Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
 

İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
Nureddin Yıldız Hocaefendi ile, Peygamberimiz’den bugüne Ramazan’ın ruhunu konuştuk...
Ekleme Tarihi : 29-06-2014 - 13:17
 
 
 
YAZAR NUREDDİN YILDIZ HOCA ‘KIBLEGAH EVLERİ’ ANLATTI
http://haber.stargazete.com/ramazan/nureddin-yildiz-evlerimizden-de-hesaba-cekilecegiz/haber-902872
Röp: Muharrem Coşkun
 
Nureddin Yıldız Hocaefendi ile, Peygamberimiz’den bugüne Ramazan’ın ruhunu konuşmaya çalıştık..

-Nurettin Hocam yıllardır kitapla, konferansla, sosyal medya ile insanlara anlatıyorsunuz..İnsanlar size daha çok hangi soruları yöneltiyor?

Daha çok, ‘fetvameclisi.com’ üzerinden soru cevaplıyorum. 18 bin civarında soru var..  Gelen sorulardan günde yüzde 50’ye yakınına cevap veriyorum. Sorulardarn yüzde 70’i aile ile ilgili.. İyi bir evlilik nasıl yapabilirim, nasıl yürütebilirim diye devam ediyor. Müslümanların hemen hemen tamamının ya eşler arasında, ya çocuklarla ilişkilerde, ya akraba fertleri arasında huzursuzluk var. 

-Peki bunun sesebi ne olabilir?

Asıl sorun dünyevileşme sorunu.. Evliliklerin çok kısır iştahların tatmini için yapıldığını görüyoruz. Haram ve helallerde bir rahatlama var, ‘mutfağa giren yiyeceklerde bir haram var mı?’ diye hassasiyetimiz kalmadı, haramlar damarlarımızda dolaşmaya başladı, oturup kalkmada, hayattan beklentimizde değişiklik var. Mümin bir samanlıkta yaşasa bile, ailesiyle mutlu olması gerekirken, betonların bizi mutlu etmesini umuyoruz. 120 metrekarelik evden 160 metrekarelik eve  çıkınca huzur bulacağımızı düşünüyoruz. Bu dünyevileşmenin etkisi..  İhtiyaç olduğundan değil, rahatlamak için para harcanıyor. Para harcayarak rahatlama Müslümanların ailesinde olmaması gerekiyor. İmanımız İslami, yaşam tarzımız kapitalist, düşüncemiz liberalizm ve kapitalizm..

Evlerimizin hesabını veremeyiz

-Bir eseriniz, ‘Kıblegah Evler’ adını taşıyor.. Nedir, biraz açar mısınız?

Hz. Musa ve Hz. Harun, Firavun’un despotluğuna karşı, İsrailoğullarını Allah’ın şeriatına göre uyarmak üzere, görevlendirilmiş iki kişi idiler. Vazifeleri, Firavun’un tuğyanına karşı insanlara dinini anlatmak.. Bir mucize gerekiyordu, Musa (a.s)  ‘Bu adamı aşamıyorum ya Rabbi’ dedi. Öyle bir despotluk var.. Hz.Musa tıkandı. Allah da, ‘O zaman evlerinizi kıblegah edinin’ dedi. Firavun sokaklara hükmediyor, o zaman evleriniz kıbleniz olsun dedi. Kıble, ‘alternatifsiz yön’ demektir. Evin kıblegah edinmesi, nasıl namaz için yöneldiğin bir kıble ise, Firavun sokakta, hayatta, çarşıda hükmediyorsa tükenmeyen son alternatif evindir. Yani ‘bu çaresizliğe karşı dininizi evinizde yaşayın. Anlaşılıyor ki; Müslümanlar devlet olarak, ekonomi olarak, siyaset olarak yapamadıkları şeylerde ‘yapamıyoruz’ diyebilirler, ama hiçbir mümin, kıyamet günü evini müslümanlaştırmadığının faturasını ödeyemeyecek. Evinde Allah’ın emirlerini yapamayan kişi özürsüzdür. Dünya bitti ise evimiz duruyor, bütün insanlar bize sırt çevirdi ise, eşim duruyor, halkımız seçimleri kaybetti ise çocuklarım var..  

Ramazan çadırları ıslah edilmeli 

-Bir Müslüman için Ramazan neyi ifade etmeli?

Ezilerek konuşuyorum ki, ashabın yaşadığı Ramazanla bizim yaşadığımız Ramazan arasında sadece isim benzerliği var. Cennette de üzüm var, bizde de üzüm var, adı benziyor sadece.. Mesela, ashabın Ramazanında açlık var, bizde ise tokluk ve şeker sorunu var. İFTAR kelimesi birkaç lokma yeyip sofradan kalkmanın adıdır.. Sadece orucu açıyorsun. Ezan okunurken, hurma ve suyla.. Bizim iftar sofralarımız ise Afrika’da 5 sene aç kalmış insanı doyuracak gibi.. İsraf diyebileceğimiz sofra.. Peygamberimiz, ‘Sahurda bereket var mükemmel yemek yiyin’ diyor. Bakıyoruz bizde çeşit çeşit yemekler.. Esasen iftar; aç birini doyurmanın adıdır, şenlik ve eğlence ayı değildir. Bu yanlış bir uygulama.. Bilhassa iftardan sonraki saatlerdeki şenlikler, maalesef Müslümanlar eliyle başlatıldı bunlar da.. Tek Parti döneminde yapılmadı. Müslümanların kızları akşam namazından sonra sokağa çıkamazdı bizim kültürümüzde, Ramazan şenliklerine katılma bahanesiyle Müslüman kızlar da gidip şarkı türkü dinlediler. Maalesef, Müslümanların kızları şarkı türkü ile o iftar çadırlarında buluştular.

-Çadıra gerek yok mu yani?

Ramazan çadırına gerek yok. Herkesin evinde ne lokma var bilinecek bir çağdayız. 11 ay üç öğün yemesi gerekiyordu ilgilenmedik, bir ay 2 öğün yemesi gerekiyor sahip çıktık. Ramazan ayı teravih, ibadet ve itikaf ayıdır. Müslümanlar camilerden çadırlara taşındı. Teravihlerde camileri doldurmuyor artık. Konser var, konferans var, Müslümanların bir ayı vardı onu da kadın erkek karma ortama heba ettik. Islah edilmezse bunun hesabını veremezler..

-Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Ramazan’ı nasıldı?

İtikaf var, Mekke’nin Fethi, Bedir Savaşı.. Herkes Ramazanın bereketinden istifade edelim demiş..

Peygamber’e sansür var

-Peygamberimiz sadece şefkat ve rahmet elçisi mi idi?

Mesela Kutlu doğumlar... Peygamberimiz sanki hep doğuyor.. Hiç yaşamıyor, kutlu doğum da sıkıntılı ifade.. Kutlu yaşamı yok.. Kadınları sevdi sevdi feminist peygambere döndü. Oysa hayatın her bölümünde var benim peygamberim. Mesela Peygamberimiz kadınlara haklar tanıdı ama erkeklere de haklar tanıdı. Peygamberimize sansür ugulamak Müslümanın haddi olamaz. Gelecek nesiller de hoşlanmadıkları yönlerini çıkarırsa üç asır sonra peygamber kalmaz ortada.. O’nu beğen bunu beğenme gibi bir lüksü yok Müslümanın. Ashab-ı kiramın yaşadığı Müslümanlığı, Ebu Hanife’nin öğrettiği standartlarda alacağız.  

Dinlerarası diyalog, ölü ile konuşmak gibi
 
-Hocam ‘Dinlerarası Diyalog’ projesi adı kadar masum mu sizce?..

Bir benden bir senden olamaz.. Biz sadece tebliğ yaparız. Benim imanımda o nesh edilmiş yani tedavülden  kaldırılmıştır. ‘Siz ne buyurursunuz’ diyemem, çünkü onlar yok hükmünde. Onlar kaldırıldığı için ben ‘varım’ diyorum. Onlar var kabul edilirse kendi varlığımı inkar etmiş olurum. Bunu kabul edenler ‘Sultan Fatih’in İstanbul’da ne işi vardı’ diyeceklerdir. Ölülerle diriler bir masada protokol görüşmesi yapmazlar. Bu kafirlere karşı zillet kompleksinden kaynaklanıyor. İslam’ı bilmemektir. 10 kişi kalalım ama biz olalım demek de doğru değil. Biz tebliğ ederiz, Allah kalplerine hidayet verirse ne ala.. Kendisi ayakta duramayanın peşinde kimse olmaz. Diyalog; içeriği zayıflatıp dışarıdan medet ummaktır. 


Etiketler İFTAR - ÇADIRINA - GEREK - YOK! -
FaceBook ta paylaş
29-06-2014 - 13:17
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz