Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
 

Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
AK Parti İstanbul Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin işbirliği ile yürütülen şehir ve kültür politikalarına ilişkin toplantıların ilki, TYB İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Edebiyat, sanat ve fikir insanlarının bir araya getiren toplantıda AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, fikir ve sanat camiası ile el ele vererek şehir merkezli kültür sanat gelişimini hedeflediklerini kaydetti.
Ekleme Tarihi : 13-05-2017 - 19:11

Programın açış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, eğitim, kültür ve şehir noktasında istenilen değişim ve dönüşümlerin gerçekleşmesi adına, şehir ve kültür temalı çalıştaylarla bu alandaki meseleleri ele almak istediklerini kaydederek kendi dokumuza uyan medeniyet unsurlarını yaşatmanın önemine değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“ ‘İnsanın en büyük erdemi şehir kurmak erdemidir.’ diyor Eflatun.  Şehir kurmak sadece inşa faaliyeti değildir. Şehir kurmak bir anlamda bir nesli, bir medeniyeti, bir geleceği inşa etme gayretidir. Batılı tarzda mimarinin hâkim olduğu bir şehirden yerli duyarlıklı bir nesil yetiştirme ideali, epey zorluklar barındırıyor. Kültürel kodlarımıza uygun olmayan şehirleşme nedeniyle toplumsal depresyonların yaşanması kaçınılmaz hâle gelir. Ömrü boyunca bizi şehri düşünmeye, şehri dert edinmeye çağıran Turgut Cansever merhuma göre, İslam mimarisinde Allah’ı vurgulamadan, onun büyüklüğünü ifade etmeden hiçbir yapı inşa edilemez. Maalesef çağın insanı, bu ufuk insanın medeniyet bilgesinin çağrısına hep kulak tıkadı. Bugün geldiğimiz noktada özünden koparılmış, kendi medeniyetine yabancılaştırılmış, ufku daraltılmış, bakış açısı köreltilmiş zihinler tarafından dünyanın sonunu beklemek için en iyi yer denilen Roma gibi alkol vurgunu, sıkıntılı ve bunalımlı Batı şehirleriyle harem-i ismetimiz, masum ve temiz şehirlerimiz arasındaki derin fark gittikçe kapatıldı. Kimliksiz şehirler inşa ettik.” diyen Bıyıklı, kültür sanat istişarelerine hassasiyetle yaklaştığı için AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Fethi Ahmet Balin’e teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmasını yapan AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Fethi Ahmet Balin, şehir ve kültür buluşmalarına iştirak eden, fikir ve sanat erbabının düşüncelerine büyük önem verdiklerini ve dile getirecekleri önerileri imkân elverdiği ölçüde dikkate alarak faaliyete geçireceklerini ifade etti. “Türkiye’de yapılacak kültür sanat hamlelerinin, değişim ve dönüşümlerinin başkenti İstanbul’dur.” diyen Balin, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği, “İstanbul ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkar” sözünü hatırlattı.

Ardından konuşan AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, siyasetin çözüm makamı olduğuna dikkat çekerek çözüm maksatlı eleştirileri son derece önemsediğini belirtti. “Kültür ve sanatta mesafe alamamış toplumların medeniyet bileşkesinde yer edinmelerine imkân ve ihtimal yoktur. Onun için şairlerimizin, yazarlarımızın, sanat insanlarımızın toplum hayatında daha insani yaklaşımlar geliştireceklerine inanıyoruz.” diyen Uçma, belirlenecek periyotlarla şehir ve kültür programlarında bir süreklilik sağlanacağını,  ifade etti.

Buluşmada, şair, yazar ve eğitimcilerden oluşan konuşmacılar, şehir ve kültür meselesine ilişkin genelde ve ilgilendikleri sahada dikkatlerini çeken meseleleri ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Program sonunda şehir ve kültür meselelerini farklı altbaşlıklarda gruplayarak her birine ayrı bir çalışma yapılması kararlaştırıldı.


Etiketler Kültür - ve - Sanat - Dostu - Şehirler - Toplantısı - Yapıldı -
FaceBook ta paylaş
13-05-2017 - 19:11
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz