Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür D. Mehmet Doğan: Eski devlet-yeni devlet!
 

D. Mehmet Doğan: Eski devlet-yeni devlet!
Siyasetin câhilleştirdiği bir toplum haline geldik. Herşeyi siyaset zaviyesinden görmek, siyasete bağlamak, oradan çıkarmak ve oraya döndürmek...
Ekleme Tarihi : 08-08-2017 - 14:02

Başka bir yol, usül, tavır, tarz bilmiyoruz.

Ülkemizde üniversiteler çoğalıyor, ilim azalıyor!

Edebiyat ve fikir anlamı bilinmeyen kelimeler haline geliyor. Bunlar olmazsa, sığlık olur. Lüzumsuz bir laf ondan daha lüzumsuz tartışmalarla yol açar.

Ülkede edebiyat konuşulmuyor, fikir tartışması yapılmıyor. Bir televizyon programında siyaset kesiminden gelen bir konuşmacı, arkaplanı meçhul slogan seviyesinde bir laf ediyor. “Yeni bir devlet kuruyoruz!”

Devlet kolayla kurulmaz. Bugün oturulup, “yarın devlet kuracağız” denilmez. Diyeceksiniz ki, “bütün inkılâp tarihi kitaplarında böyle denmiyor mu? Mustafa Kemal paşa Çankaya köşkünde üç beş arkadaşına “yarın cumhuriyet ilan edeceğiz” demedi mi?

Cumhuriyetin, yani “halk idaresi”nin bir akşam sofrasında ilan edilmesi “devlet” ve “ciddiyet” kavramları ile birlikte düşünülürse, nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Cumhuriyet’in nasıl ilan edildiği malum, fakat bunu bilmeyen, bilmek istemeyen yaygın bir topluluk var.

Cumhuriyet, Milli Mücadele’nin esas kadrosunda bulunan birçok şahsiyetin katılmadığı bir toplantıda ilân edildi. Kâzım Karabekir dahil, birçok önemli ismin cumhuriyetin ilan edildiği Meclis’te olması istenmedi. Milletvekillerinin neredeyse yarısı katıldı bu toplantıya. Ankara’da, fakat muhalif olduğu bilinen vekillerin Meclis’e gelmemesi için evlerinin önüne polis dikildi!

Cumhuriyet böyle ilan edilirse, bu da makul karşılanırsa, televizyon konuşmasında devlet kurulduğu da söylenir!

Türkiye devleti, bakın “cumhuriyeti” demiyorum, 1923’te kurulmamıştır! Bu devletin dokuz asırlık geçmişi vardır. Anadolu’da Selçuklu devleti 1075’te kurulmuştur. İlk başkent İznik’tir. Anadolu Selçuklu devleti haçlı saldırılarını göğüslemiş, buna rağmen bulunduğu bölgede güçlü ve etkili bir varlık olabilmiştir. Moğol istilasının İslâm âlemini tarümar ettiği, Bağdat’ı yerle bir ettiği bilinir. Anadolu da moğol istilasından etkilenmiştir. Nihayet 1300’e doğru Anadolu Selçuklu devletinin sonu gelmiştir. Anadolu’da “tavaif-i müluk” denilen beylikler dönemi başlamıştır. Bu beyliklerden ikisi, Selçuklu devletinin devamı olduğunu bilhassa iddia etmiştir: Karamanoğulları ve Osmanoğluları.

Karamanoğulları Selçuklu devletinin tabii varisi olmak iddiasındadırlar. Osmanlılar ise, kendi siyasi varlıklarının Anadolu Selçuklu merkezi idaresi tarafından tanındığını, böylece emanetin kendilerine geçtiğini öne sürmüşlerdir. Nitekim, Anadolu’da nüfuz mücadelesi Osmanlıların hakimiyeti ile neticelenmiş, böylece Selçuklu devletinin tabii devamı olduklarını kabul ettirmişlerdir.

Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyetine geçişin böyle bir kabul üzerine kurulmadığını biliyoruz. Türkiye devletini kuranlar! Osmanlı devletini yıkmakla öğünmüşlerdir!

Osmanlı Devleti’ni yıkmak, bizim için öğünülecek bir şey olabilir mi?

Cumhuriyet siyasî bir değişiklik, rejim değişikliği olarak ilan edilmeli ve devletin sürekliliği vurgulanmalıydı. Şimdi Devlet, Türkiye’nin geleneksel devletinin süreklililiği içinde kendini ifade etmenin yollarını arıyor. Bu yeni bir devlet kurmak değil, devlet geleneğini ayağa kaldırmaktır. 1040’ta, itibari olarak Dandanakan savaşı ile teşekkül eden Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ile 1300’leri görmüş, Osmanlı Devleti ile 20. yüzyıla ulaşmıştır. Şimdi bu devletin yeni bir dönemindeyiz. 2040’a erişenler bu devletin bininci yılını kutlayacaklardır. Bu devamlılık içinde Cumhuriyetin ve Atatürk’ün de bir yeri vardır. Atatürk cumhuriyetin kurucusu olabilir, ya devletin kurucusu olabilir mi?

Devlet Atatürk’ü yetiştirmiştir. Atatürk Abdülhamid’in açtığı okullarda okumuş, onun Harbiye’sinden mezun olmuştur. (Sınıf orkadaşı Ali Fuat Cebesoy Mustafa Kemal’le birlikte her sabah “Padişahım çok yaşa” diye bağırdıklakını anlatır.) Paşa rütbesine kadar Osmanlı sistemi içinde bulunmuştur. O devletin ana toprakları, halkı, dili, bayrağı, siyasi sistemi (belli ölçüde), hukuku... Cumhuriyetten sonra da devam etmektedir.  

Şimdi bir değişim, yeniden tanımlama dönemindeyiz. Yeni bir devlet kurmuyoruz, fakat devlet ciddi bir ıslahat döneminden geçiyor. Bu hem zamana uymak için gereklidir, hem de köklerimizle teması kaybetmemek için!


Etiketler D. - Mehmet - Doğan: - Eski - devlet-yeni - devlet! -
FaceBook ta paylaş
08-08-2017 - 14:02
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
Yazarlardan D. Mehmed Doğan’a Vefa
Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
TYB İstanbul’da Şerif Mardin Anılacak
D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün
Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması TYB İstanbul’da başlıyor
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına Bir Kültür Ordusu: Dursun Gürlek
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’un Misafiri Oldu
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’da Konuşacak
Mahmut Bıyıklı: Tiyatro Cephesinin Kahramanı: Hasan Nail Canat
Şairler Olcay Yazıcı İçin TYB İstanbul’da Buluştu
Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık TYB İstanbul'da Anıldı
TYB İstanbul’da Olcay Yazıcı İçin Şiir Akşamı
Halil İnalcık TYB İstanbul’da Anılacak
Üstad Ehl-i Sünnet Omurganın Tohumlarını Ekti
Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anıldı
Üstadı Anlama Seferberliği Toplantıları Başlıyor
Büyük Usta Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anılıyor
TYB İstanbul’da Muzaffer Doğan ile Necip Fazıl Konuşmaları
​Mahmut Bıyıklı: ‘Ne Güzel Yaşamışsın Sevaplar Gibi’
Mahmut Bıyıklı: Şehirlerimizde Öze Dönüş, Mahremiyeti Geri Getirir
Bekir Sıddık Soysal: Bir Dostluğu Tebcil Sadedindedir
D. Mehmet Doğan: Sapanca’da şiiri konuşmak
TYB İstanbul Türk Dili Sempozyumu’na Evsahipliği Yaptı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz