Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sosyal Medya OLMADI BAŞKANIM!
 

OLMADI BAŞKANIM!
Kutsal beldeler gözümüz gibidir fazla dokunulmaya gelmez…
Ekleme Tarihi : 15-10-2014 - 22:54

 

 

“Allah, Müslümanlara temizlik alışkanlığı edindirmek için abdesti farz kıldı ama hâlâ İslam âlemi temizliğin ne olduğunu, suyu kullanmayı bile bilmiyor”

“Ama biz hâlâ Hz. Peygamber’in temizlik noktasında gösterdiği hedefe dahi varabilmiş değiliz.”

Yukarıdaki sözler Mehmet Görmez’e ait. Malum-u aliniz kendisi bu yıl haccetti. Haccın ardından basına içinde yukarıdaki sözlerin de bulunduğu bir açıklama yaptı.

Ekseri basın organları bu açıklamayı:“Mehmet Görmez Mekke'nin sokaklarına isyan etti.” başlığıyla verdi. Başlığın altında yer alan metin(spot) ise yine ekser basın organlarında şöyleydi: “Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke sokaklarındaki pis koku için 'Müslümanlığa yakışmıyor' diyerek tepki gösterdi.”

Doğrusu bu açıklamayı da bu haberi de neresinden tutacağımı bilemedim. Neredeyse tüm haber sitelerine baktım. Döndüm döndüm tekrar okudum. Türkiye’nin Diyanet İşleri’nin başında bulunan bir zatın mukaddes beldeler hakkında söylediği sözlerin acayipliğine mi, huccacın tahkir edildiğine mi şaşayım, bilemedim.

Belli ki Sayın Görmez, haccederken, tavaf ederken, vakfe yaparken ve sair evrad-u ezkar ile meşgul olurken fikretmiş, gözlem yapmış ve alem-i islamın içinde bulunduğu derin pislik hali karşısında elem duymuş ve yüreği yanan bir Müslümanın kalbi hisleriyle basına birazcık açılıvermiş.

Sözlerini haccın manevi ikliminin onda oluşturduğu sekr haline vermek gerekecek sanırım. Yoksa Sayın Mehmet Görmez’in “Temsil Makamı” diye bir kavramı hiç duymadığını; kimleri temsil ettiğini bilmediğini düşünmemiz icap edecek.

Bir papazın: “Yahu şu vaftiz suyu da pek pis kokuyor.” dediğini duydunuz mu siz? Ya da “Ayasofya’da turistlerden yayılan galiz bir koku var. Oralarını buralarını açıp dolaşıyorlar. Üzerlerinden ne idüğü belirsiz bir koku yayılıyor.” dediğini...

Yahut bir hahamdan: “Ağlama duvarının önünde herkes salya sümük… Manzara çok kötü…” meyanında bir demeç duydunuz mu hiç?

Duymazsınız. Hatta: “Biz Müslümanlara karşı epey zalim davrandık. Çok kan akıttık.” gibi bir şey bile duymazsınız. Müslümanlar hakkında güzel laf etme hakkı, batıda yalnızca artistlere (siyasilere bile değil) aittir.

Âlemin safdili biziz. Konuşmasına “Salam alayqum” diye başladığı için bir gâvur oğlunu ılımlı buluruz.

Diyanet İşleri Başkanı’mızın dürüst olacağı tutar. Hacca varır gelir: “Hacılar kokuyor, Mekke sokakları pislik içinde.” der. “E dememiş!” diyeceksiniz. Onun dediğine değil, halkın anladığına bakarım ben. Bir Diyanet İşleri Başkanı böyle konuşamaz. Konuşmamalıdır.

Edeben susmalıdır.

Temsil makamı olduğunu bilip susmalıdır.

Onun bu açıklamasından pay çıkarıp sevinecek ve bu sevinç sebebiyle helak olacak kara gönüllülerin gönüllerine bir kara daha sürmemek için susmalıdır.

Onun bu açıklamasıyla kutsal toprakların rezalet bir koku içinde yüzdüğünü hayal edecek zihinlerin safiyeti için susmalıdır.

“Kabe’nin sahibi Allah’tır. O evini korur.” diyerek Ebrehe’ye cevap veren Hz Abdülmuttalib’i düşünüp susmalıdır.

Bir adam hangi sebeple: “Yahu bizim hanım çok pis.” diyerek karısını âleme şikâyet etmiyorsa o sebeple susmalıdır.

“Köpeğin hatırı yoksa sahibinin hatırı var.” deyip susmalıdır. “Ama bu atasözündeki köpek de ne oluyor canım?” diye kendini sıgaya çekip, utanarak susmalıdır. 

Hâsılı susmalıdır arkadaş.

Hac, oraya varıp huccacı, Suudileri, organizasyonu, klima düzenini vs eleştirmek için değildir. Hac varıp kendini, nefsini, benliğini “hiç”lemek içindir.

Orada dönüp kendi kokuna bakarsın.

Orada Allah’ın boyasına batar, Rasûlullah’ın(sav) kokusunu duyarsın. Başka kokular duyuyorsan, dönüp kendini hesaba çeker: “Neden O’nun kokusunu duyamadım?” diye yazıklanırsın.

Biz Vehhabi hayranı, Suudi yandaşı olduğumuzdan mı sükût ediyoruz?

Haşa, Kâbe’yi onların koruduğunu düşünmek ne kadar abes olur! Kâbe’nin sahibini bilir, onun hatırına susarız. İnanırız ki biz dile getirmesek de o biliyor evini, evinin hizmetini görenleri, evini ziyaret edenlerin halini…

Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamaları temsil ettiği makamdan sadır olmamalıdır. O sözler avamın dahi diline dökülmeyecek türdendir. “Haccın manevi sarhoşluğundandır.” deyip geçelim. Ama söyleyelim: “Yakışmadı.”

“Koca Diyanet İşleri Başkanı’na sen mi öğreteceksin bunları?” diyenleri duyar gibiyim.

Haşa, kutsal topraklarda bulamadığını benim yazımda mı bulacak?

“Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku içindeyken güven veren bu Ev'in (Kabe'nin) Rabbine kulluk etsinler.” Kureyş / 3-4 Diyanet İşleri Meali

 

Ahmed Pak


Etiketler OLMADI - BAŞKANIM! -
FaceBook ta paylaş
15-10-2014 - 22:54
Sosyal Medya
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OLMADI BAŞKANIM!
MÜSLÜMAN İNTERNETTE DE MÜSLÜMANDIR!
DİJİTAL KİTABIN KOKUSU OLACAK MI?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz