Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
 

İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından kullanılan tarihi Kızlarağası Medresesi, İstanbul'daki kültürel faaliyetlerin birçoğuna ev sahipliği yapıyor.
Ekleme Tarihi : 07-02-2017 - 15:13

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16. yüzyılda inşa edilen ve 1986'ya kadar Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından kullanılan tarihi binanın 1989'da Bakanlar Kurulu kararıyla TYB İstanbul Şubesine tahsis edildiğini söyledi.

Kızlarağası Medresesi'nin tarihi dokusuyla kültür, sanat, medeniyet anlamında en çok fikir ve faaliyet üretilen mekanlardan biri olduğu belirten Bıyıklı, "Bu mekan sadece TYB'ye ait değil. Fikri olan, söyleyecek sözü olan herkesi buraya davet ediyoruz." dedi.

Bıyıklı, medresede yapılan etkinliklere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Haftada hemen her gün ve ayda neredeyse 30-40'a yakın farklı faaliyetimiz devam ediyor. Bu faaliyetler çoğu zaman halka açık olduğu gibi yazarlık atölyesi, Arapça atölyesi gibi programlar da dönem başı kayıt yaptırıp yıl sonuna kadar devam eden, özel uzmanlık isteyen alanlarımız var. Bu manada tüm atölyeleri, okuma gruplarını, panelleri, sempozyumları, festivalleri dahil ettiğimizde 7 gün, 24 saat, 365 gün bu tarihi medrese kültüre, sanata ev sahipliği yapmaya devam ediyor."

Bıyıklı, tarihi medresede, "Edebiyat Dergileri Günleri", "İstanbul Edebiyat Festivali" ve "Türkiye Arapça Yayınlar Fuarı" gibi halka açık ve geniş katılımlı organizasyonların yılın belirli günlerinde medresede gerçekleştirildiğini aktardı.

Dönem başlarında kayıt yaptıranların devam edebildiği "yazarlık atölyesi" ve "Arapça atölyesi" gibi programların da aralıksız sürdüğünü vurgulayan Bıyıklı, şöyle devam etti:

"Medresede sürekli olarak üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve dergiler, sempozyum, panel, toplantı gibi programlar düzenliyor. Birçok kurum ve kuruluş programlarını bir sponsor bulduğu zaman yapıyor. Biz programın özüne bakıyoruz. Eğer özü topluma bir fayda sağlıyorsa sponsor bulamasak bile kendi imkanlarımızla, kendi emeğimizle programı İstanbulluların, kültür-sanat muhiplerinin ilgisine sunuyoruz ve mutlaka gerçekleştiriyoruz."

- "TYB olarak tüm toplumu kuşatabiliyoruz"

Bıyıklı, TYB'nin herhangi bir gruba, camiaya, cemaate ya da teşkilata ait olmadığını, tüm topluma seslendiklerini ve herkesi kucakladıklarını vurguladı.

Medresede farklı dünya görüşüne sahip insanların, sempozyumlarda bir araya geldiklerine, farklı fikirlere mensup öğrenci gruplarının fikirlerini tartışmaya açtıklarına şahit olduklarını aktaran Bıyıklı, tüm tartışmaların zindelik ve sakinlik içinde yapıldığını kaydetti.

Bıyıklı, medresede yapılan tüm organizasyonların ücretsiz ve herkese açık olduğunu belirterek, "Özellikle lise ve üniversite öğrencilerini hedefliyoruz. Kültüre edebiyata duyarlı, meraklı binlerce insan var. Onları da burada misafir ediyoruz." diye konuştu.

- "Etkinlikler bana çok şey kattı"

Üniversite öğrencisi Canan Ejderoğlu da Kızlarağası Medresesi'ndeki yazarlık atölyesine 4 aydır devam ettiğini, medresedeki etkinliklerin kendisine çok şey kattığını söyledi.

Sık sık medresedeki programlara katıldığını dile getiren Ejderoğlu, şunları kaydetti:

"Ben lisedeyken edebiyatla ilgili biriydim. Yazıyordum sürekli. O zamanlarda da okuyordum. Okuduğum zaman hayal ediyordum hep. 'Acaba bu insanlarla karşılaşabilecek miyim, onları görebilecek miyim?' diye. Bu beni çok heyecanlandırıyordu. İstanbul'a gelme sebeplerimin en kıymetlisi, en manidar olan tarafı da budur. Buraya geldiğimde, 'Neden burayı bu kadar geç fark etmişim' dedim. Ve hakikaten beni heyecanlandıran insanlarla tanıştım, sohbet etme imkanım oldu. Yani o insanların da dokunulabilir, konuşulabilir birileri olduğunu görebildim. Bu çok güzel bir şey."


Etiketler İstanbul'da - Kültürün - Buluşma - Noktası - Kızlarağası - Medresesi -
FaceBook ta paylaş
07-02-2017 - 15:13
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz