Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
 

Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
Geçtiğimiz akşam medyadan ve sosyal medyadan kıymetli arkadaşların iştirakiyle usta siyasetçi Recai Kutan ile bir araya geldik. Gayet samimi geçen sohbet ortamından Sayın Kutan’dan, yakın Türkiye tarihine dair önemli hatıralar dinledik.
Ekleme Tarihi : 18-11-2017 - 10:12

TARİHE ŞAHİTLİK

Eski siyasetçilerin en sevdiğim yanı kuru, politik, sığ bir dile mahkûm olmamaları. Özellikle edebiyattan felsefeye, sosyolojiden tarihe geniş bir vukufiyete sahipler. Kutan konuşurken dili kullanmadaki ustalığı ile bir anlamda geçmişin güzel günlerine de yolculuk yapmış olduk. GAP’ın nasıl doğduğu ile ilgili konuşan Kutan, GAP’ın adım adım ilerleyişini, uygulamaya konuluşunu ve Türkiye’nin en büyük projesinin hangi badireleri atlattığını, birebir yaşanmış tarihî anekdotlar eşliğinde anlattı. 

 

KAYNAK KİŞİ

Liderimiz öne çıksın diye biz kürsülerin arka taraflarına saklanırdık diyen Kutan, Hoca’ya en yakın olmuş ve onun sarsılmaz güvenini kazanan insanlardan birisi. Zor zamanlarında hep yanında bulunmuş. Çetin imtihanlardan geçmiş, kardeşlik hukukundan ayrılmamış. Kutan’ın siyasi tarihimizde silinmez izler bırakan Erbakan dostluğu, 70 yıl önce başlıyor. Aynı davaya inanmanın, ortak idealleri taşımanın hasbi kardeşliklerini yaşamışlar.  Şimdilerde çeşitli üniversitelerde hocayla ilgili doktora yapan akademisyenlerimizin, canlı kaynak olarak Kutan’a başvurduğunu öğrenmiş olduk.

 

EZBERDEN ŞİİRLER

Gecede en çok hoşuma giden bölüm Kutan’ın ezberinden okuduğu şiirler oldu. İlerleyen yaşına rağmen sayısız şiiri takılmadan okuması gerçekten etkileyiciydi. Öğrencisi olduğu ve edebiyat sevgisini kendisinden aldığı üstad Arif Nihat’ın ezberlettiği şiirleri, sanki hafızasına dün nakşetmiş gibi okuyuverdi. Gazeteci arkadaşların güncel siyasete dair sorularına da her zamanki sağduyusuyla yıpratıcı olmadan, uyarıcı yanıyla değerlendirmelerde bulundu. Bu manada mevcut hükümetimizin Recai Bey’in engin tecrübelerine müracaat etmesi, Türkiye’nin yararına bir iş olacaktır.

 

ADALETTEN VAZGEÇMEYİN

Bürokratken de siyasete atıldıktan sonra da sadece ülke namına koşmanın, İslam dünyasının meselelerine çözüm aramanın derdini taşıyan bir şahsiyet olarak günümüz politikacılarının alacağı çok dersler olmalı. Çünkü o kuşak siyaseti ibadet sorumluluğu ile yapıyor, “ne kazanırız”dan önce “ne kazandırırız” derdini taşıyorlardı. Dürüst olmayı hayatlarının her alanında hissettiriyor, bu yanlarıyla siyasi muhaliflerince bile saygı duyulan insanlar oluyorlardı. Bir gazeteci arkadaşımız, her kesimden insanların güvenini kazandıklarını hatırlatarak bunu gerçekleştirme konusunda tavsiyelerini sormaları üzerine şu mânidar cevabı verdi: “Dürüst insan olun. Karşınızda kim olursa olsun adil davranın, adaletten vazgeçmeyin...”

 

D8’DEN KORKTULAR

Recai Kutan, Erbakan Hoca’nın kurduğu hükümetin çeşitli oyunlarla düşürülmesinin asıl sebebinin, Batılı oyun kurucuların D8’den rahatsız olmaları konusu olduğunu şöyle anlattı:  “D8 projesini sevmediler. Erbakan 8 tane İslam ülkesini bir araya getirdi. ‘Bundan sonra siyasette, ekonomide, kültürel faaliyetlerde birlikte hareket edeceğiz’ dedi. Batılı güçler de ‘Türkiye bizim elimizden kaçıyor, bu adamı mutlaka işbaşından uzaklaştırmalıyız’ dediler. O dönemde sadece Erbakan'ın değil, D8’e imza koyanların hepsinin başına gelmedik kalmadı.”

Maalesef D8 gibi, ümmetin istikbali açısından ümit veren bu çalışma da böylece akamete uğramış oldu. Erbakan’ın İslam dünyasının duyarsız liderlerinin tutarsız tavırlarına rağmen nasıl çırpındığını bir kez daha hatırladık.

 

İSLAMİ CAMİALAR

Sohbetin sonuna doğru ben de siyasetin dışındaki İslami camiaların eskiye nazaran gidişatlarını nasıl değerlendirdiğini, “Çürüme mi var yoksa daha iyiye doğru gidiş sözkonusu mu?” çerçevesinde sordum. Kutan bu soruya da kimseyi rahatsız etmeme adına gayet temkinli cevap vererek Zahid Kotku, Sami Ramazanoğlu gibi öncü isimlerin oluşturmuş oldukları sağlıklı çizginin günümüzde de devam ettirilmesi gerektiğini belirtti. Biz nezih izahtan cevabımızı almış olduk.

 

HEDİYE

Akşam yemeğiyle başlayan sohbet meclisi, Kutan’ın katılımcı arkadaşlara tek tek kalem hediye etmesiyle sona erdi. Mekândan ayrılıp gecenin karanlığından geçerek eve doğru yol aldığımda, muhterem Kutan’ın Hocası Arif Nihat Asya’dan okuduğu şiir kulaklarımda yankılanıyordu:

 

Şehitler tepesi boş değil, 
Toprağını kahramanlar bekliyor! 
Ve bir bayrak dalgalanmak için; 
Rüzgâr bekliyor!


Etiketler Mahmut - Bıyıklı: - Türk - Siyasetinin - Ağabeyi -
FaceBook ta paylaş
18-11-2017 - 10:12
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
TYB İstanbul Dönem Açılışı’nı ‘Kudüs’ün Işıkları’yla Yapıyor
Mahmut Bıyıklı: 'Düğümler Kördüğüm Olmadan Çözülmeli'
TYB İstanbul'dan Diyarbakır Annelerine Ziyaret
Berabere Programı Bu Hafta TYB İstanbul’da
TYB İstanbul Şube Başkanı Bıyıklı’dan ‘Annelerin Direnişi’ne Destek Açıklaması
TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz