Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
 

Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Araştırmacı yazar ve bir gönül insanı olan Selçuk Eraydın, vefatının 22’nci yılında, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği nezih toplantıyla yâd edildi.
Ekleme Tarihi : 24-04-2017 - 11:13

Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı

 

Araştırmacı yazar ve bir gönül insanı olan Selçuk Eraydın, vefatının 22’nci yılında, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği nezih toplantıyla yâd edildi.

 

Eraydın’ın yakın dostlarını, çalışma arkadaşlarını, ailesini bir araya getiren program, kalabalık bir dinleyici kitlesi tarafından ilgiyle takip edildi. Eraydın’ın kızı Sevgi Yaman ve Prof. Dr. Emin Işık, Eraydın’ın ardından kaleme aldıkları satırları ve dizeleri dinleyicilerle paylaştılar, duygulu anlar yaşandı.

Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Selçuk Hocamız 22 yıl önce bir Miraç Kandili’nde aramızdan ayrıldı. Mahir İz Hoca’nın yakın talebelerinden, irfan ordusundan bir güzel insandı.” diyerek, Eraydın’ın unutulmaması ve gençler tarafından da bilinmesi gereken özel bir şahsiyet olduğunu kaydetti.

 

DERSLERİ HİÇ BİTMESİN İSTERDİK

1974 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne talebe olduğumda ruh ve fikir dünyamızda derin izler bırakan ve bütün hayatımızı etkileyen muhterem hocalarımızdan biriydi. Cenab-ı Hakk herkesi zamanına göre yaratıyor ama bazı insanları zamanı aşan insanlar olarak yaratıyor ve bunların etkisi kendi dönemleriyle sınırlı kalmıyor. Hoca olarak yaratılmış bir insandı. Selçuk Eraydın tasavvuf derslerimize gelirdi ve gayet sade, samimi sanki içimizden birisi gibi davranırdı ve genelde yoklama yapmazdı. Çok güzel şiir okurdu. Bazen Fuzûlî’den, bazen Avni’den dizeler okur, Farsça şiirleri tahtaya yazardı. Dersleri hiç bitmesin isterdik. Selçuk Hoca’mızda, onca bilinirliğine rağmen kibirli bir tavır görmedik, ailemizden biri olarak görürdük. Onun dünyadaki halini bildiğimizden, cennete kavuştuğuna inanıyoruz.

 

SONUNA KADAR AYNI ŞEVKLE

Selçuk Eraydın ile Yüksek İslam Enstitüsünde mesai arkadaşlığı yaptığını anlatan Prof. Dr. Mustafa Tahralı, Eraydın’ın vefatına kadar süren dostluklarının çok verimli geçtiğini belirterek mesleki paylaşımlarına dair hatıralardan bahsetti. Özellikle Fusûsu’l-Hikem ve Mesnevî şerhlerine çalışırken gösterdiği fedakârlığa, titizliğe ve sabra dair birlikte yaptıkları çalışmalarda yaşadıklarını aktaran Tahralı, Eraydın’ın bu çalışmaları şevkle sürdürdüğünü kaydetti. “Birlikte şerhini yaptığımız Fusûsu’l-Hikem çalışması ufkumuzu açtı. Selçuk Bey ilk cildini kendi imkânlarıyla bastı ve eser önemli bir ilgiyle karşılandı. Rahmet-i Rahman’a kavuştuğu Miraç Gecesi’ne kadar, son derece zahmetli başlayan Mesnevî çalışmasını sürdürdü. Büyük bir coşku ile çalışıyordu ve Mesnevîşerhini mutlaka abdestli olarak yazıyordu. Bu çalışma şevki, onu sevdiği Allah dostlarına Miraç Gecesi’nde ulaştırdı. Aynı coşkuyu yaşayanlara, Fusûsu’l-Hikem ve Mesnevî şerhini okumasını tavsiye ederim.” diyen Tahralı, Selçuk Eraydın’ın kaleme aldığı ve ders kitabı olarak okutulan Tasavvuf ve Tarikatlar eserinin, tasavvufu tanımak isteyenler için ideal bir çalışma olduğunu kaydetti.

 

MAHİR İZ’İN İZİNDE…

“Şelçuk Bey’e gelen o neşve, o heyecan Mahir Bey’den geliyor. Onun esas hocası Mahir iz’dir. Onun gibi şiir okurdu. Mahir Bey’i bütün halleriyle yaşayan, canlı hale getiren bir kişilikti. İkinci bir Mahir Hoca’ydı.” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Emin Işık, İstanbul İmam Hatip Lisesi ikinci sınıftan itibaren vefatına kadar hep bir arada olduklarını, askerliği bile beraber yaptıklarını anlattı. Selçuk Eraydın’ın 1974’te vefat eden, çok sevdiği hocası Mahir İz’le ilgili yazmış olduğu, aynı tarihli şiirini seslendiren Işık, ardından kendisinin Selçuk Eraydın için vefatının ardından yazdığı mersiyeyi okudu. Karşılıklı en güzel paylaşımlarının önde gelen divan şairlerinin beyitleri olduğunu söyleyen Işık, Selçuk Eraydın’ı şiir dizeleri eşliğinde yâd etti.

 

‘YÂR OLUN, BÂR OLMAYIN’

Selçuk Eraydın ile ilgili hatıralarını ve anekdotları paylaşan Prof. Dr. Ali Namlı, Eraydın’ın zor ve sancılı bir çocukluk geçirdiğini, imam hatip yıllarında hem çalışıp hem okuyarak hayata tutunmaya çalıştığını, bu çilelerin onu kamil hale getirdiğini ifade etti. “Hoş ve mütebessim çehresi güven uyandırırdı. Öğrencilerine çok yakın, âdeta arkadaşıymış gibi davranırdı. Derslerini divan şiirleriyle süslerdi.” diyen Namlı, Eraydın’ın şiir ezberlemek için özel ir çaba sarf etmediği halde hafızasında çok sayıda şiir bulunduğunu, Mahir İz’in de talebesi Eraydın’da kendinden çok şey bulduğunu bizzat ifade ettiğini belirtti. Selçuk Eraydın’ın ifade ettiği en önemli prensiplerinden birisinin “Yâr olun, bâr olmayın” sözü olduğunu kaydeden Namlı, “Herkesin yardımına koşar, derdine merhem olmaya çalışırdı. Hocamızın lügatinde ‘hayır’ kelimesi yoktu. Çağırıldığı yere giderdi. ‘Vagon olmayın, lokomotif olun.’ derdi. Şüheda beldelerinde yere abdestsiz basmaktan imtina ettiğini söylerdi. Şiiri yalnızca okumayan, yaşayan bir insandı. İnsan yetiştirme konusunda çok hassas biriydi.” dedi.

 

BİR GÖNÜL ADAMI

Selçuk Eraydın’ın özgeçmişine dair bilgiler aktaran Prof. Dr. Necdet Tosun, Eraydın’ın Mahir İz meşrebinde yetiştiğini ifade etti. Eraydın’ın mütevazılığından ve ilim uğruna gösterdiği fedakârlıklardan söz eden Tosun, dava adamı olmasının yanında tasavvufi manada ‘âşık’ sıfatlı bir ilim ve hizmet adamı olduğunu kaydetti. “Selçuk Hoca, hiçbir zaman akademisyen kibri taşımazdı. Hak ve dava adamıydı. Dersleri sohbet havasında geçerdi ve dersini sevdirirdi. Okuduğu şiirlerle onun bir gönül adamı olduğu anlaşılıyor.” diyen Tosun, Eraydın’ın yaşadığı manevi hallerle ilgili özel hatıralar paylaştı.

Program sonunda Hasan Kamil Yılmaz’ın Eraydın’ın ardından yazılmış satırları derlediği Hocamız Selçuk Eraydın isimli kitabı dinleyicilere hediye edildi.


Etiketler selcuk - eraydin - tasavvuf - ilahiyat - vefat - mesnevi -
FaceBook ta paylaş
24-04-2017 - 11:13
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz