Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
 

DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi’de Batı Anadolu’da bu kurtuluş çerağını yakan mümin yüreklerin başında geliyordu.
Ekleme Tarihi : 13-01-2014 - 20:52

 

 

SARIKLI BİR MÜCAHİT: DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ  EFENDİ

İşgalci devletlerin Umumi harp sona erdikten sonra önümüze zorla getirip imza ettirdikleri Mondros Mütarekesi çok ağır şartlar içermesine rağmen mütarekeyi imzalayan temsilcilerimiz, yurda sevinç içinde dönüyor ve “ İngilizler, bize söz verdi asla bir işgal olmayacak” diye etrafa ümit ışığı saçıyorlardı. Ne var ki tarih, Avrupalının söz verip cayma konusundaki sabıkalarıyla doluydu… Nitekim gerçeklerle yüzleşmek çok da vakit almadı ve Osmanlı toprakları, işgalcilerin daha önce kendi aralarında yaptıkları gizli taksimata uygun olarak birer birer pay edilmeye başlandı. M.Akif’in tabiriyle memlekette “ uğursuz günler” çoktan başlamıştı bile. İttihat Terakki’nin 10 yılda yaptığı tahribat, sözle anlatılacak türden değildi.  

Memleketi bu bataktan kurtaracak, milleti umutlandıracak ve Anadolu’yu kurtaracak tek sığınak vardı: İslam!… Müslümanlıkla yoğrulan bu yurdun tek kurtuluş reçetesi, mazlumların tek tutunacak dalıydı İslam… Ezan susacak,bayrak inecek miydi? Hayır!… Müminler tek yürek olmalıydı…Ya olunacaktı, ya da ölünecekti!… 

Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi’de Batı  Anadolu’da bu kurtuluş çerağını yakan mümin yüreklerin başında geliyordu. Denizli’de âlim ve fazıl bir aileden gelen A. Hulusi, işgalin başlamasından hemen önce bütün Denizli ve çevre illeri dolaşarak milleti şuurlandırmış, Denizli’nin en meşhur meydanında binlerce kişiye heyecanlı ve coşkulu bir konuşma yaptıktan sonra “cihadı mukaddesi” ilan etmişti. Her ne pahasına olursa olsun Yunanlıları Denizli’ye sokmak istemeyen A. Hulusi, komşu illere ve ilçelere de giderek halkı teşkilatlandırmış ve bizzat silahlı mücadeleye girişerek halka örnek olmuştu. Bölgenin en namlı efelerinden Demirci Mehmet Efe’yi ikna ederek Kuvay-ı Milliye saflarına katmış, ayrıca yayınladığı beyanname ile bölgedeki bütün din adamlarının ve müftülerin desteğini sağlamıştı. Cepheyle her daim haberleşerek askerlerin ihtiyaçlarını karşılayan Müftü Efendi, cepheye giden her bir neferi; salâvatlarla, dualarla uğurlayarak moralleri yüksek tutmuştu. Sonuçta bunun gibi yüzlerce örnek sayesinde düşman Anadolu’dan atılmış ve memleket rahat bir nefes almıştı. 

Bütün bu gayretlere, fedakarane çalışmalara rağmen belli bir kesim bunu görmedi ve bilinçli bir şekilde menhus bir din adamı tipi kategorize etmekten geri durmadı. Onlara göre din adamı:Dini çıkarlarına alet eden,kirli çember sakallı, elinde kocaman tesbihli, kapkara şalvarlı, pasaklı, çıkarcı biriydi.Yeşilçam sinemasında, Çalıkuşu, Vurun Kahpeye gibi ısmarlama romanlarda, tiyatrolarda hep bu tiplemelerle insanların bilinç altında karanlık bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Gerçeklere aykırı olan bu karalama ve iftiraları elbette tarih ortaya çıkardı, çıkarmaya da devam edecek… A. Hulusi’nin şahsında milli mücadelede yurdun dört bir yanında alimlerin, hocaların, müftü efendilerin yaptıkları ayan beyan ortadadır. Hepsi tarihi belgelerle, anılarla, kitaplarla, resimlerle sabittir. Bütün bunlara rağmen yukarıda sözü edilen mahut kitle, tarihin şamarını yiye yiye belki bir gün gerçeği görecek ve “eyvah yanıldık” diyecek ama korkarım çoktan iş işten geçmiş olacak.

Ercan Yılmaz


Etiketler DENİZLİ - MÜFTÜSÜ - AHMET - HULUSİ - - EFENDİ - DE - VARDI -
FaceBook ta paylaş
13-01-2014 - 20:52
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz