Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür 9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kısa Filmler Büyük İlgi Gördü
 

9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kısa Filmler Büyük İlgi Gördü
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin üçüncü gününde çocuk edebiyatı ve sineması, edebiyatın sinemaya etkisi, senaryo destekleri ve kısa filmlerin kısa öyküleri konuşuldu. Kısa film gösterileri yoğun ilgi gördü.
Ekleme Tarihi : 30-11-2017 - 12:28

27 Kasım’dan bu yana Tarihî Yarımada’da kültür sanat hareketliliği sağlayan ve oturumları büyük ilgi gören “Sinema ve Edebiyat” temalı 9. İstanbul Edebiyat Festivali’nin üçüncü günü sinema ve edebiyat ilişkisinin farklı kulvarlarında dolaşmaya devam etti.  

 

Kısa Kısa Film

İlk oturum “Kısa Film Kısa Öykü”de Süleyman Civliz, Yeşim Tonbaz ve Ekrem Doydu konuştu. Yeşim Tonbaz “Askıda” isimli mültecilik sorununu ele alan kısa filminin üzerine bazı değerlendirmelerde bulundu.

Süleyman Civliz, Batı’nın kültürel kodları ile bizim kültürel kodlarımızın farklılığına dikkat çektiği konuşmasında şöyle dedi:

“Batı’nın kodları ile bizim kodlarımız farklı. Öncelikle kendi hikâyemizi anlatmayı öğrenmemiz lazım. Bir aşk hikâyesi anlatırken bile Batılı anlatımda Sindirella’nın 38 numara ayakkabısı ile sevdiğini arayan Prens’i görürüz. Batı ölçer her şeyi. Biz de ise aşk metafiziktir.”

Genç sinemacılara bazı tavsiyelerde Ekrem Doydu ise şunları söyledi:

“Hata yapmaktan korkmayın. Bol bol okuyun, izleyin. Vazgeçmeyin. Yapamazsın diyenler, boş işlerle uğraşma diyenler olacak buna rağmen vazgeçmemek en önemlisi.”

Söyleşinin ardından Yeşim Tonbaz’ın “Askıda” isimli kısa filmi ile Ekrem Doydu’nun “Melankoli” isimli kısa filmi gösterildi. Özellikle gençler hem söyleşiye hem de film gösterimine yoğun ilgi gösterdi.

 

Çocuğun Tek Sermayesi Yüreği ve Hayalleridir

“Çocuk Edebiyatı ve Sinema” başlıklı oturumda çocuk edebiyatının usta yazarı Bestami Yazgan, Erol Erdoğan ve Emir Şerif, Yusuf Dursun yönetiminde konuşmalarını gerçekleştirdiler. Bestami Yazgan “Çocukların tek sermayesi yüreğidir” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çocuğun tek sermayesi yüreği ve hayalleridir. Biz de şiir ve masaldan kanat yapıp bu hayalleri Kaf Dağı’na uçurmaya çalışıyoruz. Yorulduğumuz zaman hikâye ve romanla dinleniyoruz. Ama bir şey eksik kalıyor. İşte o eksik şey de sinema. Yazar olarak sinemayı rakip gibi görüyorum, ama şunu da biliyorum: Çocuk edebiyatçıları olarak görevimiz sinemaya kaynak olacak eserler vermek olmalı. Bunun için gece gündüz çalışmalıyız.”

 

Fıtrat Uygun İş Önemli

Erol Erdoğan ise şunları söyledi:

“Bizim çocuk edebiyatı için çok ciddi kaynaklarımız var. Cumhuriyet’le bunlardan uzaklaşınca iki yaklaşım ortaya çıktı: Geçmiş tamamen kötüdür ya da geçmiş tamamen iyidir. Her iki şekilde de çocuğa uygun bir üretim şekli çıkmıyor. Çocuk edebiyatını ve çocuk dergilerini sinema açısından çok önemsiyorum. Üç tür yaklaşım var. Birincisi nasihat merkezli, çok didaktik ve buyurgan. Çocuğun durumunu dikkate almayan, ideolojik ve idealist yaklaşımlar. İkinci yaklaşım edebiyat merkezli. Burada da fıtrat çok gözönüne alınmıyor. Üçüncü yaklaşım ise kapitalizm merkezli, ticarete dönük yaklaşımlar. Bu üç dinamizm üretiyor çocuk edebiyatını.”

 

Sinema Dili Kurmalıyız

Emir Şerif ise çocuk sineması hakkında ve kültürel emperyalizm hakkında bilgiler verdikten sonra şöyle konuştu:

“Benim annem ümmiydi ve ben çocukken bana masallar anlatırdı. Anlattığı masallardan birini bir gün sahnede izledim. Kuğu gölü idi bu. Annem dediğim gibi ümmiydi bunu bilmesi mümkün değildi. Türkiye’de yıllardır yapılmayan çocuk sineması çabası işine girdim. Makedonya’da çektik filmi Balkaymak ismi. Doğal bir ortamda çektik. Masalın içinde yaşanan bölgeler olduğunu göstermek istedik. Bizim bir sinemamız da oluşmadı aslında. Yeniden Alparslan ve Battalgazi oluşturamayız, dünyanın verdiği örneklere karşı Keloğlan’la çıkamayız. Sinema dilini kurmamız gerekiyor.”

 

Senaryo Destekleri

“Senaryo Destekleri” isimli üçüncü oturum, Nazif Tunç ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Selçuk Yavuzkanat’ın bilgilendirici açıklamaları ile başladı. Dinleyicilerle soru-cevap şeklinde gerçekleştirilen oturumda, Sinema Genel Müdürlüğü’nün Senaryo ve film desteklerinin nasıl ve ne şekilde gerçekleştirildiği ayrıntıları ile anlatıldı.

Selçuk Yavuzkanat, “Sinema alanında, 8 dalda destek veriyoruz. Kısa film, belgesel, animasyon, uzun metraj gibi desteklerimiz var. Daha sonra dağıtım ve gösterimde de desteklerimiz oluyor. 2196 başvurumuz var bu sene. Senaryo desteği de bu alanlardan bir tanesi. Bizim de önem verdiğimiz bir alan. Geçtiğimiz yıl başvurular içinde 45 senaryoya bütçe ayırdık. STK’lara, kurumlara, vakıflara, Anadolu’nun dört bir köşesine ulaşıyoruz. Senaryo alanında büyük bir ihtiyaç var ve bu konuda önemli destekler veriyoruz” dedi.

 

Edebiyatın Sinema Misafirliği

Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak’ın karşılıklı söyleşi olarak gerçekleştirdiği “Edebiyatın Sinema Misafirliği” oturumu, edebiyat, şiir ve şiirsel sinema hakkında derinlikli bir sohbet oldu. Mustafa Toprak sözlerine şunları söyledi:

Dergah dergisini, Mustafa Kutlu sinema yazılarına açtı. Dergâh bir edebiyat dergisi. Fakat sinema yazılarına yer veriliyor. Daha sonra Ayşe Şasa Dergâh dergisinde ‘Yeşilçam Günlükleri’ yazmaya başladır. Bu enteresan bir hadisedir.”

Halil İbrahim Uzun ise edebiyatın ve sinemanın birbiriyle ilişkisini anlattı:

“İnsanlar satan filmler yapmak kaygısı taşıyorlar. Sanatın kaynağına inmemiz gerekir. Teknik kelimesi gemi yapma durumunu anlatan bir terim. Yunancada Avrupa’da. Bizim tekniği karşılayacak bir kelimeye ihtiyacımız var. Turgut Cansever’den mülhem, ‘inşa et’ kelimesinden yola çıkmamız gerekir. Nuh Aleyhisselam’a ‘gemiyi inşa et’ dediğinde ‘bizden aldığın ilhamla inşa et’ der Allah. Sanat sineması da aynen böyledir; şiirsel ve seyirciyi pasifize etmeyen bir anlatıma sahiptir. Biz hikmete âşık insanlarız. Tarkovski’de de Necip Fazıl uyarlamalarında da çok ciddi manalar vardır.”


Etiketler 9. - İstanbul - Edebiyat - Festivali’nde - Kısa - Filmler - Büyük - İlgi - Gördü -
FaceBook ta paylaş
30-11-2017 - 12:28
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Hasan Öztürk TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Bir Günde Üç Kültür Programı
İstanbul Türbeler Müdürlüğü Ziyareti
Kapalıçarşı Şiirleri Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
Kapalıçarşı Şiirleri Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sultan 2. Abdülhamid Han vefatının 100. yılında anıldı
D. Mehmet Doğan: Bunlar “hamakat benim karakterimdir” demek istiyorlar!
Kapalıçarşı Şiirleri Ödülleri TYB İstanbul’da Verilecek
D. Mehmet Doğan: Anıtkabir’e neden gitmem?
Mustafa Özçelik: “Yazarlar Birliği ile varlık alanına çıktık”
Mahmut Bıyıklı: Saf Beyanı
2018 Yılı TYB Yılı Olacak
Bekir Sıddık Soysal: Muhalif ya da İdrak Edilemeyen Muvafık
Büyük zaferimiz gençlere emanet
Mahmut Bıyıklı: TRT Avaz'dan Türk Dünyasına Bakmak
D. Mehmet Doğan: Kadınları “adam” yerine koymamak!
40. Yıl Dolayısıyla 40 Büyük Kültür Sanat Faaliyeti Düzenlenecek
TYB İstanbul Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Güzelyazıcı Vefatının 40. Yılında TYB İstanbul’da Anılıyor
Londra Yunus Emre Enstitüsü'nde 'Bağlanma' Kitabı İçin Özel Program Yapıldı
Mehmet Orhan Okay, Kabri Başında ve TYB İstanbul’da Anıldı
Kudüs Şiir Yarışması Ödülleri Sahiplerini Bulacak
TYB Akademi 22: Prof. Dr. Orhan Okay sayısı çıktı
D. Mehmet Doğan: Milliyetin mayası ne?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz