Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Mahmut Bıyıklı: İki Dergi İki Aşk
 

Mahmut Bıyıklı: İki Dergi İki Aşk
Murat Açıkgöz’ün yayın hayatına hediye ettiği Yarın dergisi ile Yusuf Samet Çakır’ın Nüktedan dergisi, içimdeki dergicilik damarını birden kabarttı. İki arkadaşımız da yüreklerini katarak satır satır okunacak bir ilk sayı hazırlamışlar.
Ekleme Tarihi : 14-09-2017 - 09:48

Uzun yıllar dergicilik yaptım. Rüyamda bile dergi sayfalarıyla uğraşırdım. Her sayı bitimindeki doğum heyecanını hiçbir şeye değişmem. Kapağa çekilecek bir söz için uzun yürüyüşler yapıp günlerce düşünürdüm. Editör olarak içime sinmeyen yazıları ve tasarımları okuyucuya sunmaktan kaçınırdım. Bütün İşine âşık adamlar gibi mesai kavramına takılmadan gündüzler, geceler boyunca çalışır, bir tashih hatası çıkmışsa uykularım kaçardı. Bir gönül güzeli gelip kul kusursuz olmaz varsın nazar boncuğu olsun o hatada diyene kadar kederden kurtulamazdım. Dergicilik nedir diye soranlara “tuhaf bir aşk” diye cevap verirdim.  Hazırladığımız özel sayılardan sonra dergiyi karşıma alıp saatlerce baktığım çok olmuştur. Yeni doğan yavrusunu izlerken cennet neşesi duyan babalar gibi sarıp sarmalardım sayıları.

Dergicilik gerçekten bir aşk işi. Kelimelerle arası iyi olmayanların kolay anlayabileceği bir durum değil bu anlattıklarım. Dünyayla bağı kuvvetli olanların yapacağı bir iş değil dergicilik. Ortaya koyduğunuz eser ne kadar kaliteli olursa olsun, kalabalıkların umurunda değildir. Bu yönüyle garip gelmiş garip gidecek bir uğraştır. Hâlden anlayan birkaç okur çıkıp da beğenisini sunmasa derin sessizlikte uzayıp gidecek bir çaba sözkonusu. Bunca ıssızlığa sessizliğe rağmen bu ülkede her ay yeni dergiler çıkar. Büyük bir boşluk dolduracakları iddiasıyla çıkış manifestosunu yazıp okuyucuya selam çakarlar. Oysa boşluk yoktur. İnsanlar dergilerle uğraşmayacak kadar doludur. Çağın getirdiği uğraşlar içinde zamanlarını doldurmuşlar, ilgi alanlarını çoktan popülerden yana kaydırmışlardır. Teknolojik aygıtlarla sarılmış oldukları için bir bayie, bir kitapçıya uğrayıp dergileri karıştırmanın, seçtiği dergiyi eline alıp koklamanın uzağındadır. Bütün bunlara rağmen dergiler susmuyor, “yıl bir, sayı bir” yazan yayınlar kültüre armağan edilmeye devam ediyor.

Bu kutsal inadı taşıyan yürekli insanları seviyorum. Gökhan Özcan yıllar önce yazdığı müthiş yazıda onları şöyle anlatmıştı:

“İçimizden bir grup adam, iflah olmaz bir yüreklilikle ömürleri boyunca bir ‘dergi çıkarma’ ideali peşinde koşturup dururlar. Bu gayretlerinin ekonominin realiteleri nezdinde kıymet-i harbiyesi yoktur. Kafasında mürekkep kokulu dergi sayfaları uçuşmayan kahir ekseriyet ise, bir ömrü kaplayan bu didinmenin ne için olduğunu kavrayamaz. Yolu sık sık bir derginin sararmış yaprakları arasında geçen kalem erbabı ile göz ucuyla satır satır dergi seyahatlerine çıkan okuma sevdalıları dışında hiç kimse, kafayı dergi çıkarma idealine takmış bu gönlü geniş ‘koca adamlar’ı anlayamaz. Onların gönüllerini çıkarıp fasikül fasikül dört bir yana dağıttığının ayırdına varamaz. İşte bir derginin sayfalarına sinen bereket, bu soylu yalnızlığın buğusundadır.

Bu bir aşktır; dergilerin dergiliğinden çok, gönüllerin gönüllüğüyle ilgilidir.” 

İşte bu aşka tutulan iki genç arkadaşımızın dergileri geçti elime.

Murat Açıkgöz’ün yayın hayatına hediye ettiği Yarın dergisi ile Yusuf Samet Çakır’ın Nüktedan dergisi, içimdeki dergicilik damarını birden kabarttı. İki arkadaşımız da yüreklerini katarak satır satır okunacak bir ilk sayı hazırlamışlar. Yarın dergisi çıkış manifestosunda, sağ kesimin bütün yıldız isimlerine atıfta bulunarak “nerede durduğumuzu biliyoruz” mesajını vermiş. Bu toprağın cesur kalemlerinden merhum Ömer Lütfi Mete hakkında, oğlu Ali Buhara Mete ile kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirerek vefalı bir tavır sergilemiş.

Yarındergisinin her sayfasında ayrı sürpriz var. Koca yürekli Saklı şairlerimizden Ömer Koca’nın şiiriyle karşılaşmak beni ziyadesiyle mutlu etti. Koca, hikâye ve şiir yarışmalarında önemli başarılar elde eden, fakat sırf tevazuundan dolayı görünmekten uzak duran bir şairimiz. Neşet Ertaş’ın güzel gönlünü taşıyan özgün bir adam Ömer Koca. Yarın dergisi gelecek sayısında Hasan Sağındık özel dosyası hazırlayacağını da müjdelemiş. Şimdiden bir okur olarak heyecanla beklediğimi belirtip mutlaka bu dergiyi görün, okuyun, koklayın diyorum.

Nüktedandergisi de ilk sayısında “Biz bu âleme yar ile ah etmeye geldik” diyen âşıkların tarzıyla büyük laflar etmeden, büyük iddialarda bulunmadan, “derdimiz vardı, yanında dergimiz de olsun istedik” edasıyla rahat ve samimi bir çıkış yapmış. Usta yazarlara da yer vermişler ama beni ziyadesiyle heyecanlandıran gençlerin yazdıkları oldu. Bu sebeple Nüktedan dergisinde daha çok genç yazar görmek istediğimi ifade edeyim. Yusuf Samet Çakır, pozitif enerjisiyle yayıncılıkta uzun yıllar adından söz ettireceğe benziyor. Dergiyi eline aldığında burun kıvıran hastalıklı edebiyatçılara kibirli şairlere takılmadan, aşkla yoluna devam etmeli.

Dergiler ümit demek. Eğer her türlü çoraklığa rağmen içimizden bir grup iyi adam hâlâ dergi çıkarmaya devam ediyorsa bu ülkede ümit dipdiri duruyor demektir.

Eğer bir gün bir genç elinde yeni bir dergiyle yanınıza yaklaşıp dergisini uzatırsa onu alın öpün koklayın. Çünkü size uzatılan o yayın sadece bir dergi değildir. İçinde özlemler, umutlar, aşklar, sarsılmaz bağlılıklar vardır. İşte ben yıllardır usanmadan bu aşkın gözlerinden öpüyorum. Yarın’ı ve Nüktedan’ı bağrıma basıp öptüğüm gibi…

 Murat Açıkgöz ve Yusuf Samet Çakır’ı tekrar tebrik ediyor, uzun soluklu yürüyüşler diliyorum.

 

Yeni Birlik gazetesi


Etiketler Mahmut - Bıyıklı: - İki - Dergi - İki - Aşk -
FaceBook ta paylaş
14-09-2017 - 09:48
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
Yazarlardan D. Mehmed Doğan’a Vefa
Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
TYB İstanbul’da Şerif Mardin Anılacak
D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün
Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması TYB İstanbul’da başlıyor
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına Bir Kültür Ordusu: Dursun Gürlek
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’un Misafiri Oldu
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’da Konuşacak
Mahmut Bıyıklı: Tiyatro Cephesinin Kahramanı: Hasan Nail Canat
Şairler Olcay Yazıcı İçin TYB İstanbul’da Buluştu
Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık TYB İstanbul'da Anıldı
TYB İstanbul’da Olcay Yazıcı İçin Şiir Akşamı
Halil İnalcık TYB İstanbul’da Anılacak
Üstad Ehl-i Sünnet Omurganın Tohumlarını Ekti
Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anıldı
Üstadı Anlama Seferberliği Toplantıları Başlıyor
Büyük Usta Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anılıyor
TYB İstanbul’da Muzaffer Doğan ile Necip Fazıl Konuşmaları
​Mahmut Bıyıklı: ‘Ne Güzel Yaşamışsın Sevaplar Gibi’
Mahmut Bıyıklı: Şehirlerimizde Öze Dönüş, Mahremiyeti Geri Getirir
Bekir Sıddık Soysal: Bir Dostluğu Tebcil Sadedindedir
D. Mehmet Doğan: Sapanca’da şiiri konuşmak
TYB İstanbul Türk Dili Sempozyumu’na Evsahipliği Yaptı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz