Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
 

YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
Yeni Dünya Aralık sayısında Gönüllere Taht Kuranlar: “Allah Dostları” işleniyor.
Ekleme Tarihi : 12-12-2013 - 11:46

 

 

Hasan Hafif’in Genel Yayın Yönetmenliğinde yayın hayatına devam eden Yenidünya Dergisi, son aylarda işlediği kapak dosyalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay, “İnsanlığa Rahmete Vesile Ricâlü’lGayb” konusunu işleyen dergi, bu ayda “Gönüllere Taht Kuranlar; Allah Dostları” kapak dosyasını sayfalarına taşıyor.

Her yönüyle ele alınan ‘Allah Dostları’ dosyasında; Alemdar, Prof. Dr. Ali Akpınar, Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Ali Çelik, Fatih Çınar, Hamdi Boydak, Prof. Dr. Mehmet Demirci, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Doç. Dr. Salih Çift, Rasim Özdenören gibi seçkin kalemler dikkat çekiyor.

Derginin başyazarı Alemdar, bu ayki “Sonuç Aynı” makalesinde, Varis-i Enbiyâ’ya yapılan düşmanlığa âyetlerle cevap veriyor. Prof. Dr. Ali Akpınar, Kur’ân ve sünnet merkezli yazılarına bu ayda devam ediyor. Akpınar, bu ayki yazısında, “İslâm’ı bir bütün olarak kavrayıp kabul edemeyenler, îmân-irfan ve amel yoksunu olanlar, kendi çıkarlarını düşünen dünyâ adamları kim ne derse desin aslâ Allah dostu olamaz.” diyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çelik “Allah Dostları Ya Da Allâh’a Dost Olmak” başlıklı yazısında, Velî kelimesinin mahiyeti ve tasavvufî açıdan Velîlik kavramlarını detaylı bir şekilde açıklıyor.

Allah Dostlarını Doğru Anlamak

Prof. Dr. Kadir Özkösekaleme aldığımakalesinde, Allah dostlarına fenalık etmek son derece tehlikeli olup iki cihanda da hüsrana sebep olduğunu, Allâh’ın (cc)sâlih kullarını koruduğunu, onlara kötülük edenleri şiddetli bir şekilde cezâlandıracağınıdile getiriyor. Prof. Dr. Mehmet Demirci ise, Hallac-ı Mansur’a dâir bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilaver Gürer “Hz. Mevlânâ’yı Gerçek Kimliğiyle Tanımak ve Tanıtmak” adlı makalesinde, Şeriatsız ve Tasavvufsuz bir Mevlânâ’nın mümkün olmadığını ve her yıl düzenlenen Şeb-i Arus törenlerindeki eksikliklere dikkat çekiyor.Doç. Dr. Salih Çift “Hacı Bektâş-ı Velî’yi Doğru Anlamak” başlıklı yazısında, son dönemlerde kendisi ve geleneği hakkında seslendirilen birtakım mesnedsiz ve tutarsız görüşler bir tarafa bırakarak, her şeyden önce Hacı Bektâş-ı Velî’nin birrAllah Dostu olduğunu ifâde ediyor. 242 sayıdır aralıksız Yenidünya Dergisi’nde yazan kıymetli Rasim Özdenören, “Sevgi, İslâm ve Allah Dostları” makalesiyle kapak dosyaya renk katıyor. Ömer Faruk Akkaya, “Beklenen Mehdi (as)” yazı dizisinde bu ay, Mehdi (as)’ınzuhûr alâmetlerini sıralıyor.

Dergiye daha çokaktüel konulardaki yazılarıyla destek veren Yunus Emre Altuntaş bu ay, “Estetik Anlayışımızı Yeniden Kurmak” başlıklı makalesinde, insanın estetik anlayışı daha çok içinde bulunduğu kültür ve medeniyetin dinamikleriyle beslendiğini ve İslâm havzasında yaşayan Müslüman toplumlar için belirleyici olan temel estetik kaynağı Kur’ân ve sünnet olduğunu ifâde ediyor. Mustafa Tatçı, “Niyâzî-i Mısrî'de İnsan” yazısında, Niyâzî-i Mısrî'nin, eserlerinden hareketle "insan" telakkisini inceliyor. Radyo sanatçısı Ömer Çelik ile merhum Hasan Nail Canat üzerine yapılan söyleşi ise, dergiye ayrı bir güzellik katıyor.

Dolu dolu bir ay geçirmek için,

Yenidünya Dergisi;

Tel: 0 212 635 83 96


Etiketler YENİ - DÜNYA - DERGİSİ - RİCALÜL - GAYB - DİYOR -
FaceBook ta paylaş
12-12-2013 - 11:46
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz