Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
 

SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
Tebliğleri ve eserleriyle Müslüman insanın dünyayı kavrayışına destek veren Prof. Dr. Ümit Meriç’e son çalışmalarını sorduk…
Ekleme Tarihi : 28-10-2015 - 12:06

 

 

Bir akademisyen olmanıza rağmen kitaplarınız geni bir okuyucu kitlesine ulaşıyor. Biz de son çalışmalarınız hakkında okuyucularımızı haberdar etmek istedik. Haznemizde neler var efendim?

Sosyoloji ile ilgili çalışmalarım ‘Türkiye Kanatlarımın Altında’, ‘Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü’, son tercümelerin toplamış olduğu Işık Batı’dan da Gelir kitabında tercüme edilmiş bulunuyor. Kendi ruhi hayatımı, bebekliğimden, ruh bebekliğimden bugünlere kadar gelişimi anlattım. Şimdiki Cemiyete Yolculuk kitabı büyük ölçüde röportajlardan oluşmuş bir kitaptır. Bu arada İstanbul ile ilgili çalışmalar yaptım. Ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti danışmanlarından biriydim. Ve o yıllarda İstanbul’uma bir hizmet olarak Seyyahların aynasında Şehirlerin Sultanı İstanbul başlıklı bir eser hazırladım. Müstakbel çalışmalarıma gelince şu anda kütüphanemde göreceğiniz aşağı yukarı yüz tane kalın dosyam var. Bunların içi müstakbel kitaplarımın müsveddeleri ile dolu. Birincisi beş cilt halinde tasarladığım, otuz yıllık sosyoloji bölümü hocalığımın bir mahsulü olacak olan Sosyolojik Düşünce Atlası’dır. Bu kitap Batı’da olmayan bir özelliğe sahip, çünkü ben kitabımı Konfüçyüs’ten başlatıyorum. Ve sosyolojinin bir ülkede doğmamış olmasının bir kusur değil, bir fazilet olduğunu öne sürüyorum. Çünkü Çin 4000 yıllık bir medeniyetin, daha da eski bir medeniyetin sahibidir hatta. İsa’dan önce altı yüzlerde yaşamışlar. Konfüçyüs’ün getirmiş olduğu ahlaki esaslar çerçevesinde aynı hayatı yaşayarak, tekrar üzerine kurulan bir hayatı yaşayarak bugüne kadar gelmiştir. Bugünde hala bir Çin Medeniyetinden söz ediyoruz. Her türlü devrime rağmen. Zaten kitapta öne sürdüğüm bir cümlem var; Mao ki bir kültür devrimi yapmıştır, Marks’ın çocuğudur ama Konfüçyüs’ün torunudur. Bugün hala Konfüçyüs Çin’in ıttıradını, sıhhatini, bel kemiğini teşkil eden bir düşünürdür.

Sosyolojik Düşünce Atlası 5 cilt; son ciltte mesela Latin Amerika’da Sosyoloji var. Bu maksatlarda geçenlerde Brezilya, Arjantin’e bir seyahat yaptım. Hakkında sosyolojik çalışmalar üzerine kaleme alacağım genişçe bir makale bulunan bir kıtayı fiilen yaşamadan, havasını koklamadan, Morgez’in gittiği kahveyi ziyaret etmeden yazma selametine kendimi layık bulmadım. Bu 5 ciltlik Sosyolojik Düşünce Atlası şu anda tezgâhımda; 40 dosya dolusu hazırlığım var bununla ilgili olarak. Bazı çalışmalar hemen tamamen bitmiştir, bazıları himmet bekliyor. İnşallah bu tezgâhımdaki kitaplarımdan birisi.

 

Okuyucularınız Dualar ve Âminlerin devamını bekliyor…

Evet… Dualar ve Âminler kitabının devamı mahiyetinde olacak olan bir kitap tamamlanmak üzere. Daha çok secdede gönlüme tulu eden, cümleleri kayda geçiyorum. Ve bu şekilde Rabbil Alemin ile olan irtibatımı, okuyucularıma aktarma teşebbüsünde bulunuyorum. Ben 68 yaşını bitirmek üzereyim, şu sırada en çok çalışma yaptığım yer İstanbul İslami İlimler Araştırma Merkezi Bağlarbaşı. Babamdan bana intikal eden ve ağabeyime intikal eden çok zengin bir kütüphanenin sahibiyiz. 11 bin ciltlik kitabımız vardı babamdan bize intikal eden. Biz iki kardeş; ben, sosyoloji ve bir kısım tarih ile edebiyat kitaplarını aldım. Ağabeyim daha çok hukuk ve iktisat kitaplarını aldı. Bu kütüphaneyi ortadan ikiye bölmek gibi bir gaflette bulunduk. İnşallah ileride birleşir. Fakat tabii kendi ilgi alanlarıma da bağlı olarak kitaplar aldım. Babamdan bana intikal eden kütüphanede kendi ilgi alanlarıma göre yeni kitaplıklar oluşmaya başladı. Mesela bir İstanbul Kitaplığı, Tasavvuf ve Dini Eserler Kitaplığı, Anadolu Şehirleri Kitaplığı ve Dünya Şehirleri Kitaplığı.

Bir İstanbul âşığı olduğunuzu biliyoruz. İstanbul’la ilgili başka eser var mı tasarılarınız arasında?

Bir zamanlar yazmayı düşündüğüm bir mesela Dünyanın Kıblegahı İstanbul kitabım vardı. Asırların Harman Yeri Anadolu kitabım vardı. Dünyadan Kâinata Mektuplar kitabım vardı. Bunların içindeki yazıların bir kısmı hazırdı. Fakat son zamanlarda yeni bir kitap başlığı altında bu üç kitabın hazırlanmış olan makalelerini toplayarak, yeni bir kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Onun da adı Yitik Hafızanın Peşinde olacak.

Toparlarsak, şu anda Babam Cemil Meriç kitabını yüz altmış sayfadan üç yüz sayfaya çıkarıyorum onunla ilgili çalışıyorum. İkinci hazırlığım Dualar ve Âminler’in devamı mahiyetindeki kitabım olacak. Üçüncü kitabım, Yitik Hafızanın Peşinde olacak. Dördüncü kitabım da Sosyolojik Düşünme Atlasım olacak. Kitaplarım ile ilgili hazırlıklarım aşağı yukarı tamam. Malzemem hazırdır. 1969-99 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde hocalık yaptım ve bu otuz yıllık hocalığımdan sonraki dönemimde artık sadece kendi istediğim konular üzerine çalışmaya başladım. Şu sırada öyle çalışıyorum. Evime artık kitap alamıyorum. Çünkü kütüphanelerim doldu ve taştı. İSAM benim ikinci ev-kütüphanem gibidir, evime de son derece yakın bir mekânda bulunmaktadır. Orada kendimi okyanusun dibinde bir istiridyenin içinde büyümeye çalışan bir inci tanesi gibi hissediyorum. Rabbim bu kütüphanede eserleri bulunan bütün âlimlere rahmet eylesin, yaşamakta olan bütün âlimlerimize de hayırlı ve verimli ömürler lütfetsin.

 

Tarifsiz bir yaşama ve üretme gayretiniz var efendim; bilhassa genç nesil için çok önemli bir örnek bu çalışma azminiz…

Doğru. Sonsuz bir çalışma iştiyakı içindeyim. Çalıştığım zaman yaşadığımı ve mutlu olduğumu hissediyorum. Ben hayatımı çalıştığım zaman, yazdığım zaman, gerçek manasıyla yaşamış bir insan şerefine laik gören birisiyim kendimi.

Son olarak yazdığınız eserlerden hangisinin bir sinema projesi olmasını isterdiniz; diye sorsak?

İstanbul ile ilgili kitabımın yani Seyyahların Aynasında Şehirlerin Sultanı İstanbul bir seyahatnameler koleksiyonudur. Ve yedinci yüz yıldan itibaren bin dokuz yüz doksan beşlere kadar, İstanbul’u ziyaret etmiş olan seyyahlardan yapılmış bir seçmedir. Keşke mümkün olabilse onların gözleriyle bir İstanbul Belgeseli çekilebilse bu beni çok mutlu ederdi.

Haber Kültür ekibi olarak bu dileğinizi ilgililerine duyuruyor, bol semereli hayırlı uzun ömürler diliyoruz efendim.

 

www.HaberKültür.Net


 


 

 

 

 

 

 

 


Etiketler SOSYOLOJİK - DÜŞÜNCE - ATLASI - UFKUMUZU - BULDURACAK -
FaceBook ta paylaş
28-10-2015 - 12:06
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz