Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
 

MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
Balıkesir merkezli edebiyat dergisi Merhale'nin ikinci sayısı çıktı.
Ekleme Tarihi : 09-12-2013 - 18:51

Şiir ağırlıklı bir dergi olma yolunda ilerleyen Merhale Dergisi'nde bu sayının şairleri Ayşegül Öztürk, Berat Bıyıklı, Emre Gürkan Kanmaz, Mahir Yücel, Mahmut Özkızıl, Mehmet Bıyıklı, Muhammed Özmen, Murat Koparan, Mustafa Uçurum, Ömer Aladağ ve Yağız Gönüler. Mustafa Burak Sezer Robert Frost'tan bir şiir çevirmiş. Derginin bu sayıdaki soruşturma konusu "günümüz şiirinin sorunları." Abdulkadir Akdemir, Alptuğ Topaktaş, Aykut Nasip Kelebek, Ertuğrul Demir, Ömer Beyoğlu, Ömer Yalçınova, Sulhi Ceylan, Ümit Güçlü ve Yusuf Bal soruşturmaya katılan isimler. Yunus Emre Altuntaş, Mehmet Sümer ve Berat Bıyıklı'nın günümüz şiiri üzerine yazılarının yanında Engin Elman, Haydar Ergülen'in Karamela şiirini, Hakan Bilge ise Ağır Roman filmini ele almış. Fahri Ayhan, Mehmet Erikli, Osman Koca, Regaip Albayrak ve Yeşim Kuşçu Ermutlu bu sayının öykücüleri. Özellikle şiirde genç isimlere ağırlık veren dergi dizgi ve tasarımındaki yeniliklerle de dikkat çekiyor.   

Derginin takdim yazısı şöyle:

İlk sayımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederek başlayalım. Bu ilgi, Merhale’nin şimdiden bir boşluğu doldurduğunu göstermenin yanında azim ve cesaretimizi de artırdı. Fakat içinde bulunduğumuz bazı olumsuzlukları aşmak için biraz daha desteğe ihtiyaç var. Okurlarımızı özellikle dağıtım ve tanıtım noktasında bize destek olmaya çağırıyoruz.

***

Türkiye hayli enteresan günlerden geçiyor. Birileriyle birileri arasında asırlık buzlar erirken birileri arasında anlaşılmaz anlaşmazlıklar baş gösteriyor. Gezi olaylarıyla tırmanan gerginlik ortamında aydınlar, sanatçılar ve gazeteciler üstlerine düşen sorumsuzluğu eksiksiz yerine getirdiler. Mesele halkın ferasetiyle bir nebze de olsa çözüme ulaştı. Yeni anayasa çalışmaları, yaklaşan yerel seçimler, “çözüm süreci”, eğitimdeki artık görmezden gelinemeyecek hale gelen sıkıntılar vs. vs. Tüm bu konulara günlük siyasetin heyecanıyla değil, ülkenin, yani halkın yararını gözeterek yaklaşmamız gerekiyor. Aksi halde sorunlar iyice içinden çıkılmaz hale gelecek.

***

İkinci sayımızın soruşturma konusu günümüz şiirinin sorunları. Günümüz şiirine ilişkin beş temel soruyu katılımcılarımıza ilettik ve güzel cevaplar aldık. Tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Soruşturmayı gelecek sayılarda genişleterek devam ettireceğiz. Şunu söyleyelim, bize göre şiirimizin bugün en önemli sorunlarından biri muhatapsızlık sorunu. Bu elbette dünyanın ve özelde Türkiye’nin geldiği noktayla olduğu kadar şiirin niteliğiyle de ilgili bir sorun. Bugün artık çok küçük bir azınlığın meselesi ve hatta eğlencesi haline gelmiş bir şiirden bahsediyoruz. Şairler iyi şiirin değil bazı küçük şiir cemaatleri içinde bir yer edinmenin derdindeler. Şiir ortamı içindeki kamplaşmalar yazılan şiirlerin mahiyetini de belirliyor ve sonuç olarak dergileri, yıllıkları zekâ ve ironi kırıntılarından ibaret, masa başında yazılan ve tüketilen şiirler dolduruyor. Peki ne yapmalı? Belki de şiiri kendisine ciddi anlamda mesele edinen şairlerin seslerini daha fazla yükseltmesi gerekiyor.

Ayşegül Öztürk, Berat Bıyıklı, Emre Gürkan Kanmaz, Mahir Yücel, Mahmut Özkızıl, Mehmet Bıyıklı, Muhammed Özmen, Murat Koparan, Mustafa Uçurum, Ömer Aladağ ve Yağız Gönüler ikinci sayımızın şairleri. Mustafa Burak Sezer çevirilerine Robert Frost’tan bir şiirle devam ediyor. Eleştiri bölümümüz, Yunus Emre Altuntaş’ın durumu özetleyen, aydınlatıcı yazısıyla açılıyor: “Günümüz Şiiri ya da Kara Tahtaya Kurşun Sıkmanın Dayanılmaz Cazibesi.” Mehmet Sümer’in “Şiirimizin Sorunları” başlıklı yazısı meseleye içerden bakan, kısa ama derinlikli bir yazı. Berat Bıyıklı’nın “Genç Şiirin Sorunları Üzerine” yazısı güzel tespitler barındırıyor. Önemli sinema yazarlarımızdan Hakan Bilge, Ağır Roman filmini incelerken, öykücü yanıyla tanıyıp sevdiğimiz Engin Elman, Haydar Ergülen’in “Karamela” şiirini ele aldı.

Fahri Ayhan, Mehmet Erikli, Osman Koca, Regaip Albayrak ve Yeşim Kuşçu Ermutlu öyküleriyle ikinci sayımıza katkıda bulunan isimler.

Daha güzel bir dünyada buluşmak umuduyla.


Etiketler MERHALE - DERGİSİ - YOLA - DEVAM - EDİYOR -
FaceBook ta paylaş
09-12-2013 - 18:51
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz