Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Mahmut Bıyıklı: Okumayı Sevdiren Adam
 

Mahmut Bıyıklı: Okumayı Sevdiren Adam
Ahmet Hoca çok yönlü bir büyüğümüz. Bu sınırlı köşe yazısına sığmayacak çalışmaları ve başarıları var. Ben özellikle Okumayı Sevdirme Projesi ve Yolları adıyla yayımlanan eserinin Türkiye’de nasıl bir heyecan dalgası yaydığının eserin uyandırdığı tesirin farkında olan birisi olarak fazlasıyla ödüllere layık bir yazar olarak görüyorum kendisini.
Ekleme Tarihi : 28-09-2017 - 17:23

Sürekli kötülerin kötülüklerini konuşmak, insanı bir noktadan sonra karamsarlığa itiyor. Güven duygusu kaybolup herkese şüphe ile yaklaşmaya başlıyorsunuz. Bu öylesine sıkıntılı bir durum ki bir iyilikle karşılaştığınızda acaba bunun altından başka bir şey çıkacak mı, düşüncesi yakanızı bırakmıyor. Modern insanın çıkmazı gün geçtikçe artıyor. Dünyevileşmenin acı sonucu olarak hayatının merkezine belli değerleri koyan insanlar bile artık bu eksen kaymasının kurbanı durumunda.

Peki bu açmazdan çıkmanın hiç mi yolu yok. Elbette var. Her zorluktan sonra kolaylık olduğu gibi, bu karamsar ortamdan kurtulmak elimizde. Öncelikle negatif enerji yayan ortamlardan, içimizin ısınmadığı insanlardan uzak duracağız. Gökkubbenin altında iyileri hiçbir zaman eksik etmeyen Rabbimizin adını anarak yola çıkıp iyileri arayacağız, iyileri bulacağız, iyilerden olacağız. Omzunuzu yasladığınızda omzunuza ihlal de bulunmayacak, gönlüne gönlünüzü yasladığınızda ihmalde bulunmayacak güzel insanlar aslında hiç de az değil. Nice evliyanın nazarını almış bu topraklarda insan kıtlığının yaşanması mümkün değil. Bu sebeple ümidimizi kıracaklardan uzak durup ümidimizi diri tutacaklara yaklaşmakta fayda var.

Konuşması rahmet, sükûtu hikmet, sohbeti ibret olan iyi adamlar öyle sanıldığı gibi çok da uzaklarda, erişilmez yerlerde değiller. Onlar kendi yaralarını unutup insanlığın acılarına şifa bulmak için gayret ederler. Kendileri için ikbal kaygısını aşıp bu ülkenin evlatlarının istikbal derdine düşerler. Yazmaları, okumaları, koşmaları ve koşturmaları hep insanlık içindir.

İşte bu hayatı anlamlı kılan güzidelerden birisi de uzun yıllardan beri tanımakla müşerref olduğum Eğitimci Yazar Ahmet Maraşlı hocamız. Hesap adamı olmadan kitap olmayı başaran bu naif insan, ömrünü eğitime, kültüre adamış, yazdığı her harfin vebali olduğu bilinciyle yaratıcıya ak bir surette çıkmak için her konuda kılı kırk yarmıştır. Bu dünyanın sadece haramlarından değil bazı helallerinden de geçerek hayatını sevaplar gibi güzelleştirmesini bilmiştir. Ağarmış saçlarındaki her beyazlıkta mazlum ümmetin, masum milletin derdinin karşılığı vardır. Dualarının başında evinden evladından önce insanlığın yetimleri, yeryüzünün öksüzleri vardır.

Bir yolunu bulup büyümeye değil istikametini bozmadan doğru yolda daima yürümeye odaklanmıştır. O yüzden onu hep yollarda görürüm. Ağır ve büyük çantasında kitap taslakları ve milletin evlatlarını zirveye çıkarak projeleriyle etkili ve yetkili, ama her şeyden önce güveneceği, kalbinin ısınacağı birilerini aramaktadır. Bulduğunda çantasını açıp ömrünü verdiği çalışmalarını paylaşıp insanlığa ışık taşıma vazifesine ortak olacaktır. Eğitimdeki sıkıntılardan bahsettiğimiz şu günlerde, gönül ister ki devletlilerimiz ona gelsin, onu dinlesin ve projelerine yol açsınlar. Yol açamıyorlarsa da meşhur tabirle yoldan kaçsınlar. Yol evladı olan bu nazik insanları kırmasınlar. Geleceğin dâhilerini yetiştirecek yarının Türkiye’sini kuracak karoların sağlıklı yetiştirilmesinin şifresi Ahmet Maraşlı gibi dava adamlarının kalbinde ve zihninde saklı. O şifreyi girmesini bilecek bürokratlar olduğu zaman bütün ülke kazançlı çıkacak. Yanlış girilen şifrelerden dolayı bütün sistem bloke olmuş durumda.

Ahmet Hoca çok yönlü bir büyüğümüz. Bu sınırlı köşe yazısına sığmayacak çalışmaları ve başarıları var. Ben özellikle Okumayı Sevdirme Projesi ve Yolları adıyla yayımlanan eserinin Türkiye’de nasıl bir heyecan dalgası yaydığının eserin uyandırdığı tesirin farkında olan birisi olarak fazlasıyla ödüllere layık bir yazar olarak görüyorum kendisini. Yakın zamanda yeni bir yayınevinden bu eserlerinin çıkacak olması beni ziyadesiyle sevindirdi.

Yürek coğrafyamızın maalesef en büyük problemi okumamak. Sadece Türk milleti olarak değil diğer kardeş milletlerimiz de kitabın çok çok uzağında yaşıyorlar. Biz okumadığımız için birileri gelip bizim canımıza okuyor maalesef. Medeniyet metinlerle kurulur, gelecek kitaplarla şekillenir. Sizi evrensele uzanacak, insanlığı sarsacak okumalarınız yoksa hepimize geçmiş olsun.

Okumak, Kur’an’ımızın ilk emri, kendimizi bulabilmemizin mühim şartı. Kendimizi, kâinatı, hayatı ve yaratıcı aklı okumak, anlamak ve uygulamak… Okuma fiilinin ruh sağlığımız üzerinde bariz olumlayıcı ve olgunlaştırıcı bir etkisi var. “Sakın okumayayım deme!” azim tembihine mazharız. Okumayarak, düşünmüyorsak, başkalarını düşünmeyi ve anlamayı denemiyorsak benlik putlarımızı kırabilmemiz zorlaşıyor. Bu da hayat denilen ilahî senaryonun anlaşılmasına ve rolümüzü hakkıyla oynamamıza engel oluyor. Anne babasının ışıl ışıl sevgi ve güven saçan gözlerine bakarak bir masal eşliğinde uykuya dalan bir çocuktan, okumayan bir genç çıkma ihtimali düşüktür her zaman için.

Bu noktada eğitimcilerimizi de eğitim sistemimizi de yakından ilgilendiren bir tıkanıklıktan söz etmemiz gerekiyor. Ufuk açıcı yol açıcı atılımlara açılımlara ihtiyacımız var. Ahmet Maraşlı usta bir eğitimci olarak bu tıkanıklığın açılması için özgün fikirler sunuyor. Kaleme aldığı bütün kitaplarda sıradışı düşünceler kendisini gösteriyor. Bilinenin tekrarından ziyade hiç dile getirilmemiş alanlara temas ediyor.

Eğitime dair beyin teri döken Maraşlı’nın Türkiye’nin aydınlık yarınları için ürettiği projelere kulak vermeli, istikbalimiz için gece gündüz demeden çalışan bu kıymetli şahsiyetin değerini bilmeliyiz. İnsanlığın istifadesine sunduğu eserlerini öğrencilere ve öğrencilerin önünde yürüyen eğitimcilerimize ısrarla tavsiye ediyorum.

 Her yönden sevimli-faydalı ve etkileyici şaheserlere imza atan yazarımızın kitapları hakkıyla okunduğunda, farkındalık oranı yüksek, alışkanlıklarının esaretini kırmayı başarmış ve devamlı kuvvetlendirdiği coşkusu heyecanı ile kendisini ve çevresini verimliğe sevk edebilen bir nesil doğal bir şekilde yetişecektir.

“İnsanlığın efendisi insanlara hizmet edendir.” Sırrında, fani olmanın idrakinde bir gençliğin yetişmesi için bu ülkenin yıldız eğitimcilerinden Ahmet Maraşlı’yı mutlaka tanıyalım, okuyalım diyorum. Okumayı sevdiren sevgili hocama bereketli bir ömür diliyorum.

 

Yeni Birlik gazetesi…


Etiketler Mahmut - Bıyıklı: - Okumayı - Sevdiren - Adam -
FaceBook ta paylaş
28-09-2017 - 17:23
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Uzak Ülke Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtıldı
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına FET֒ye Direnen Yazar
Uzak Ülke Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtılacak
Ali Nar Kabri Başında Anıldı
Nurettin Topçu’yu Rahmet ve Özlemle Anıyoruz
TYB İstanbul'da 'Gökkuşağı' sergisi açıldı
Güzel Sanatlar Gökkuşağı Sergisi TYB İstanbul’da Açılıyor
Şair Erdem Bayazıt Kabri Başında Anıldı
TYB İstanbul Erdem Bayazıt’ı Mezarı Başında Anıyor
TYB İstanbul Gençlik İftarı Düzenledi
Nefer Dergisi TYB İstanbul'da Tanıtıldı
Nefer Dergisi TYB İstanbul’da Tanıtılacak
'En Uzun Gece' Belgeselinin Galası TYB İstanbul’da yapıldı
2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi ve Türk Edebiyatı Vakfı’ndan Basın Açıklaması
"Sivas Edebiyat Günleri" Coşkulu Geçti
1. Afyonkarahisar Film Festivali Gerçekleşti
Vali Yurtnaç TYB İstanbul’da Konuştu
Kadın’ın Gündemi Paneli TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB 40. Yıl Vefa Gecesi Coşkulu Geçti
Vali Kemal Yurtnaç TYB İstanbul’da Konuşacak
Kadın Dergisi ve TYB İstanbul’dan Özel Program
TYB’NİN 40. YILINA ÖZEL VEFA GECESİ
Gemuhluoğlu Deneme Yarışması’nın Kazananları Ödüllendirilecek
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz