Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
 

PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
Şair yazar eğitimci Bestami Yazgan Fransa’ya can götürdü…
Ekleme Tarihi : 15-10-2014 - 23:02

 

 

Evreux Kültür ve Spor Derneği Başkanı Gazi Çakmak Bey’in davetiyle 25/28 Eylül 2014 tarihleri arasında Fransa’yı ziyaret ettim. Gurbetçi kardeşlerimizle Evru ve Ruan şehirlerinde üç programda beraber olduk. Kardeşlerimize karşı bir nebze de olsa gönül borcumuzu ödemenin mutluluğunu yaşadım. Sebep olanlardan Allah razı olsun.

Gazi Bey’in davetiyle bende heyecanla beraber bir kaygı da başladı. Pasaport alacaktım. Öff, ne kadar zorlanacaktım. Korktuğum gibi olmadı. Belgeleri perşembe günü 16.00’da emniyete verdim, cumartesi günü pasaportum geldi. Ülkemizde işlerin böyle güzel yürümesine sevindim. İkinci kaygım daha baskındı. Arapçayı ve İngilizceyi biraz biliyordum ama Fransızcayı hiç bilmiyordum. Ah bir Fransa’ya varıp Gazi Bey’le buluşsaydım! Burada hayatın bir gerçeğini daha karşıma çıkıyordu: Bir dil bir insandır. Gençlerimizin dil öğrenmelerinde fayda var…

 

 

KAYGILARIM BİTİYOR

Sağ salim hava alanına iniyoruz ve Gazi Bey’le buluşuyoruz. Derin bir oh çekiyorum. Daha önce yüz yüze görüşmediğimiz Gazi ve Kamil Beylerle kırk yıllık dost gibi kaynaşıyoruz. Bunlar halis muhlis Anadolu insanı. Paris’ten Evru’ya kadar sohbetimiz devam ediyor. Şehre varınca bir Anadolu lokantasında yemek yiyoruz. Gazi, Kamil, İsmail, Kasım, Bekir, Ahmet ve Ali Haydar Beyler… Hepsi de çok güzel insanlar.

RUAN’DA SOHBET

Cuma günü Ruan şehrine gidiyoruz, akşam namazı sonrası DİTİB Camisinde cemaatle kısa bir sohbet ediyor ve programın yapılacağı mekâna geçiyoruz. Samimi bir sohbetten sonra Evru’ya dönüyoruz. Ruan’da Türk İşadamı İbrahim Bey’in işyerine uğruyoruz. Burada 40 kişi çalışıyor. En güzelleri de Mete Bey. Bu kardeşimiz, Müslüman olmuş bir Fransız. Muhabbetle kucaklıyorum…

EVRU’DA MUHABBET

Cumartesi günü Evru dernek binası ve camide çocuklarla “Hadis Burcunda Şiir” sohbeti yapıyoruz. Dernek ve cami hayatın merkezi olmuş. Cami cıvıl cıvıl, herkes çocuğunu getirmiş. Altmış tane Anadolu çiçeğiyle güzel bir program yapıyoruz. Çocuklar şiir ve ilahilerle katılıyor bizlere. Dernek başkanımızın katkılarıyla bütün çocuklara bir kitap hediye ediliyor ve hatıra olması için kitapları imzalıyoruz. Sohbet sırasında, “Sadece insanlar Müslüman olmaz, mekânlar da Müslüman olur. Siz burayı cami yaparak bu mekânı Müslüman etmişsiniz. Allah hepinizden razı olsun.” diyorum. Cami imamı Ahmet Demirci kardeşimiz, çocuklarla ve cemaatle çok iyi bir ilişki kumuş. Allah razı olsun. Hatta hutbede öyle etkili konuşuyor ki kurbanımı orada Diyanet’e bağışlıyorum.

Pazar günü kültür merkezinde büyüklerle bir sohbet yapıyoruz. Doğrusu, programı gelen misafirlerimiz yapıyor, ben sadece idare ediyorum. Şiirler, ilahiler, salavat ve tekbirlerle yüreğimiz çiçekleniyor. Program sonrası yine kitaplarımızı imzalıyoruz.

GÖRDÜKLERİMİZ DERDİKLERİMİZ

Burada anlatacaklarım gördüğüm yerlerle ilgili tespitlerdir. Oradaki vatandaşlarımız bulundukları yerlere uyum sağlamışlar. Maddî durumları fazla iyi değil ama kötü de değil. Devletimizin manevî destek verip kardeşlerimizi her yönden donanımlı hâle getirmesi gerekiyor.

Paris hava alanına inince içimde bir hayranlık oluşmadı. Bizimkilerle aynı. Şehirlerarası yolları da bizimkilerden üstü değil. Kardeşlerimiz her yerde dernek ve cami kurmuşlar. Kahveler Anadolu’daki görevlerine devam ediyor. Sohbet ve muhabbet çok güzel.

Tarihi dokuya önem verilmiş. Gazi Bey, yüz yıllık bir evde oturuyor. Gökdelenler fazla yok. Şehirler sakin ve trafik yoğunluğu yok. Paris’te bütün ulaşımın metroyla sağlandığını söylediler. Belediye otobüsü ve tramvay görmedim. Resmi elbiseli polislere ve polis arabasına rast gelmedim.

Paris’te yollar kadar geniş kaldırımlar var. Kaldırımlara iki sıra ağaç dikilmiş. Turizme önem veriyorlar. Versay Sarayı ve Eyfel Kulesine gittik. Bir de kiliseye uğradık. Sen nehrinde bir gezinti yaptık. Turistik bölgelerin uygun yerlerinde sanata yönelik gösteriler yapılıyor.

Versay Sarayı önünde Osmanlı atamızı hatırladım. O günlerin geri gelmesi için dua ettim. Eyfel Kulesine de bir soru sordum: Demirden ve yüksek bir anıtsın, iyi güzel de gönül yüceliğinden ne haber? Cevap alamadım tabii. Kiliseyi de yanımdakiler duyacak kadar bir sesle kelime-i şehadet getirerek gezdim.  

Herkesten vergi alınıyormuş. Aynı zamanda trafikte ve başka konularda hata yapanlara yüklü bir para cezası geliyormuş. İşte bunlar bizde de olmalı diye içimden geçiriyorum.

Sadece bir şeyi anlayamadım: Af edersiniz, tuvalette temizlik su ile yapılmıyor. Buna gerçekten anlam veremedim.

Paris’i gezerken arkadaşlar sık sık soruyorlar: Hocam, Paris’i nasıl buldunuz? Ben de cevap veriyorum: Kardeşler, boşuna uğraşmayın. İstanbul’un üstüne gül koklamam…

Sonuç olarak beni haddinden fazla hayran bırakan bir durumla karşılaşmadım. Eğer gayret edersek on senede Fransa seviyesine çıkacağımıza inanıyorum. Haydi, Allah yardımcımız olsun…

Bestami Yazgan

cam balkon


Etiketler PARİS’İN - EN - ÇOK - İSTANBUL'A - DÖNÜŞÜNÜ - SEVDİM! -
FaceBook ta paylaş
15-10-2014 - 23:02
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz