Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
 

GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
Uğur Işılak’la biraz insanlık biraz siyaset konuştuk…
Ekleme Tarihi : 15-05-2014 - 02:27

 

 

Röportaj: Bünyamin Yılmaz

SİZ ÇALIŞMALARINIZDA BİZİ VAR EDEN DEĞERLERİ GÜNÜMÜZE TAŞIYORSUNUZ. SİZİ VAR EDEN BU GEÇMİŞ DUYGUSU NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Bizleri en güzel temsil eden insanlardır onlar. Mehmet Akif, Necip Fazıl, padişahlar. Biz arabasına bindiğinde CD’yi koyduğunda müzik eşliğinde de onlara ulaşabilsin istedik. Duygu yüklü bir müzikal yapı içinde, bunu bir vazife addettim. Benim için Anadolu insanı olarak bunları duyurmak çok önemliydi. Böyle bir çalışma yaptığımda, 10-20 sene sonra iyi ki yapmışım diyeceğim bir çalışma. Yıllardır beslendiğim o kaynakları bestelemiş olmanın bahtiyarlığını yaşadım. Bu konserler devam edecek. Türkiye var olduğu müddetçe bu isimler de var olacak. Onlar da anılacak. Müzikal anlamda ananlardan biri de biz olacağız.

ÜLKE DIŞINA ÇIKTIĞINIZDA İNSANLARIN HİSSİYATLARINI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Ben bu çalışmalardan bahsettiğim vakit çok keyif alıyorlar. Biz, koca bir tarihin, koca bir imparatorluğun çocuklarıyız. Osmanlı İmparatorluğu’nun aleyhinde yayın yapılsa da Türk nesli yüzde 80-90 itibariyle padişahlarını çok seviyor. Biz de padişahlarımızı, bütün Türk büyüklerini çok seviyoruz. Atilla’yı da, Selçukluları da seviyoruz. Bu değerleri korumak her Türk vatandaşının gayesidir. Görüşler farklı olabilir, ama herkes bu değerlere sahip. Oralarda bu eserleri sergilediğimiz zaman insanlar özünü hatırlıyor, deşarj oluyor. Hatırlatırken hatırlamış oluyoruz. Mevcut çağdan bir süre de olsa soyutlanmak anlamına geliyor. Seküler hayattan soyutlanmak gerekiyor ki ruh köklerini insan hatırlasın. Bu tür çalışmalara dört elle sarılıyorum.

TÜRKİYE BADİRELER ATLATIYOR. SİZ SÖZÜNÜZÜ SAKINMADINIZ. TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI TEHLİKE NEDİR?

Türkiye’nin çok önemli bir yerde olduğunu düşünüyorum. Türkiye son 10 yıl içinde çok önemli bir yere geldi. Gelişmekte olan ülkelere bakın, önlerine set çekilir. Türkiye de bunu yaşıyor. Sanatkar her zaman muhalif olan değildir. Güzele, hakikate muhalefet edilmez. Bir adam doğruya muhalefet ediyorsa, yamukluk vardır. Sanatkar güzele güzel der. Hakikatin, güzelin yanında yer alırım. Siz sevdiğiniz bir yapıyı, faaliyeti takdir ediyorsunuz, birileri arkadan sizi yaftalamaya çalışıyor. Sanatkar siyasete bulaşmamalı diye bir teori vardır. Ben buna katılmıyorum. Bütün devrimler, inkılaplar, değişimler sanatkarlarla yapılır. Sanatkarlar fikri bakımdan bu işlerin mimarıdır. Farklı pencerelerden bakma imkanlarına sahipler. Sanatkara halk itibar eder. Bize de itibar eden bir kitle var. Bir şeye muhalefet edeceksek, hakareti muhalefet olarak kullanmamamız lazım. İftira, hakaret basit insanların işidir. Ağır insanlar hakaret etmez. Siz birisini sevdiniz zaman yalaka mı olmak zorundasınız? Sosyal medyada bunu duyabiliyorsunuz. Bir insan anne ve babasının dışında kimseyi sevemez mi? Gönül bağımız olduğu zaman yalakalık yaftası mı yapıştırılması gerekir? Hakareti ibadet ya da fikriyat gibi gören insanları görünce üzülüyorum. Görüşlere saygı duyulmaması, hakareti gerektirmez. Bütün fikirleri rahatlıkla konuşabildiğimiz bir Türkiye hayal ediyorum. Türkiye’nin kat ettiği mesafe beni gururlandırıyor. 10-15 yıl içinde daha ileri gideceğimizi düşünüyorum. Küresel oyun yapan bir ülke haline gelen bir ülke olacağız diye hayal ediyorum. Türkiye kabile savaşlarından rant sağlayan bir ülke değil. Onlara silah satan bir ülke değiliz. Türkiye’nin Osmanlı’dan miras aldığı ve muhafaza ettiği değerlerle dünyaya adalet götüren bir ülke olmasını arzu ediyoruz.

TÜRKİYE O MANADA ÇOK CİDDİ ADIMLARLA İLERLİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Az evvel bir şey söyledik ya batıyla ilgili. Evet batı önemli bir medeniyet. Batının çok ciddi bir uygarlık olduğunu düşünüyorum. Medeniyet ifadesini batı için kullanmak doğru değil. Medeniyet doğu insanına yakışan bir kavramdır. Avrupa son elli yılda ciddi bir mesafe katetti. Ama diğer taraftan baktığımızda doğu insanını barbar olarak görüyorlar, sürekli iç çatışmaya sebebiyet veren bir coğrafya olarak görüyorlar. Aslında bakıldığında 1. ve 2 dünya savaşlarını çıkaran batılı devletler resmi  kayıtlara göre 70 bin gayri resmi ise 100 milyon insanın ölmesine sebep olmuşlardır. Bu mudur uygarlık?

Uygarlığı tartışacaksak biraz da buradan bakmak lazım.

BİRAZ EZBERLERİ BOZMAK GEREKİYOR SANIRIM.

100 milyon insanın ölümüne sebep olan bir kıtanın ne kadar uygar olduğundan bahsedebiliriz? Batı kendi ayıbını görmeli. Onun için doğu toplumlarına hele hele de Türkiye'yi insan hakları yok diye eleştiren, bu manada bizi teste tabi tutan, batıya birçok şeyi duyurmak gerekiyor. Özellikle şu sebep oldukları iki dünya savaşında hayatını kaybeden insanları duyurmak gerekir.

Ben Anadolu olarak Türkiye olarak büyüyen bir ülke olduğumuza yüzde yüz inanıyorum.

İnşallah bu hızla gidersek önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde dünyada kendisinden sürekli bahsettirecek bir ülke olacağımıza inanıyorum.


Etiketler GÖNÜL - KİMİ - SEVER - İSE - SULTAN - ODUR -
FaceBook ta paylaş
15-05-2014 - 02:27
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz