Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
 

CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
Musab Yılmaz sordu, Ammar Acarlıoğlu Genç Doku için cevapladı…
Ekleme Tarihi : 22-12-2013 - 13:19

 

 

Müzik sizin için ne ifade ediyor?

Müzik, mantığı ve işlevi üzere sanatın önemli kollarından biridir. Ancak, günümüzde her alanda yapılan müzikler kısmına bir şerh koymak istiyorum. Çünkü başka algıların içerisine hapsedilmiş boyut ve duygu yoğunluğundan eksik müzikleri sanatın bu koluna koymak istemiyorum. Müzik, insan yüreğini, inandığı düşüncesini, dile getirmek istediklerini haykırı ve duygu hissiyatıyla söylenen melodiler bütünü olarak yorumlamaktır diye düşünüyorum.  Bir başka deyişle, sanatın bir koluysa eğer sanatçının içerisinde bulunduğu bir eylemdir müzik, o halde en büyük, tek büyük, eşsiz sanatkârdan habersiz olmadan icra edilmemeli müzik ve sanat.

Hangi müzik eserlerini dinlersiniz?

Değerler ve ölçüler içerisinde sabitkadem olduğu müddetçe O ve O’nun hissiyatına büründüren, güzel ve kaliteyi ilke edinmiş her güzel tınıyı. İçerisinde bulunduğumuz ve çocukluğumuzdan bu yana kulağımıza nakış nakış işlenmiş ezgiler ve dile getirdiği anlamıyla da bize kararlar aldırtan birer besteden öte canım melodileri.. Hala dinlemekten bıkmadığım ve dinlerken bir kez daha beni çocukluğuma götüren, muhtevası gereği her birimizi Mus’ab, Osman, Hüseyin kılan o bir döneme çığır açtıran unutulmaz eskimeyen ezgileri.

Sizin hayatınızda iz bırakan şahsiyetler kimlerdir?

Elbette bu yolda yürüyen, yürürken her türlü fedakârlığı, azameti, çileyi ve sabrı kuşanmış, yetmemiş bu kutlu yürüyüşte canları ve mallarını hiçe saymış, dünyalık ve içerisindeki her şeyden nefsini arındırmış yiğitleri unutmak ve bizlerde iz bırakmamış olması mümkün değildir. Ancak devrim başka bir şeydir. Yüreğinde sımsıcak barındırır o duyguyu ve bu kutlu ilerleyişin yolunda Rabbinin huzuruna “ben geldim” diye varanların yeri apayrıdır. Onlar ayetlerle övülmüş olanlar, onlar seçilmiş olanlar. Her şeyden önce gelir O’nun ismi elbette s.a.v… En büyük devrimi bırakıp avuçlarımıza, gerektiğinde açlığı ve eziyeti yudumlayan, şerefin, onurun, kulluğun en güzel örneğini veren Efendimiz a.s… Unutulmaz ve bıraktığı izlerle ömrümüzün sonuna kadar bize cenneti kazandıracak inşallah bir eylemin mensubu olabilmek… O yüzden Efendimiz as ve bıraktığı bu kutlu yolda yürüyenlere selam olsun…

Bu aralar ne okuyorsunuz?

Güncel kitaplar hep dikkatimi çekmiştir. Analizler, kişilerin olaylara bakışları ve özellikle dünya gündeminde yaşananların yazar şahsiyetlerdeki yeri ve önemi. Ancak dengeler ve hassasiyetler hatta çıkarlar gereği kalemin kıblesi o kadar seyyarlaştı ki, güncel olana dair sağlıklı bilgilerin analizi yine kişi vicdanına kaldı. Bu bakımdan güncel kitaplarla, kapitalleşen dünya sisteminden ötürü aram iyi değil. Bir büyüğümün nasihati üzere, bir yolculuk esnasında başladığımız ve hamdolsun sekteye uğrasa da devamını sağlayabildiğimiz hoş bir iş başlattık; meal okumaları. Sadece okuyarak geçme değil, kelime kelime üzerinde durarak okumak. Çok ilginç üç boyutlu görüntünün, doğru bakıldığında bir müddet sonra açıldığında nasıl ortaya çıktığı vaki ise, doğru bir şekilde hissedildiği vakit ayetlerin size neler söylemek istediğiyle karşılaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra düşünce ve ruh iklimimize birer ışık tutmuş üstatlardan da faydalanıyoruz. Unutulmamalı ki “bütün kitaplar tek bir kitabın daha iyi anlaşılması içindir…”

Hangi yazarları takip ediyorsunuz?

Her birinin yeri hep ayrıdır. Ancak, bazı isimleri anmadan geçemeyeceğim. İlk başlarda “ne demek istedi acaba?” diye uzun uzun düşündüğüm sonra anladım ki “çok şey diyormuş” dediğim üstat Necip Fazıl… Aynı soluğa yakın bir fikir adamı Sezai Karakoç… “Genç kimdir” denildiği vakitte “Arşın Gölgesindeki Genç” lerden örnekler veren Nurettin Yıldız Hocaefendi’yi… Yine düşünce iklimimize damga vurmuş birçok şair ve yazarlar diyebiliriz.


Etiketler CENNETE - GÖTÜREN - MÜZİKLERİ - SEVİYORUM -
FaceBook ta paylaş
22-12-2013 - 13:19
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz