Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Metin Gündoğdu: FETÖ'cüler Türk Dünyasını da İstismar Etti
 

Metin Gündoğdu: FETÖ'cüler Türk Dünyasını da İstismar Etti
Kırgızistan Türk Filmleri Haftası Atayurdu’nda Türkiye’nin sesi soluğu oldu. Kırgızların yoğun ilgisine mazhar olan programlar beş gün boyunca Türkiye rüzgârı estirdi. Biz de gerek Türk Filmleri Haftasını gerekse ülkemizi ilgilendiren önemli meseleleri Yerli Düşünce Derneği Başkanı Ordu Milletvekilli Metin Gündoğdu Beyefendi ile konuşma imkânı bulduk.
Ekleme Tarihi : 31-07-2017 - 12:24

Ropörtaj: Fatma Gülşen Koçak

 

Yerli Düşünce Derneğinin davetlisi olarak Kırgızistan’da düzenlenen Türk Filmleri haftasına katıldık. Kırgızistan’da bulunduğumuz beş gün boyunca Türkiye’yi Türk Dünyasından gözlemleme imkanı bulduk. Türkiye’nin Türkiye’den ibaret olmadığını apaçık şekilde görmüş olduk. Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Ve Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Yalçın Topçu Beyin bütün konuşmalarında vurguladığı birlik beraberlik mesajlarının ortak çalışmalara imza atma teklifinin Kırgızları heyecanlandırdığını görmek hepimizi mutlu etti. Yalçın Topçu partiler üstü anlayışla Türkiye sevdası ve ideali çerçevesinde adeta diplomatik seferberlik başlatmışçasına sayılı günleri ülkemiz adına dolu dolu geçirme derdiyle TİKA temsilciliği Manas Üniversitesi Büyükelçilik başta olmak üzere Kırgızistanlı yetkililerle sürekli bir görüşme içerisinde oldu. Topçu’nun bu olağanüstü çabası gayreti Cumhurbaşkanımızın mesajlarını Atayurdu’na taşımaktaki titizliği bütün katılımcılardan büyük takdir gördü. Açıkçası Cumhurbaşkanımızın çevresinde liyakat ve sadakat sahibi böylesine vatan millet memleket sevdalısı insanların olması ülkemiz adına bir kazanç diye düşünüyorum. Topçu gibi küçük hesapların değil büyük inançların kutlu ideallerin sahibi olan insanlar Cumhurbaşkanımızın zorlu ve çetin yürüyüşünde her zaman yanında olacaklar sadece iyi günde değil meşakkatli zamanlarda da kaleyi terk etmeyeceklerdir. Vatanımız içinden geçtiğimiz süreçte çelikten bir iradeye sarsılmaz bir sadakate meseleye tüm yönleriyle vakıf liyakat sahibi insanlara ihtiyaç duymaktadır. Yalçın Topçu’nun Kültürden sanata edebiyattan mimariye tarihten siyasete uzanan çok yönlü ufku bize umut vermiş ülkemiz adına sevindirmiştir.

Kırgızistan Türk Filmleri Haftası Atayurdu’nda Türkiye’nin sesi soluğu oldu. Kırgızların yoğun ilgisine mazhar olan programlar beş gün boyunca Türkiye rüzgârı estirdi. Biz de gerek Türk Filmleri Haftasını gerekse ülkemizi ilgilendiren önemli meseleleri Yerli Düşünce Derneği Başkanı Ordu Milletvekilli Metin Gündoğdu Beyefendi ile konuşma imkânı bulduk. Hayırlı haftalar dileyerek ilginize sunuyoruz efendim.

 

Yerli Düşünce Derneğinin kuruluş gayesi nedir?

Yerli Düşünce Derneği başta Türk-İslâm coğrafyası olmak üzere birleştirici bir gayeyle yola çıkmış, bize ve tüm dünyaya bizden olanı hatırlatmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır. İhtiyaç duyduğumuz, eksikliğini hissettiğimiz çoğu şeyin bizde mevcut olduğunu, milli kültürümüze ve köklü medeniyet anlayışımıza kulak verdiğimizde tamamlanacağımızı herkese göstermeye çalışıyoruz. Bu sebeple yerlilik ve millilik vurgusu yaparak evrensele ulaşmanın çok daha elzem olduğu kanaatindeyiz. Evrensele ulaşma yolunda temel aldığımız en büyük çalışmaların başını uluslar arası öğrenciler çekiyor. Türkiye’ye eğitim görmek için gelen öğrencilere ulaşıyor, onların tüm sıkıntılarını dinliyor, çözüm yolları üretmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 3 yıldır giderek artan bir nüfusa ulaştık. Derneğimizde her ülkenin bir temsilcisi var. Kardeş kahvaltıları adı altında kaynaştırma programları düzenliyoruz. Bu programlarda öğrenciler hem kendi kültürlerini tanıtarak kendilerini ifade etme fırsatı buluyor, hem de yalnız olmadığını görerek uyum sağlama sürecini kolaylıkla aşıyor. Ayrıca ülkemizde ve yurtdışında çeşitli kültürel faaliyetler düzenliyoruz. Kültürü tanıtmak her şeyden önce büyük bir mesuliyet gerektiriyor. Çünkü bir hazineye sahipsiniz ve bunu doğru kanallarla hedeften sapmadan yerine ulaştırmak, tanınmasını sağlamak zorlu bir süreci de beraberinde getiriyor. Biz ülkemiz için tüm bu süreçleri göz önünde bulundurup yerli bir bilinçle dokunabildiğimiz her alandan mutluluk duyuyoruz. 

 

Yerli düşünceye sahip aydınlarımıza düşen vazife nedir?

Her şeyden önce şunu hatırlatmakta fayda var. Yerlilik sağın da solun da ötesindedir. Her ne kadar miliyetçi bir arka plan barındırdığı düşünülse de yerlilik her türlü siyasi ideolojinin üzerinde, kapsayıcı ve birleştirici bir kendini bilme hareketidir. Örneğin sol ideolojiye sahip bir yazar olarak bilinen Kemal Tahir yerlilik fikrinin şekillenmesini sağlayan isimlerin başında gelir. Aydınlarımıza düşen vazife ideolojileri ne olursa olsun bu toprakların evlâtları olduklarını unutmamaları, ithal fikirleri yüceltmek yerine bizde zaten mevcut olan değerleri görmeleri, göstermeleridir.

Dernek olarak bazı ülkelerde Türk Filmleri Haftası düzenliyorsunuz. Sinema muhafazakâr kesimin uzak kaldığı bir alan. Bu çalışmayla neyi hedefliyorsunuz?

Yerli Düşünce Derneği olarak şimdiye kadar Azerbaycan, Kazakistan, Makedonya ve Kırgızistan olmak üzere 4 farklı ülkede Türk Filmleri Haftası düzenledik. Sinema modern zamanın kültür taşıyıcısıdır artık ve bizler sinemanın birleştirici diline inanıyoruz. Ülkemizin hikâyesini, sosyal hayatını sinema aracılığıyla dünyanın diğer ucuna ulaştırabiliyoruz. Bu millet neye üzülür, nasıl mutlu olur bunu gösteriyor sinema. Yani yerliliğe de hizmet ediyor. Diğerleriyle kıyaslandığında muhafazakâr kesimin bu alanda biraz daha pasif olduğu düşünülüyor. Oysa muhafazakâr kesimin de bir hikâyesi var, onları anlatan başarılı isimler var. Bu isimlerin gün geçtikçe arttığını hepimiz görüyoruz. 

 

 Kırgızistan kazanımlarınızı, izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Bir ülkenin topraklarına “Ata yurt” demeniz her şeyi özetliyor. Kırgızistan çıkış noktamız, kültür birlikteliğimiz, medeniyet kardeşliğimiz. Hepsinden önce ortak kültüre sahip olmanın nasıl bir anlam taşıdığını gösteriyor bize. Kendinizi yabancı hissetmediğiniz topraklarda, biraz uğraşsanız anlayacağınız bir Türkçe ile konuşuluyor. Misafirperverlik, saygı ve değer verme birleştiğimiz noktalardan.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlediğimiz Türk Filmleri Haftası bu fikirlerde yanılmadığımızı bizlere gösterdi. 5 gün boyunca 5 ayrı Türk filminin gösterildiği programımıza ilgi yoğundu. Her biri ortak bir hikâyeyi izlediklerini söylediler. Bunun dışında Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanı ile iki ülke arasındaki iş birliğini artıracak görüşmelerde bulunduk. İlerde bu görüşmelerin meyvelerini toplamaya başlayacağımızı ümit ediyorum.

 

Mecliste millet adına siyaset üreten bir milletvekili olarak sizce ülkemizin en önemli meselesi nedir?

Ülkemizin en önemli problemi 15 Temmuz'u merkeze koymak kaydıyla terör olaylarıdır. Ülkemiz maalesef 1980'den beri PKK terörü ile uğraşmaktadır. Ayrıca DHKPC, DAEŞ, Elkaide gibi diğer terör örgütleri de ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışmaktadır. Biz bunların dirliğimize ve kardeşliğimize kast etmek isteyen dış güçlerin maşaları olduğunun farkındayız. Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan köprü ülke konumundayız. Aynı zamanda enerji havzalarının da kavşak noktasındayız. Bu durum bizi bölgenin en güçlü ve aktif rol üstlenen ülkesi konumuna taşımaktadır.

 

Türkiye’nin dünya siyasetinde de söz sahibi olması kimleri korkutmaktadır?

Aynı zamanda Cumhurbaşkanımız ve Devlet Başkanımızında Güçlü lider olması Dünyanın hamisi olduğunu iddia eden ülkeleri korkutmaktadır.  Türkiye'nin dizginlenemeyen yerli ve milli duruşu dış güçleri ürkütmüştür. Bu gibi nedenlerden dolayı ülkemizi zayıflatmak için terör örgütleri ile Türkiye'yi dizginlemeye çalışmaktadırlar. Artık bizim ülkemizi terörle ( bunu n adı ne olursa olsun) hizaya çekemeyecekler. Bölgemizde güçlü ve istikrarlı bir ülke olmaya devam edeceğiz. Terörün adı ne olursa olsun söküp atacağız.

 

FETÖ ile yürütülen istikrarlı ve kararlı mücadeleyi nasıl buluyorsunuz? Daha kesin Daha keskin olmak gerekmez mi?

 FETÖ ile mücadele dikkatli bir şekilde devam ediyor. Başta bazı aksaklıklar olmuş olabilir ama 15 Temmuz işgal girişiminden sonra devlet kendini korumak için daha sert tedbirler almak zorundaydı. Bu mücadele sürerken yaşanan bazı aksaklıklar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu eliyle düzeltilecektir. Benim şahsi kanaatim Resulullah efendimizin dediği ölçü ile hareket edilmesi yönünde. Ne diyor o, "Suç işleyen kızım Fatma da olsa kolunu keser atarım." Devlet olarak ölçümüz bu ilke olmalı. Benim yakınım, dostum, ortağım denilerek birileri korunursa bunun hesabını yarın veremeyiz. Bu husus hak ve adalet açısından çok önemli, daha dikkatli hareket etmeliyiz. Bugün gelinen noktada oluşan rahatsızlıkları ve huzursuzlukları hızla ortadan kaldırmalıyız.

 

Kırgızistan’da ve Türk dünyasının diğer ülkelerinde FETÖ ile mücadele istenilen seviyede mi?

Üzülerek söylüyorum ki Türk Dünyası ülkelerinde FETÖ yapılanması devam ediyor. Bizler onlara "Bunların okullarını kapatın" demekle kalmayıp alternatif yapılar ortaya koymak durumundayız. Türk Cumhuriyetlerinde yeniden titiz bir çalışma yapılmalıdır. Tetkikler detaylandırılıp insan envanteri ortaya çıkarılmalı, böylece yeni isimlerle hareket edilmelidir. Her şeyden önce bölgede FETÖ'nün nasıl bir terör örgütü olduğu anlatılmalı, farkındalık yaratılmalıdır. Türk Dünyasında gezenler o bölgeyi istismar etmişler. FETÖ’cüler Türk Dünyasını istismar etmiş. FETÖ'cü olmayanlara iftira atıp para talep eden ekipler oluşmuş. Bu asılsız söylemler yüzünden FETÖ ile sağlıklı bir mücadele verilememiştir. Bizim Yerli Düşünce Derneği olarak bir diğer amacımız da buralarda yeni insan envanteri ile birlikte anavatana bağlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile ortak hareket eden yapıları bölgede etkin hale getirmektir.

 

Ordulu bir vekil olarak Kültür ve Turizm bakanı olarak Numan Kurtulmuş’un seçilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Kültür ve Turizm Bakanı'nın hemşehrimiz Numan Kurtulmuş olması  ilimiz açısından çok olumlu. Ordu ilimiz turizm alanında bölgede etkili bir konumda olmasına rağmen bu güne kadar ortaya çıkartılmayan birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Bunların gün yüzüne çıkması, gezi merkezlerimizin gündeme gelmesi ve altyapı yatırımlarının da çözülmesi için bunu büyük bir fırsat olarak görüyoruz. İnşallah bu fırsatı iyi değerlendirerek bölgenin turizmde parlayan yıldızı oluruz.

 

Son olarak işgal ve zulüm altındaki Kudüs’le ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs bizim için çok önemli. Resululullah efendimizin miraca çıkmadan önceki son durağı Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından işgal edilmesine kimse müsaade etmez. Sesimizi yükseltmemiz ve İslam coğrafyası olarak ayağa kalkıp kendimizi hatırlatmamız gerekiyor. Bu zulüm ancak birlikle durdurulabilir.

 

Çok teşekkür ederiz.

Biz de size ve gazetemize teşekkür ederiz.


Etiketler Metin - Gündoğdu: - FETÖ'cüler - Türk - Dünyasını - da - İstismar - Etti -
FaceBook ta paylaş
31-07-2017 - 12:24
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Doğumunun 120. Yılında Süheyl Ünver TYB İstanbul’da Anılıyor
Hasan Öztürk “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu
Üçüncü Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor
TYB İstanbul’da Şairler Konuştu
Recep Şentürk TYB İstanbul’da Konuştu
Şiirlerle Kudüs Özlemi TYB İstanbul’da Yankılandı
Hüseyin Ahmet Çelik Kitap Heyecanını TYB İstanbul’da Paylaştı
Mahmut Bıyıklı: 15 Temmuz'un Azerbaycanlı Kahramanları
D. Mehmet Doğan: ABD boksuna karşı Osmanlı tokadı!
Hasan Öztürk TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Bir Günde Üç Kültür Programı
İstanbul Türbeler Müdürlüğü Ziyareti
Kapalıçarşı Şiirleri Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
Kapalıçarşı Şiirleri Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sultan 2. Abdülhamid Han vefatının 100. yılında anıldı
D. Mehmet Doğan: Bunlar “hamakat benim karakterimdir” demek istiyorlar!
Kapalıçarşı Şiirleri Ödülleri TYB İstanbul’da Verilecek
D. Mehmet Doğan: Anıtkabir’e neden gitmem?
Mustafa Özçelik: “Yazarlar Birliği ile varlık alanına çıktık”
Mahmut Bıyıklı: Saf Beyanı
2018 Yılı TYB Yılı Olacak
Bekir Sıddık Soysal: Muhalif ya da İdrak Edilemeyen Muvafık
Büyük zaferimiz gençlere emanet
Mahmut Bıyıklı: TRT Avaz'dan Türk Dünyasına Bakmak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz