Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TERBİYE RABB'İN İNSANDAKİ TECELLİSİDİR!
 

TERBİYE RABB'İN İNSANDAKİ TECELLİSİDİR!
Dursun Ali Taşçı,Beyazıt Ramazan Sohbetleri'nde konuştu.
Ekleme Tarihi : 30-06-2014 - 02:07

 

 

 

 

 

Beyazıt Ramazan Sohbetleri'nde konuşan eğitimci yazar Dursun Ali Taşçı, "Terbiye, Rabb'in insandaki tecellisidir, fıtratın gelişim sürecidir, yani Rabbani olmaktır." dedi.

 

 

Türkiye Diyanet Vakfı'nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.'nin katkılarıyla gerçekleşen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açılışla birlikte yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı ve hafta sonunu yüzleri güldüren bir okuyucu bereketi ile noktaladı. Bu yılBeyazıt Devlet Kütüphanesi'nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri'nin ikinci konuşmacısı ise Mesnevî sohbetleriyle tanınan eğitimci yazar Dursun Ali Taşçıoldu.

 

İnsan ve terbiye merkezli bir konuşma yapan Dursun Ali Taşçı, Ramazan'ın İslam âlemine barış getirmesini dilerken dinleyenleri düşünmeye sevk eden bir doyumsuz bir sohbet gerçekleştirdi. Takdimini Fuar Basın Danışmanı ve ESKADER Genel Sekreteri Elif Sönmezışık'ın yaptığı programda, tasavvufî değerler üzerinden insanı tanımlayan Taşçı, Kur'an'dan, hadislerden, ulema, urefadan ve zaman zaman Batılı filozoflardan ilgi çekici alıntılar yaparak insan terbiyesinin niçin ve nasıl olması gerektiği ve bunların manevî sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

TERBİYE EKSİLDİKÇE ZALİMLEŞİYORUZ

 

"Terbiye üzerine konuşmadığımızdan beri, insan daha da zalimleşti." diyerek sözlerine başlayan Dursun Ali Taşçı, uygarlık ve medeniyet aynı olmadığı gibi eğitim ve terbiyenin de aynıolamayacağını ifade etti. İnsanın fanilik duygusunun müthiş bir kimlik oluşturduğunu dile getiren Taşçı, insanın ne olduğu ve olacağı sorularına insanlık tarihi boyunca bir cevap bulunamadığına dikkat çekti. Peygamber Efendimizin "Çocuklarınıza bırakacağınız en değerli miras iyi bir ahlaktır." hadisi naklederek ahlakın niteliğine değinen Dursun Ali Taşçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir insan kendini bulamamışsa dünyanın tek başına kralı da olsa zalimdir. Dünyada verilen eğitimden geçenler bu dünyayı kana buluyor. Kişi kendini bildiği sürece insandır. Hakk'ı da böylece tanıyabilir. Rum Suresi 30. ayette fıtrat kavramı geçiyor. Bunun sonucunda Allah'ın yasakladığı bir şeyi insan yaparsa insanlıktan çıkar. Din bir araçtır, onunla insan yapılır. Kim o aracı kullanmazsa insan yapamaz. Zalim bir insan bir toplumun başına geçince Firavunlaşır, o zaman her şey daha kötü olur. Özellikle ilkokulda iyi bir öğretmen bulmak gerekir. Kötü eğitim yüzünden çocuklarımızı kurban veriyoruz. Bir insanın zihin dünyasında sonsuzluğa çıkacak bir kapı yoksa o esaret hayatı yaşıyordur. Bu bakımdan fıtrat çok önemlidir, ancak dünya eğitim sisteminin hiçbir yerinde fıtrat kavramı yer almaz. Maddenin atomunu öğrettik ama insanın atomunu öğretemedik. Dünyadaki yaygın eğitim sistemiyle ancak bir zalim yetiştirebilir."

 

FÂNİSİN, MUTLULUK ARAMA

 

İnsanın fıtratını tanımadığında hayvandan aşağı konuma indiğini anlatan Dursun Ali Taşçı, Allah'ın dünyayı biz insan olalım diye yarattığını, nötr bir halde doğan insanın mutlaka terbiye edilmesi gerektiğini vurguladı. Özel hayatında iyi huylu olmayan insanın sosyal hayatta iyi huylu bilinmesinin bir anlamı olmayacağını söyleyen Taşçı, faniliğin olduğu yerde mutlak mutluluğun aranamayacağını, her an her şeyin olabileceği bir düzlemde acabalar içinde olan insanın kuşkularla mutsuz olacağını belirtti. İnsan-ı kâmil olmayı olgun bir meyve olmaya benzeten Dursun Ali Taşçı, insanın yaradılış meziyetlerini korumak için çok güçlü olması gerektiğini, vahyin ışığı olmadan insanın akıl gözünün bir işe yaramadığını, ifade ederek terbiyeyi şöyle tanımladı:

 

TERBİYE RABBANİ OLMAKTIR

 

"Terbiye, Rabb'in insandaki tecellisidir, fıtratın gelişim sürecidir, yani Rabbani olmaktır. Bana göre terbiyenin başka tanımı yoktur. Fıtratınızı ne kadar kemale erdirebilirseniz, o kadar terbiye olursunuz. Kur'an'daki Lokman Suresi'ndeki tavsiyeler insanı terbiye eder. Nasıl yürüneceği, nasıl konuşulacağı anlatılır. Hepimiz düşünüp, yapıp, söylediklerimizden ibaretiz. İnsanın yaradılışındaki zaafları bilmek zorundayız. O zaaflara yaklaşmamak bir emirdir. Onun için bizim Peygamberî bir ruh taşıyan muallimlere ihtiyacımız var. Aile dediğimiz unsur çok önemli. Ebeveyn özellikle ibadetiyle çocuklarına örnek olup terbiye edebilir. Ezan sesi ile büyüyen çocuklar en azından kültürel Müslüman'dır. Kendi yaradılış sistemi ile bütünleşen insan olgunlaşabilir."

 


Etiketler TERBİYE - RABB'İN - İNSANDAKİ - TECELLİSİDİR! -
FaceBook ta paylaş
30-06-2014 - 02:07
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
TYB İstanbul Dönem Açılışı’nı ‘Kudüs’ün Işıkları’yla Yapıyor
Mahmut Bıyıklı: 'Düğümler Kördüğüm Olmadan Çözülmeli'
TYB İstanbul'dan Diyarbakır Annelerine Ziyaret
Berabere Programı Bu Hafta TYB İstanbul’da
TYB İstanbul Şube Başkanı Bıyıklı’dan ‘Annelerin Direnişi’ne Destek Açıklaması
TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz