sanat camiasının iki özel kitlesini bir araya getiren, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen 9. İstanbul Edebiyat Festivali, dopdolu içeriği ve kalabalık dinleyici kitlesinin eşlik ettiği zengin oturumlarıyla bir kültür sanat şölenine sahne oldu. Geleneksel Üstün Hizmet Ödüllerinden Festival Özel Ödülü’nün sahibi yönetmen Semih Kaplanoğlu olurken, Üstün Hizmet Ödülü sinema yazarı İhsan Kabil’in, Vefa Ödülü ise şair ve yazar Ömer Lütfi Mete’nin oldu.
Ekleme Tarihi : 05-12-2017 - 10:01

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı iş birliğiyle düzenlenen, "9. İstanbul Edebiyat Festivali"nde, ödüller sahiplerini buldu.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı ve Festival Koordinatörü Mahmut Bıyıklı, Sultanahmet'teki Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, kültür ve sanata yılmadan, yorulmadan, vefa duygusuyla hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir hafta boyunca İstanbul'un kalbi Sultanahmet'te gerçekleşen festivalde edebiyatın ve sinemanın bütün yönleriyle ele alındığını vurgulayan Bıyıklı, şöyle devam etti:

“Festivalde bir hafta boyunca düzenlediğimiz etkinlikler, farklı fikirler ve bakış açılarıyla, bir arada olmanın ve hep birlikte Türkiye olmanın fotoğrafını hepimize gösterdi. Edebiyat festivalinde her sene olduğu gibi bu sene de 'vefa'yı ön planda tuttuk. Bu akşam ödül alan kıymetli sanatçılarımıza, yönetmenlerimize ve yazarlarımıza ülkemizin kültür ve sanatına verdikleri değerli katkılar nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Bizler, onları takip eden, izleyen ve sanat çalışmalarından esinlenen insanlar olarak, 'sizlerin yanındayız, omzumuz sizin omzunuzun yanındadır' demek için bu beratları ve ödülleri kendilerine sunuyoruz. Festival süresince emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 

‘Ödülümü, 15 Temmuz şehitlerine adıyorum’

Göksel Baktagir konserinin ardından ödüllerin takdim edildiği festivalde, Festival Özel Ödülü'ne değer bulunan yönetmen Semih Kaplanoğlu, kendini iyi ve mutlu hissettiğini belirterek, festivalin hazırlanması sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaplanoğlu, şunları kaydetti:

“Sinemayı, edebiyatı ve sanatı çok daha fazla halkla bütünleştirmemiz, onlarla birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Temelde ülkemizi, temellerimizi tanımamız lazım. TYB'den acizane talebim, ülkemizin enerjisini hissetmemiz için önemli olan bu etkinliklerin sadece İstanbul ile sınırlı kalmadan, Anadolu'ya da taşımasını, bizleri oralarda düzenleyecekleri etkinliklere davet ederek, insanlarla buluşturmalı diye düşünüyorum. Bu ödülü ise 15 Temmuz şehitlerine adamak istiyorum. Çünkü şehitlerimizin içinde sevdiğim, tanımaktan onur duyduğum Erol Olçok da vardı. Bugün eğer burada toplanıp geleceği konuşabiliyorsak, onlara çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum.”

Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülen, sinema yazarı İhsan Kabil de “Burada bir hafta boyunca harika zaman geçirdik. Sinema ve edebiyat ilişkisini bir araya getiren, farklı soruları açımlamaya, anlamaya çalışan, bağ kuran, farklılıkları irdeleyen, çok değerli sinema ve edebiyat insanlarını yad ettik, saygılar sunduk. Çok verimli ve bereketli bir çalışma oldu. Gelecek yıllarda uluslararası faaliyetlere dönüşecek olan bu etkinliklerde, sinema yine yer alır ve bu çalışmalar bir adım daha öteye gider diye umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ömer Lütfi Mete ise "Muhtevalı senaryolarıyla, sinemaya sırat-i müstakim üzerine istikamet kazandırması" nedeniyle Vefa Ödülü'ne layık görüldü. Ömer Lütfi Mete'ye verilen Vefa Ödülü'nü kızı Hicaz Mete aldı.

 

‘Beratımı, Semih Kaplanoğlu'nun elinden aldım’

Üç büyük ödülün yanı sıra, sinema ve edebiyat alanında ürün ortaya koymuş ve emek vermiş, umut vadeden genç kalem ve yönetmenlere 6 takdir beratı takdim edildi.

Ödülünü yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun elinden alan Ensar Altay ise ödülünü ünlü yönetmenden aldığı için mutluluğunu dile getirerek, "Bunun adı 'Berat', ben de 'Beratımı' Semih Kaplanoğlu'nun elinden aldım. Bunun benim için anlamı çok büyük. Eğer bu bir gelenekse ve eğer bir sinema oluşacaksa gelenek olması gerekir, bundan sonra bir şey yapıp-yapamamak, artık benim becerim veya beceriksizliğim olur." şeklinde konuştu.

Ödül töreninde Eda Tezcan, Seyid Çolak, Yeşim Tonbaz ve Bedir Acar'a da takdir beratları verildi. Teşvik beratına ise Yiğit Ege Yazar layık görüldü.


Etiketler 9. - İstanbul - Edebiyat - Festivali - Ödülleri - Sahiplerini - Buldu -
FaceBook ta paylaş
05-12-2017 - 10:01
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
TYB İstanbul’da Kudüs Konuşulacak
İbnülemin TYB İstanbul’da Anılacak
Türkiye Yazarlar Birliği’nden açıklama: ABD’nin Kudüs operasyonu İslâm düşmanlığının son haddidir!
9. İstanbul Edebiyat Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin Son Günündeki Oturumlar Büyük İlgi Gördü
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Ödül Töreni
Edebiyat Festivali’nin 5. Gününde Halit Refiğ Konuşuldu
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin Beşinci Günü
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kısa Filmler Büyük İlgi Gördü
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin Dördüncü Günü
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin 2. Gününde Ustalar Geçidi
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin Üçüncü Günü
9. İstanbul Edebiyat Mevsimi’nin İlk Günü Dopdolu Geçti
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin İkinci Günü Yine Dopdolu
Bu yıl 9’uncusu Düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali’nin Teması; Sinema ve Edebiyat
9. İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ PROGRAM AKIŞI
İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
Yazarlardan D. Mehmed Doğan’a Vefa
Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
TYB İstanbul’da Şerif Mardin Anılacak
D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün
Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması TYB İstanbul’da başlıyor
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına Bir Kültür Ordusu: Dursun Gürlek
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’un Misafiri Oldu
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz